آتن با مسکو وارد رقابت گازی می شود – تابناک


به گزارش ریانووستی، کریاکاس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان اعلام کرد که بنا به گزارش ریانووستی، این کشور می‌تواند ظرف 20 ماه ساخت یک انبار شناور و ایستگاه ذخیره‌سازی گاز طبیعی مایع (LNG) در بندر الکساندروپلیس یونان را تکمیل کند.

نخست وزیر یونان در سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه افزود که این پروژه وابستگی اتحادیه اروپا به گاز روسیه را کاهش می دهد.

میسوتاکیس با اشاره به اینکه هدف آتن دریافت انرژی کافی و کمک به کشورهای همسایه مانند بلغارستان است، گفت: “به زودی، به لطف این پروژه و پروژه های دیگر، می توانیم گاز طبیعی روسیه را جایگزین کنیم.” در عین حال، کشورهای ما آماده هستند تا به طور مشترک نقش جدیدی در نقشه انرژی جدید اروپا بر عهده بگیرند. قرارداد گازی اخیر روسیه نشان می‌دهد که چنین همکاری‌هایی نه تنها ضروری، بلکه ضروری است.

وی ادامه داد: یونان طی 20 ماه آینده می تواند مقادیر قابل توجهی گاز طبیعی مایع دریافت کند. ظرفیت انتقال گاز 5.5 میلیارد متر مکعب خواهد بود. سالانه به عبارت دیگر، این ایستگاه LNG در یونان می تواند به طور کامل جایگزین گاز طبیعی روسیه نه تنها در بازار داخلی، بلکه در منطقه بالکان، همراه با نوسازی برخی از خطوط لوله گاز و ایجاد ارتباطات داخلی شود.

وی همچنین اعلام کرد که ساخت خط لوله یونان – بلغارستان و بلغارستان – صربستان و همچنین ساخت خط لوله یونان – مقدونیه شمالی تسریع خواهد شد.

میتسوتاکیس همچنین افزود که گاز می تواند به رومانی و مولداوی تحویل داده شود.

در این مراسم چارلز میشل، رئیس شورای اروپا، رئیس جمهور صربستان، الکساندر وو ک ای ک، کریل پتکوف و دیمیتری کواچفسکی نخست وزیر بلغارستان حضور داشتند.

این اقدام یونان در حالی صورت می گیرد که اتحادیه اروپا تحریم های سوخت های فسیلی را تشدید کرده و قرار است ششمین بسته تحریمی را علیه مسکو اعمال کند.

اکثر کشورهای اتحادیه اروپا تمام تلاش خود را برای تبعیت از سیاست واشنگتن در اعمال تحریم ها علیه مسکو و ارسال سلاح به اوکراین انجام داده اند.

در مقابل، روسیه با وادار کردن کشورهای خریدار گاز به پول ملی خود، روبل، به تلافی پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید