آخرین تحولات شهید عجمیان – تابناک


به گزارش تابناک به نقل از میزان، در روزهای اخیر ادعاهای مختلفی در خصوص شهادت سید روح الله عجمیان و یکی از متهمان این پرونده مطرح شده است.

حسین فضلی هرکندی رئیس کل دادگستری استان البرز در خصوص آخرین وضعیت شهادت روح الله عجمیان گفت: شهادت روح الله عجمیان بوده است شعبه اول دادگاه انقلاب بورش تشکیل داد که پنج متهم به اعدام و سایر متهمان به اعدام محکوم شدند. همچنین متهمان به جرم نزاع به حبس موقت محکوم شدند.

وی افزود: محاکمه این پرونده طبق قانون و بر اساس قانون و مقررات و با استناد به ادله و مستندات قانونی در دادگاه انجام شد و ابتدا توسط دادسرا مورد رسیدگی و تعقیب قرار گرفت.

رئیس کل دادگستری استان البرز بیان کرد: پس از صدور حکم، پرونده با درخواست تجدیدنظر متهم و وکیل وی به دیوان عالی کشور ارسال و حکم اعدام 2 نفر تایید و حکم 3 ​​نفر صادر شد. باطل شد و رای فوق مجدداً در همان دادگاه مورد رسیدگی قرار گرفت.

فضلی هرکندی ادامه داد: طبق دستور صادره اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی اجرا شده است. این دو نفر که در معرض اعدام قرار گرفته اند مرتکب جنایات متعددی از جمله دخالت در شهادت عجمیان شده اند که با توجه به فیلم صحنه شهادت و همچنین اظهارات شاهدان و سایر متهمان در یک نگاه کاملا مشخص است. همچنین اعتراف صریح ایشان به نحوه شهادت شهید عجمیان در دادگاه وجود دارد.

وی افزود: محمد حسینی در اعترافات خود در مراحل مختلف تحقیقات و بازجویی و همچنین در دادگاه، چندین ضربه چاقو به پهلوی شهید زد که پزشکی قانونی این ضربات را پهلوی شهید دانست. یکی از دلایل اصلی شهادت عجمیان. چاقو اعلام کرد.

رئیس کل دادگستری استان البرز بیان کرد: به دلیل تخلف سه متهم دیگر از رأی دیوان عالی کشور، پرونده برای رسیدگی به دادگاه اصلی منتقل شد، اما متهمان و وکلای منتخب آنها خواستار ارائه دفاعیه تکمیلی به دادگاه شدند. دادگاه در مهلت مقرر

فاضلی هرکندی گفت: دادگاه پس از وصول دفاعیه، حکم مقتضی را صادر خواهد کرد.

وی تاکید کرد که دادگاه برای هرکسی که شهید عجمیان را در محل شهادت اصابت کند مجازات اعدام تعیین نکرده است. از 3 متهمی که در دیوان عالی کشور حکم اعدام آنها را نقض کرده است، 2 نفر به نام های رضا آریا و حسین محمدی بر اساس فیلم ها و تصاویر صحنه شهادت و اظهارات خودشان، اما استاندارد، به شهید عجمیان ضربه وارد کردند. متهمانی که حکم صادر کردند جرایم زیادی در حق محکومان به اعدام صورت گرفت و نقش آنها علاوه بر آن در شهادت عجمیان بود و همه این اقدامات طبق نظر دادگاه از مصادیق فساد محسوب می شد. در زمین

فضلی هرکندی تاکید کرد: در جریان رسیدگی به این پرونده نه در مرحله دادرسی بدوی و نه در مراحل رسیدگی و صدور احکام دادگاه، هیچ گونه مداخله ای از سوی افراد یا نهادهای داخل و خارج از قوه قضائیه صورت نگرفته است. قوه قضائیه، دادگاه ها بر اساس اسناد و مدارک تصمیم می گیرند.

وی افزود: دیوان عالی کشور به عنوان عالی ترین مرجع قضایی، فرجام خواهی متهم را پذیرفته است.

رئیس کل دادگستری استان البرز همچنین تاکید کرد که تمامی متهمان این پرونده در زندان به سر می برند و هیچ یک از آنها در سال گذشته مورد عفو مقام معظم رهبری قرار نگرفتند.

گفتید طبق قانون پس از صدور رأی دادگاه بدوی، پرونده برای تأیید و اجرای رأی صادره به دادگاه تجدیدنظر یا دیوان عالی کشور ارسال می شود.

ممکن است در دادگاه تجدیدنظر و دیوان عالی کشور با بررسی مجدد اسناد و مدارک موجود تأیید، نقض یا تشدید یا تخفیف یابد و موضوع در جریان رسیدگی به پرونده های قضایی عادی است.

21 آبان ماه عده ای از اوباش به بهانه حضور در مراسم اربعین یکی از قربانیان اغتشاش برای مسدود کردن جاده کرج – قزوین و بر هم زدن راهرو اقدام به ایجاد اغتشاش و پرتاب سنگ، چوب و نخاله های ساختمانی به اطراف گورستان بهشت ​​سکینه و کمالشهر کرج کردند. . آنها ماشین ها را بازرسی کردند، به اموال عمومی و خصوصی آسیب رساندند و به مقامات حمله کردند.

در جریان حوادث آن روز، یکی از نیروهای امنیتی به نام سید روح الله عجمیان به شهادت رسید.

شهید عجمیان که غیرمسلح بود به همراه عده ای که در ترافیک گیر کرده بودند به دلیل بستن بزرگراه به رفع انسداد کمک می کردند، در حالی که مورد حمله اوباش که برخی از آنها ظالم بودند، ظلم او را ثابت کردند.

بلافاصله در پی این حادثه دردناک و تاسف بار، دادسرای امور جنایی و جرایم ویژه کرج پرونده ای تشکیل و بازپرسان مربوطه دستورات قضایی لازم را برای شناسایی و دستگیری متهمان به اداره کل آگاهی استان البرز صادر کردند.

در این پرونده در مجموع 16 متهم برای محاکمه احضار شدند و در 18 آذرماه، دادگاه انقلاب اسلامی و دادگاه کیفری استان البرز جلسه رسیدگی به اتهامات شهیدان روح الله عجمیان و هوات بهشت ​​سکینه کرج را آغاز کردند. در اینجا ما می رویم.

متهمان در جلسه دادگاه علناً به تشریح شهادت سید روح الله عجمیان پرداختند و به نقش خود در جنایت اعتراف کردند. علاوه بر این، تصاویر و اسناد مربوط به این حادثه نیز در دادگاه به نمایش گذاشته شد.

سرانجام پس از محاکمه، دادگاه ختم رسیدگی را اعلام کرد و در 22 آذر حکم بدوی پرونده را صادر کرد.

این احکام به اتهام فساد مالی برای 5 نفر در جهان که مرتکب جنایت علیه امنیت ملی، حمله به عوامل بسیج و مقاومت فرجا و جرایم علیه امنیت شخصی که موجب اخلال جدی در نظم عمومی و ناامنی کشور و منجر به شهادت بسیجی شده است، صادر شده است. . نگهبان سید روح الله عجمیان اعدام و 11 متهم دیگر به دلیل نقش داشتن در اغتشاشات و تأثیر اقدامات آنها در شهادت سید روح الله عجمیان به حبس های طویل المدت (تا 25 سال) محکوم شدند.

با رسیدگی مجدد در دیوان عالی کشور در پی اعتراض متهمان، دیوان عالی کشور پس از بررسی دقیق پرونده تجدیدنظرخواهی پنج متهم پرونده شهادت سعید روح الله عجمیان رأی خود را صادر کرد.

در این بررسی مشخص شد که تجدیدنظرخواهی از مجرمان محمدمهدی کرمی و سید محمد حسینی محرز نبوده و به استناد بند الف ماده 469 قانون آیین دادرسی کیفری رأی دادگاه تأیید و تأیید شد و مجازاتهای تعیین شده به موجب آن صادر شد. تحمیل شده است. بمیر

دیوان عالی کشور در پاسخ به اعتراض سه متهم دیگر حمید قره حسنلو، حسین محمدی و رضا آریا با استناد به بند ۲ ماده ۴۶۹ ب ماده ۴۶۹ قانون مجازات اسلامی در حالی که رسیدگی به این شکایت بود، مجدداً پرونده را آغاز کرد. تحقیقات را تکمیل و تصمیم مقتضی اتخاذ کرد. رای را به دادگاه اصلی بازگرداند.

بر این اساس پس از طی مراحل قانونی و تایید رای دیوان عالی کشور، حکم اعدام محکومان محمد مهدی کرمی و سعید محمد حسینی در تاریخ ۲۶ دی ماه ۱۳۰۱ به اجرا درآمد.

دیدگاهتان را بنویسید