آیا کمبود نهاده های دامی در گیلان وجود دارد/ حذف ارز ترجیحی یا پرداخت یارانه به مصرف کننده مناسب است؟


به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، با افزایش جمعیت، کاهش منابع و همچنین افزایش هوش و دانش بشر، وابستگی روزافزون انسان به حیوانات و تولیدات آنها شده است، از این رو دامداری یکی از حوزه های مهم امروزی است. کشاورزی و دامپروری یکی از مهم ترین و با ارزش ترین محصولات کشاورزی است که محصولات دامی نیاز مبرمی به تغذیه و تولید پوشاک دارند.

دامپروری یکی از ارکان توسعه کشاورزی و یکی از مشاغلی است که امنیت غذایی و اقتصاد و اقتصاد به آن وابسته است و این فعالیت از دیرباز در اقصی نقاط ایران از جمله استان گیلان دنبال می شده است.

دامپروری علاوه بر منابع انسانی همیشه در دسترس، به نهاده های دام نیز نیاز دارد. نهاده هایی که عمدتاً به دلیل بی برنامگی و آشفتگی دولت در داخل تامین نمی شود و به ناچار آینده صنعت را با واردات مرتبط می کند.

با تغییر دولت و اعمال سیاست های پولی و مالی در حوزه های مختلف به نظر می رسد تغییر سیاست های ارزی این بار شامل نهاده های دامی نیز می شود و این موضوع بر صنعت دام که به شدت تحت تاثیر نهاده های دامی است نیز بدتر شده است. . .

سیاست حذف ارز ترجیحی 4200 تام از نهاده های دامی موضوعی است که دامداران در حوزه دامپروری، فعالان صنعت دامپروری و مهمتر از آن مردم را آزرده خاطر می کند.

برخی از دامداران گیلانی در گفت وگو با خبرنگار فارس از کمبود نهاده های دامی گلایه کردند. دامداران مدعی هستند که به دلیل سیاست دولت مبنی بر لغو ارز ترجیحی، واردات دام وارداتی به بازار رو به کاهش است.

به گفته برخی دامداران، فروشگاه های مجاز عرضه دام نیز به دلیل شوک وارده به بازار نهاده های دامی از فروش نهاده ها خودداری کرده و منتظر اقدام ثانویه برای تغییر سیاست های ارزی در این زمینه هستند.

گروهی از دامداران نیز بر این باورند که دخالت های غیرحرفه ای دولت تاثیر زیادی بر صنعت دارد و حذف یارانه دام به ویژه در نهاده های دامی باعث حذف پروتئین از سفره می شود.

تجربه نشان می‌دهد که تغییر سیاست‌های ارزی به دلیل تنش‌های موجود بازار را بزرگ می‌کند و کارشناسان صنعت دام بر این باورند که دخالت غیردولتی در بازار و پرداخت یارانه‌ها کلید بهبود وضعیت فعلی است.

صالح محمدی رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز در گفت و گو با خبرنگار فارس، از پراکنده شدن 5 هزار تن نهاده در بین دامداران استان از ابتدای امسال خبر داد.

به گفته وی، با توجه به ساختار دامی استان، سازمان جهاد کشاورزی گیلان 50 هزار تن نهاده را به ارز منتخب و قیمت دولتی به صورت خام تخصیص داده است که حدود 20 هزار تن سبوس و 30 هزار تن نهاده شامل جو می شود. . ، ذرت و غیره

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، کارخانه های تولیدی علاوه بر توزیع 50 هزار تن نهاده در استان از ابتدای سال جاری تا امروز بالغ بر 80 هزار تن مواد آماده مصرف را متمرکز کرده اند. مواد غذایی شامل کنسانتره، چربی و شیر با قیمت مصوب تولید و توزیع.

محمد گفت: بر اساس بخشنامه، متمرکز کننده ها شامل کلیه تعاونی های دامی (تعاونی دام، رومینگ، گاومیش و پورتال) و کشاورزان صنعتی و سنتی به صورت مستقیم و بدون واسطه و مغازه داران دارای مجوز (علوفه فروشان) می باشد که هر کدام باید یک مجوز دریافت کنند. مجوز (حواله) از طریق مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان و ارسال آن به کارخانه.

گفته می شود نهاده خام مورد نیاز در ماه دسامبر در تعاونی ها و همچنین کارخانه های تولید متمرکز تامین و توزیع شده است.

اما گفته می شود با توجه به سهم بالای نهاده خوراک، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و تخصیص نیم دلاری که به بیش از ۲۴ هزار تومان رسیده است، افزایش ۵ تا ۶ برابری قیمت ها را در پی خواهد داشت.

نکته مهم این است که دولت نباید در حوزه تخصیص منابع ارزی به افراد احتمالی رانت بدهد و باید با راه اندازی شبکه های شفاف عرضه و توزیع با احتساب شبکه الکترونیکی شفاف، رویه توزیع نهاده های دامی را اصلاح کند.

یکی دیگر از راهکارهای پیشنهادی برای تعدیل قیمت در بازار دام برای حذف ارز ترجیحی که بی شک قیمت مصرف کننده محصولات آن را بالا می برد، یارانه دادن به انتهای زنجیره تولید و عرضه محصولات کشاورزی یعنی مصرف کننده است.

آنچه امروز نیاز مبرم دارد، تصمیم گیری تخصصی در مورد کمبود نهاده های دامی است. دولت باید تصمیم بگیرد که آیا به تامین و توزیع نهاده های دامی یارانه بدهد یا به مصرف کنندگان برای امنیت غذایی یارانه بدهد.

به گزارش فارس، استان گیلان دارای 13 کارخانه تولید کننده دام متمرکز با ظرفیت تولید سالانه 260 هزار تن است.

انتهای پیام/این را به صفحه اول پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید