آفریقای جنوبی: اتهامات آمریکا مبنی بر ارسال سلاح به روسیه روابط دوجانبه را تضعیف می کند


به گزارش خبرگزاری بین المللی فارس، ریاست جمهوری آفریقای جنوبی اعلام کرد که اظهارات سفیر آمریکا در متهم کردن کشورمان به ارسال سلاح به روسیه موجب تضعیف روابط دوجانبه می شود.

ریاست جمهوری آفریقای جنوبی تاکید کرده است که تحقیقات مستقلی درباره اظهارات سفیر آمریکا در مورد ارسال تسلیحات به روسیه انجام خواهد شد.

سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی روز پنجشنبه این کشور را به ارسال سلاح به روسیه متهم کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس، روبن بریگتی سفیر آمریکا در آفریقای جنوبی مدعی شد که آفریقای جنوبی تلاش کرده یک کشتی باری را که در ماه دسامبر به مدت سه روز مخفیانه در پایگاه دریایی نزدیک کیپ تاون پهلو گرفته بود، قاچاق کند. سلاح انجام داد.

سفیر آمریکا می گوید اقدام آفریقای جنوبی در ارسال تسلیحات به روسیه در جریان جنگ اوکراین موضوعی «بسیار جدی» است و با موضع بی طرف اعلام شده این کشور آفریقایی در تناقض است.

پس از به رسمیت شناختن استقلال جمهوری‌های لوگانسک و دونتسک از اوکراین، روسیه در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (۵ مارس ۱۴۰۰) نیروهای خود را به این منطقه اعزام کرد و آغاز «رویدادهای ویژه عملیات نظامی در اوکراین» را اعلام کرد.

روسیه اعلام کرد که هدف از این اقدام، بی اعتنایی کردن اوکراین، خلع سلاح این کشور، حل مشکلات امنیتی آن و پاسخ به درخواست کمک لوهانسک و دونتسک است.

با این حال، دولت اوکراین استقلال دونتسک و لوگانسک را به رسمیت نشناخت و حضور نظامی روسیه را «تجاوز و حمله به تمامیت ارضی آن» خواند.

پس از آغاز درگیری روسیه و اوکراین، کشورهای غربی ضمن محکومیت مسکو و تشدید فشارهای اقتصادی، حمایت کامل سیاسی، مالی و نظامی از کیف را در دستور کار قرار دادند.

انتهای پیام.
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید