آخرین برآورد هزینه ساخت مسکن ملی – تابناک


به گزارش تابناک به نقل از ایسنا؛ پروژه نهضت ملی مسکن با وجود چالش هایی که در تامین منابع آن وجود دارد به تدریج در حال رونق است. به گفته مسئولان وزارت راه و شهرسازی، یک میلیون و 400 هزار واحد از چهار میلیون واحد هدف گذاری شده در سراسر کشور محقق شده است.

تامین منابع برای طرح نهضت ملی مسکن یکی از موضوعات اصلی با توجه به نوسانات قیمت مصالح ساختمانی است. سقف تسهیلات تا دو روز پیش 450 میلیون دلار بود که شورای پول و اعتبار این رقم را به 550 میلیون دلار رساند. سازندگان می گویند افزایش وام می تواند پروژه ها را تقویت کند.

ایرج رهبر، رئیس کانون انبوه سازان استان تهران با بیان اینکه در ماه های اخیر با نوسانات قیمت نهاده های ساختمانی مواجه بوده ایم، گفت: سقف ساختمان در شهرستان های استان تهران 450 میلیون دلار بود اما بانک ها پرداخت کردند. . سقف وام فقط در شهرهای جدید و برای شهرهایی مانند اسلامشهر، رباط کریم و قرچک نهایتاً 300 میلیون دلار اختصاص یافت.

وی تاکید کرد: حدود 500 هزار واحد نهضت ملی مسکن برای استان تهران در نظر گرفته شده که از این تعداد کمتر از 200 هزار واحد به مرحله اجرا رسیده است. در زمان آقای اسلام و مرحوم رستم قاسمی برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان تهران تفاهم نامه امضا کردند که امیدواریم محقق شود. پروژه ها از طریق اراضی دولتی با ورود متقاضیان و پرداخت تسهیلات بانکی اجرا می شود.

رئیس کانون انبوه سازان استان تهران درباره هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن گفت: بر اساس برآورد ما هزینه ساخت این پروژه به بیش از 10 میلیون دلار در هر متر مربع رسیده است. زیرا با تغییر قیمت نهاده های ساختمانی مواجه هستیم. قیمت هر کیلوگرم فولاد در پایان سال گذشته از 26 هزار دلار به 30 هزار دلار افزایش یافت اما خوشبختانه سیمان افزایش چندانی نداشت. اگر وام 550 میلیون دلاری پرداخت شود، تخمین می زنیم که متقاضیان باید حدود 500 میلیون دلار آورده باشند.

رهبر در خصوص آخرین وضعیت طرح نهضت ملی مسکن در استان تهران گفت: پروژه های ما در شهرهای شهریار و اسلامشهر حدود 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و فعال هستند. تا زمانی که تسهیلات بانکی و درآمد متقاضی راضی کننده باشد کار را ادامه می دهیم. تسهیلات 300 میلیون دلاری برای تکمیل پروژه ها کافی نبوده است که امیدواریم وام 550 میلیون دلاری به دست ما برسد و کار را تسریع کند.

دیدگاهتان را بنویسید