آمريكا مدعي شد كه دوربين كشتي‌هاي تسخير شده اين كشور گم شده استبه گزارش صبح یکشنبه ایرنا، یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است در گفت و گو با واشنگتن پست مدعی شد که دوربین های شناورها در جریان توقیف گم شده است.

یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است، در مصاحبه با وال استریت ژورنال مدعی شد: مشخص نیست که آیا دوربین ها در حین توقیف ضبط شده اند یا زمانی که شناورها بیرون کشیده شده و دوباره آزاد شده اند، به داخل آب افتاده اند.

این روزنامه آمریکایی نوشت که به گفته مقامات آمریکایی، دوربین‌ها، رادارها و سایر تجهیزات این شناورها به صورت تجاری در دسترس هستند و جزو فناوری‌های طبقه‌بندی‌شده نیستند، اما دسترسی به دوربین‌ها و بازرسی دقیق‌تر شناورها می‌تواند تصور بهتری از این شناورها ایجاد کند. قابلیت های شناورها

ایالات متحده آمریکا روز جمعه به وقت محلی تصرف دو کشتی تجسسی نیروی دریایی خود را تایید کرد.

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که ایران بار دیگر کشتی تجسسی نیروی دریایی این کشور را برای مدت کوتاهی توقیف و سپس آزاد کرده است.

تیموتی هاوکینز، سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی مستقر در خاورمیانه روز جمعه این موضوع را تایید کرد و از ارائه توضیحات بیشتر خودداری کرد.

نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران جزئیات توقیف دو فروند ناو جاسوسی نیروی دریایی آمریکا را منتشر کرد.

بر این اساس ناوشکن جماران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حین اجرای ماموریت برقراری امنیت و ایمنی کشتیرانی در دریای سرخ و مبارزه با دزدی دریایی و تروریسم دریایی با چند فروند شناور جمع‌آوری اطلاعات کوچک در دریای سرخ روبه‌رو شد. در مسیر کشتیرانی بین المللی و اقدام به منظور جلوگیری از وقوع سانحه و احتمال وقوع سانحه دریایی از کنترل کننده این نوع تجهیزات خواست این نوع رفتار را متوقف کرده و حرکت کند و جهت حرکت را تغییر دهد.

اما پس از تغییر مسیر ناوشکن نیروی دریایی راهبردی جمهوری اسلامی ایران در دریای سرخ، مجدداً با شناورها مواجه شد و به ناچار پس از توقف و کنترل شناورهای فوق الذکر و اطمینان از ایمنی دریانوردی، آن را ترک کرد. شناورهای فوق و درخواست چنین تجهیزاتی از کنترل کننده، به این نوع رفتار و حرکت پایان دادند و جهت حرکت را تغییر دادند، اما مجدداً با کشتی ها برخورد کردند و به ناحق فرماندهی برای کنترل و توقف شناورها اقدام کرد. برای جلوگیری از حوادث احتمالی تروریستی و جلوگیری از وقوع حوادث غیر مترقبه.

وی پس از توقف و کنترل شناورها و اطمینان از ایمنی ناوبری، به تماس های مکرر ناوشکن جمهوری اسلامی ایران پاسخی نداد و از کنترل خارج شد و موجب ناامنی و به خطر افتادن ایمنی شناورها در مسیر شد. همچنین احتمال اقدامات تروریستی بوگان را تصور می کرد.

به منظور تامین ایمنی دریانوردی با رعایت نکات ایمنی و امنیتی شناورهای مذکور بازیابی و پس از بررسی های لازم و اطمینان از ایمنی دریانوردی با تصمیم فرمانده شناورهای مذکور در منطقه امن رها می شوند. . ناوشکن‌های ایرانی و توسط یگان‌های آمریکایی دستگیر شدند و ایمنی را دریای مسئولیت‌پذیر اعلام کردند و از تکرار موارد مشابه خودداری کنند.

جمهوری اسلامی ایران پرونده‌های ضد امنیت و ایمنی دریانوردی را از سوی مراجع سیاسی و بین‌المللی پیگیری خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید