آب پشت سدها فقط کفاف فصل پاییز را می‌دهد/ ورود 250 میلیون مترمکعب خاک به مخزن سدها

– اخبار اجتماعی –

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم, کم بارشی ,کاهش میزان آب سفره های زیرزمینی , قرار گرفتن در اقلیم خشک و نیمه خشک و عوامل انسانی از جمله سو مدیریت ها و کشاورزی سنتی سبب خشک سالی و کاهش آب ورودی سد ها طی سالیان اخیر در کشور شده است.

قاسم زاده، مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور و هوشنگ جزی، مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک کشور در گفت‌وگویی تلویزیونی توضیحاتی را در رابطه با موضوع کاهش ذخایر آبی ارائه کردند.

قاسم‌زاده گفت: با توجه به اینکه کشورمان در اقلیم خشک و نیمه خشک قرار دارد, همواره با بحران‌های آبی روبه‌رو هستیم.

به گفته مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور در سال آبی گذشته (از مهر ماه 99 تا شهریور 1400) پس از 2 سالِ پر بارش، دچار کم بارشی شدیم و میزان بارندگی نسبت به سال گذشته 37 درصد کاهش داشته است. بنابراین در حال حاضر فقط 39 درصد از مخازن سدهای ما در سراسر کشور پر هستند.

مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور با اشاره به اینکه تمام آبی که می‌توانیم در سدهای کشور ذخیره کنیم، 50 میلیارد متر مکعب است، گفت: با توجه به کمی‌ بارش در دو سال گذشته در حال حاضر حجم آب ذخیره شده در سدهای کشور 19 میلیارد متر مکعب است.

به گفته قاسم‌زاده نصف این مقدار اشاره شده به دلیل اینکه زیر تراز پایداری است و شرایط کیفی مناسبی ندارد در دسترس نیست و از میزان آب فقط 9.5 میلیارد مترمکعب قابل استفاده است که این میزان آب، تنها اندازه مصرف فصل پاییز است.

مدیرکل دفتر اطلاعات و داده های آبی کشور اعلام کرد: با توجه به پیش بینی کم بارشی بی سابقه در پاییز جاری این میزان ذخیره آب می‌تواند نگران کننده باشد که البته وزارت نیرو تمهیدات لازم برای تامین آب شرب و مقابله با شرایط بحرانی را پیش‌بینی کرده است.

در ادامه این برنامه تلویزیونی هوشنگ جزی مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک کشور در رابطه با عدم مدیریت کارآمد گفت: در سال‌های اخیر مدیریت منابع فقط به بستن رودخانه‌ها و جمع کردن آب محدود شده است در حالی که در همین سدسازی‌ها عدم توجه به حوزه‌های بالادستی سبب خشک شدن رودخانه‌ها و تالاب‌ها و ورود خاک به مخزن سدها و غیر قابل استفاده شدن آن ها شده است به طوری که 250 میلیون متر مکعب خاک وارد مخازن سدهای ما شده است.

جزی گفت: ما در سال‌های پر بارش به دلیل سیل و عدم ذخیره آب، ضرر می‌بینیم و در سال‌های کم بارش به دلیل خشکسالی دچار مشکل می شویم که این مشکلات تا حد زیادی به دلیل عدم اقدام به موقع و ایرادات مدیریتی و نظارتی است.

هشدار سازمان هواشناسی درباره کاهش میزان بارندگی در پاییز امسال

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید