آیا احتمال ابتلا به دیابت در نوجوانان مبتلا به بیماری ایسکمیک قلبی بیشتر است؟باشگاه خبرنگاران جوانطبق آمارهای بهداشتی ایالات متحده، نوجوانانی که سابقه عفونت ویروس کووید دارند، بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند. یافته های اولیه مشاهده ای هستند و محققان خواستار تحقیقات بیشتر در مورد ارتباط بین کووید و دیابت هستند.

بین مارس 2020 و ژوئن 2021، محققان تشخیص های جدید دیابت را در افراد زیر 18 سال بررسی کردند و افرادی که عفونت کووید-19 را تجربه کرده بودند با افرادی که تجربه نداشتند مقایسه کردند.

در مطالعه ای که روی 1.5 میلیون کودک و نوجوان انجام شد، محققان دریافتند که احتمال ابتلا به دیابت در بیماران Quid-19 نسبت به بیمارانی که این بیماری را نداشتند، 166 درصد بیشتر بود.

بررسی سایر داده‌ها، که شامل کمتر از 900000 پرونده بیمار بود، نشان داد که تعداد افرادی که دیابت تشخیص داده می‌شوند پس از Quidit 30 درصد بیشتر است. با این حال، محققان بین دیابت نوع 1 و نوع 2 تفاوتی قائل نمی شوند و معتقدند که پزشکان باید در ماه های بعد از شروع دیابت، نوجوانان را از نظر دیابت غربالگری کنند.

به گفته محققان، کووید 19 با حمله مستقیم به سلول‌های پانکراس که گیرنده‌های آنزیم تبدیل‌کننده آنژیوتانسین را بیان می‌کنند، افزایش قند خون و تغییرات در متابولیسم گلوکز به دلیل عفونت می‌تواند باعث دیابت شود.

مشخص نیست که آیا شدت بیماری کووید بر دیابت تأثیر می گذارد و واکسیناسیون تا چه اندازه خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد.

با این حال، عدم قطعیت داده های فعلی، محققان را وادار می کند تا واکسیناسیون و پیشگیری از عفونت در انسان را برای کاهش خطر افزایش بالقوه دیابت توصیه کنند.

منبع نیواطلس

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید