آمریکا خواسته های روسیه را دنبال نمی کند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش اسپوتنیک، مقامات روسیه و آمریکا روز دوشنبه به مدت نزدیک به هشت ساعت در ژنو دیدار کردند تا درباره دو پیشنهاد امنیتی روسیه که به گفته مسکو به میزان قابل توجهی تنش ها با غرب را کاهش می دهد، گفتگو کنند. از جمله نکاتی که در این گفتگوها مطرح شد، درخواست قوی روسیه برای توقف تحولات ناتو در شرق بود.

با این حال، جولیان اسمیت، سفیر ایالات متحده در ناتو، می گوید که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از سیاست “درهای باز” خود در قبال سایر اعضای ائتلاف دست نمی کشد و از روسیه می خواهد که استقرار نیروها و تسلیحات را در برخی کشورها محدود کند. افرادی که بعد از سال 97 به انجمن پیوسته اند در نظر گرفته نمی شود.

این دیپلمات آمریکایی همچنین به روسیه تاکید کرد که واشنگتن “به کسی اجازه نخواهد داد سیاست درهای باز ناتو را ببندد”.

اسمیت در مصاحبه با سی. یک یک او گفت: “در این مرحله، اجازه دهید من خیلی واضح بگویم – هیچ یک از اعضا موافق نیستند که ما باید سیاست گسترش ناتو را تغییر دهیم.” این دیپلمات تاکید کرد: درها باز است. هیچ کس حق ندارد در را ببندد. و هر تصمیمی برای گسترش ناتو و کشورهای مربوطه ادامه خواهد داشت.»

اسمیت با اشاره به موضوع در خطر روسیه گفت: “البته من سازش زیادی نمی بینم.”

قرار است روسای جمهور روسیه و آمریکا به زودی با یکدیگر دیدار کنند و یکی از موضوعات این نشست درخواست روسیه برای عدم گسترش ناتو است. «جان ساکی» سخنگو بایدنروز سه‌شنبه تأیید کرد که رئیس‌جمهور مذاکرات با روسیه را «بسیار نزدیک» دنبال می‌کند و «تقریباً هر روز از تیم امنیت ملی خود درباره نحوه مذاکره و مذاکره به‌روزرسانی‌هایی دریافت می‌کند».

دیدگاهتان را بنویسید