آموزشگاه معماری آلفا امگا فارس نیوز


رضا درخشان

مدرسه آلفا امگا در اندونزی واقع شده و حدود سه هزار متر مربع مساحت دارد. در ساخت این مدرسه فرهنگ بومی و روحیه مردم آن منطقه لحاظ شده است. مدرسه در شهر تنگرنگ با همان شرایط محیطی منطقه تأسیس شد. در باتلاق ها و مزارع غول پیکر برای این منظور و برای غلبه بر وضعیت ناپایدار خاک، طراحی ساختمان بالاتر از 2.1 متر از سطح زمین در نظر گرفته می شود. طراحی مدرسه مطابق با محیط طبیعی آن است تا حس نزدیکی به طبیعت را برای دانش آموزان ایجاد کند و تجربه یادگیری در فضای باز را رقم بزند.

در ساخت این مدرسه فرهنگ بومی و روحیه مردم آن منطقه لحاظ شده است.

ساختمان مدرسه از چهار ساختمان کوچکتر تشکیل شده است که توسط یک حیاط مرکزی به هم متصل شده اند.

طراحی مدرسه مطابق با محیط طبیعی آن است تا حس نزدیکی به طبیعت را برای دانش آموزان ایجاد کند.

برای سادگی و کارایی در ساخت خانه و همچنین ساخت فولادی از چوب بامبو استفاده فراوانی شده است.

دلیل انتخاب اسکلت فلزی توانایی قوی در نگه داشتن سازه و همچنین سرعت ساخت و دوام طولانی مدت آن بود. کل ساختمان از زمین تا پشت بام بر این چارچوب بنا شده است. فولاد با انتخاب خوبی از اشکال و اندازه های مختلف، امکان طراحی متنوع برای اشکال طراحی های مختلف را فراهم می کند.

بامبو به طور گسترده در صنعت ساخت و ساز استفاده می شود، جایی که منطقه همیشه حضور دارد.

از طرف دیگر، بامبو انعطاف پذیر است، نیاز به نگهداری کمی دارد و همیشه در منطقه وجود دارد.

استفاده از بامبو در پشت بام و ایجاد اشکال سهموی به بنا شخصیت نیپا می دهد و با توجه به فراوانی بامبو در محیط طبیعی منطقه در هزینه های ساخت صرفه جویی شده است.

استفاده از مردم بومی و صنعتگران محلی و مشارکت آنها با هدف حفظ اصالت و ایجاد ارتباط مشترک بین ساکنان منطقه و معماری و ساخت خانه.

موضوع مهم در ساختمان مدرسه، بهره گیری از جوامع محلی و صنعتگران و مشارکت آنها با هدف حفظ اصالت و ایجاد ارتباط مشترک بین ساکنان منطقه و معماری و ساخت بنا بود.

هدف صنعت محلی رسیدگی به سه موضوع است که عبارتند از: منابع بهینه، محدودیت زمانی و نیروی انسانی. این منابع در پنج کیلومتری محل ساخت و ساز قرار دارند که به نوبه خود کار توسعه را سرعت می بخشد و آلودگی محیطی یا به اصطلاح ردپای کربن را به حداقل می رساند.

ساختمان مدرسه به گونه ای طراحی شده است که تهویه آن به صورت عادی انجام می شود. سقف به صورت مرتفع و باز طراحی شده است که علاوه بر آن ساختار آجری دیوارهای کلاس متخلخل در نظر گرفته شده است. به این ترتیب جریان هوای داخل خانه بدون نیاز به تهویه به بهترین شکل توزیع می شود.

ساختمان مدرسه به گونه ای طراحی شده است که تهویه آن به صورت عادی انجام می شود.

برای محافظت در برابر گرما، سازه ای به ارتفاع دو متر در بالای راهرو ایجاد شد تا یک سایبان طبیعی ایجاد شود که همچنین از ساختمان در برابر بارندگی شدید محافظت می کند. سقف‌های نیپا شکل، نماهای آجری، سقف‌های بامبو و کف‌های بتنی رسانایی حرارتی پایینی را برای ساختمان فراهم می‌کنند که به ساختمان اجازه می‌دهد در گرمای روز خنک بماند و دمای داخل خانه بیش از ۲۷ درجه سانتی‌گراد باشد.

نقل قول ها:

https://www.archdaily.com/873535/school-of-alfa-omega-raw-architecture https://archello.com/project/school-of-alfa-omega https://arquitecturaviva.com/works/ آلفا-امگا-مدرسه-سالمباران

انتهای پیام/
این را به صفحه اول ارسال کنید

دیدگاهتان را بنویسید