آمریکا: موشک کوتاه برد روسیه به ایستگاه قطار در اوکراین اصابت کرداوکراین روسیه را به استفاده از بمب های خوشه ای در ایستگاه قطار متهم کرده است که باعث کشته شدن 50 نفر شده است.

پائولو کریلنکو، رئیس پلیس منطقه‌ای روسیه در دونتسک، گفت: موشک توچکا یو روسیه که حاوی بمب‌های کوچک بود، به غیرنظامیانی که در حال تخلیه منطقه بودند، اصابت کرد.

نیروهای روسیه به استفاده مکرر از بمب های خوشه ای علیه اهداف غیرنظامی در اوکراین متهم شده اند.

سازمان ملل هفته گذشته اعلام کرد که ادعاهای موثقی دریافت کرده است مبنی بر اینکه نیروهای روسی حداقل 24 بار از بمب های خوشه ای در مناطق پرجمعیت اوکراین استفاده کرده اند.

میشل باشله، رئیس کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل در شورای حقوق بشر ژنو، گفت که چنین حملاتی می توانند جنایات جنگی تلقی شوند.

در سال 2008، بیش از 100 کشور توافقنامه ای را امضا کردند که استفاده از بمب های خوشه ای را ممنوع می کرد. روسیه و اوکراین این توافق را امضا نکردند.

مقامات اوکراینی برای عصر شنبه هفته آینده در شهر بندری اودسا اوکراین به مدت سه روز منع رفت و آمد اعلام کردند.

به گزارش روز جمعه خبرگزاری فرانسه، مقامات محلی گفتند که منع آمد و شد در اودسا، بندر اصلی اوکراین، از شنبه شب تا صبح دوشنبه برای مقابله با تهدید حملات موشکی روسیه اعمال خواهد شد.

موشک‌های روسیه صبح یکشنبه گذشته به «زیرساخت‌های اساسی» و یک مخزن سوخت در نزدیکی بندر اودسا در جنوب اوکراین اصابت کردند.

خبرگزاری فرانسه روز جمعه گزارش داد که در حمله موشکی روسیه به ایستگاه قطار در شهر کراماتورسک در شرق اوکراین دست کم 30 نفر کشته و بیش از 100 نفر زخمی شدند. برخی منابع تعداد کشته شدگان را 35 نفر اعلام کردند که چهار نفر از آنها کودک بودند.

https://edition.cnn.com/europe/live-news/ukraine-russia-putin-news-04-08-22/index.html

دیدگاهتان را بنویسید