آخرین نتایج رای گیری ترکیه؛ «کلیچداراوغلو» بیش از 50 درصد آرا را به خود اختصاص داد.


به گزارش خبرگزاری بین المللی فارس، نتایج نظرسنجی پس از انصراف مهرام اینجه از انتخابات ریاست جمهوری ترکیه نشان داد که «کلیچداراوغلو» نامزد ائتلاف ملی از رجب طیب اردوغان، نامزد میانه رو پیشی گرفته است. حزب توسعه و رئیس جمهور فعلی.

در اقدامی شوکه کننده، محرم اینجه، یکی از چهار نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در روز یکشنبه، استعفای خود را (پنجشنبه 11 مه) اعلام کرد. به گفته کارشناسان، استعفای غافلگیرکننده انچه در انتخابات پارلمانی ترکیه، شانس پیروزی نامزد مخالفان در دور اول انتخابات را افزایش می دهد.

اینس پس از استعفا به خبرنگاران گفت: «من از نامزدی انصراف می‌دهم. من این کار را برای کشورم انجام می دهم.

در نظرسنجی اخیر انجام شده توسط موسسه خبری و تحقیقاتی ساروس، رجب طیب اردوغان 46.9 درصد، قلیچداراوغلو 51 درصد و یکی دیگر از نامزدهای حزب ملی، سینان اوگان، 2.91 درصد آرا را به دست آوردند.

نظرسنجی های قبلی این آژانس بین اردوغان و کلیچداراوغلو 5 درصد شکاف داشت، اما سهم آرای اوغلو کمتر از 50 درصد بود، اما در نظرسنجی های فعلی تعداد آرای احتمالی او به بیش از 50 درصد رسیده است.

با این حال، اکثر ناظران و تحلیلگران سیاسی می گویند که انتخابات ریاست جمهوری ترکیه تا دور دوم تمدید می شود، زیرا این کشور در دور اول 50 درصد آرا را به دست نمی آورد.

در صورت تمدید انتخابات ریاست جمهوری ترکیه به دور دوم، دور دوم در 7 ژوئن برگزار می شود.

8 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی اعلام کردند که بلاتکلیف هستند و هنوز تصمیم نهایی در مورد اینکه به چه کسی رای می دهند نگرفته اند. آرای این افراد در انتخابات آینده تعیین کننده خواهد بود.

انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه روز شنبه 24 می در سراسر کشور برگزار می شود. انتخابات خارج از کشور از چند هفته پیش آغاز شد.

پایان پیام/دقیقه
لطفا این مقاله را در صفحه اول توصیه کنید

دیدگاهتان را بنویسید