ابطال و توقف انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی معدن خراسان جنوبی

استانها / خراسان جنوبی

http://fna.ir/4xwdq ۰ ابطال و توقف انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی معدن خراسان جنوبی

انتخابات هیئت رئیسه نظام مهندسی معدن یک بار ابطال و یک بار متوقف شد و اکنون یکسال و نیم از این ماجرا می‌گذرد و هنوز این سازمان با هیئت مدیره سابق اداره می‌شود و مسئولان صمت نیز پاسخ‌گو نبودند.

ابطال و توقف انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی معدن خراسان جنوبی

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، سال ۹۹ با برگزاری انتخابات هئیت مدیره نظام مهندسی معدن شائبه‌هایی مبنی بر تخلف پیش آمد که در همین راستا رأی این انتخابات ابطال شد، پس از مدتی در سال ۱۴۰۰ نیز باری دیگر کارهای برگزاری این انتخابات انجام شد که باز هم به دلیل اعتراضات صورت گرفته، توسط وزارت‌‎خانه این انتخابات متوقف شد تا مسائل بررسی شود.

خراسان جنوبی پس از یکسال و نیم هنوز هیئت مدیره جدیدی برای سازمان نظام مهندسی معدن ندارد و با همان هیئت مدیره سابق که مورد انتقاد برخی از اعضاء است اداره می‌شود.

در همین راستا طی تماس‌های بیشمار با معاون معدن سازمان صمت استان خراسان جنوبی پاسخی در زمینه این مشکلات تا نگارش این گزارش به خبرنگار داده نشد.

مورد غضب قرار گرفتن منتقدین

اعضاء نظام مهندسی معدن استان خراسان جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از مشکلات موجود نظام مهندسی سخن گفتند ولی به دلیل نگرانی از آینده و سنگ‌اندازی‌ها تمایلی به ذکر نام خود نداشتند که در همین راستا سخنان آنها بدون نام ذکر می‌شود.

یکی از اعضاء نظام مهندسی معدن خراسان جنوبی گفت: در استان و حتی کشور این مشکل وجود دارد و تا زمانی که از نظام مهندسی تعریف کنید در دایره کاری و اجرایی آنها باقی می‌مانید و کار به شما می‌دهند، زمانی که انتقادی از سمت کسی بیاید دیگر مورد غضب قرار می‌گیرد و کاری به او نمی‌دهند.

به گفتۀ وی اکنون نیز وزارت‌خانه اسامی افرادی که منتقد انتخابات بوده‌اند را به نظام مهندسی استان داده که حتی برخی را مجبور به بازپس‌‌گیری انتقاد خود کرده‌اند و دیگران همه در آینده با روی کار آمدن این هیئت مدیره دچار مشکل می‌شوند.

یکی دیگر از اعضاء نیز بیان کرد: هیئت مدیره‌ای که 6 سال سکان داشته ولی هیچ خروجی مدیریتی و راهبردی و توسعه‌ای نداشته است باید خود متوجه این باشد که دیگر نمی‌تواند کارایی مؤثری داشته باشد و خود آنها نباید دوباره کاندید می‌شدند.

وی اظهار کرد: با روی کار آمدن یک شخص جدید به طور قطع ایده‌های جدیدی مطرح می‌شود و سبب رشد و توسعه این بخش خواهد شد که لازم است این موضوع را مسئولان کنونی متوجه شوند.

به دلیل حواشی و شبهات ابطال و متوقف شد

«مهدی تقریبی» مسئول کمیته اجرایی انتخابات نظام مهندسی معدن استان در این باره به خبرنگار فارس گفت: نمی‌توانیم در زمینه تخلفات و جزئیات صحبت کنیم چون ممکن است از نظر ما تخلف ولی از نظر کشور و وزارت‌خانه تخلف نباشد و مشکلاتی به وجود بیاید و اظهارنظری در این زمینه نمی‌کنم.

وی به صورت کلی اظهار کرد: در سال ۹۹ هیئت اجرایی یک شبهاتی را دید و به همین دلیل با نظر وزارت‌خانه رأی گیری ابطال شد و در دور بعدی نیز حاشیه‌هایی مطرح شده است که به همین دلیل توقف جریان انتخابات توسط وزارت خانه مطرح شد.

به گفتۀ وی با بررسی‌های انجام شده پیش‌بینی می‌شود که در ۱۵ تا ۲۰ روز آینده روند انتخابات دوباره اجرایی شود.

تقریبی در زمینه حضور هیئت مدیره سابق و اجرای امور انتخابات توسط آنها گفت: یک دستورالعمل کشوری است و تا زمانی که هیئت مدیره جدید انتخاب نشوند تمام امور توسط همان هیئت مدیره سابق اجرایی می‌شود.

«علی سنگچولی»، یکی از اعضاء هیئت اجرایی نظام مهندسی معدن استان با بیان اینکه مشکل محدود به نظام مهندسی نمی‌شود و در کل استان وجود دارد، عنوان کرد: بخش‌نامه‌ها و دستورالعمل‌هایی که می‌آید در خراسان جنوبی به صورت سخت‌گیرانه و سلیقگی اجرا می‌شود و لازم است که نظام مهندسی در این زمینه وارد و کاری انجام دهد.

کارها در شأن خراسان جنوبی نبوده است

«احمد پروین»، نایب رئیس خانه معدن استان خراسان جنوبی و عضو سازمان نظام مهندسی خراسان جنوبی هم در این باره گفت: با بررسی و سنجش می‌توان مشخص کرد که نظام مهندسی معدن استان توانسته نقش مؤثری داشته باشد یا نتوانسته است.

وی تصریح کرد: خراسان جنوبی استانی فرهنگی و معدنی است ولی آنچنان که شایسته آن است نقش مؤثری نداشته است.

به گفتۀ وی نظام مهندسی معدن استان در توسعه معادن و ارتباط مؤثر دانشگاه با معدن، همچنین اشتغال‌زایی مؤثر برای اعضاء خود چندان قابل قبول عمل نکرده و در شأن استان نبوده است.

نایب رئیس خانه معدن استان خراسان جنوبی با بیان اینکه انجام دستورالعمل‌ها و کارهایی که جزو وظایف آنها است به عنوان عملکرد نمی‌تواند سنجیده شود، اظهار کرد: خراسان جنوبی استان فرهنگی است و باید از بی‌حاشیه‌ترین‌ها باشد ولی ابطال و توقف انتخابات این را نشان نمی‌دهد.

پروین بیان کرد: زمانی که این حاشیه‌ها به وجود آمده است پس یعنی یک بخشی از کار ایراد دارد که لازم است مسئولان مورد بررسی قرار دهند و نمی‌توان با فرافکنی دیگران را مقصر نشان داد.

در روند انتخابات نقشی نداشتیم

«محمد جوانشیر»، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان جنوبی هم در پاسخ به این مشکلات به خبرنگار فارس، گفت: هیئت مدیره نظام مهندسی معدن هر ۳ سال یک بار توسط انتخابات انجام شده انتخاب می‌شوند.

وی اظهار کرد: اعضاء نظام مهندسی براساس شرایط و قوانینی که در دستورالعمل وجود دارد امکان رأی‌دهی دارند و در روند این انتخابات یک ناظر کشوری از وزارت صمت و یک ناظر استانی حضور دارند.

به گفتۀ وی سازمان نظام مهندسی هیچ دخالتی در روند انتخابات ندارد و فقط اسامی افراد واجد شرایط رأی‌دهی را اعلام می‌کند که براساس دستورالعمل افرادی که بدهی به سازمان نداشته باشند و قوانین دیگری که وجود دارد، احصا می‌شوند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در سال ۹۹ این فرآیند انجام شد، عنوان کرد: نتیجه حاصل شده باب میل برخی نبود و شایعاتی درست کردند و گفتند برخی از افراد که باید رأی بدهند، معرفی نشده اند.

جوانشیر ادامه داد: به دلیل اینکه ۵۳ نفر نتوانسته بودند به دلایلی رأی دهند، این انتخابات ابطال شد و انتخابات برای سال ۱۴۰۰ تمدید شد.

وی بیان کرد: در سال ۱۴۰۰ نیز مقدمات برگزاری شروع شد ولی باز هم مشکلاتی پیش آمد که دفتر نظارت و وزارت‌خانه تصمیم گرفتند که به دلیل رفع این شبهات و مشکلات روند متوقف شود و براساس قانون تا زمان انتخابات جدید همان هیئت مدیره سابق کارها را انجام می‌دهند.

تأثیرگذار بودیم

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن خراسان جنوبی در پاسخ به تأثیرگذار نبودن این هیئت مدیره عنوان کرد: سازمان نظام مهندسی معدن خراسان جنوبی در شورای مرکزی معدن و نظام مهندسی معدن ایران از خوشنام‌ترین‌ها است.

جوانشیر تصریح کرد: این سازمان در یک اتاق کوچک وجود داشت که با خریداری یک ساختمان جایگاه آن را نشان دادیم و در آموزش و اجرای طرح‌ها جزو استان‌های برتر هستیم به نوعی که در بازرسی معادن رتبه اول کشوری را کسب کردیم.

به گفتۀ وی صنعت، معدن و تجارت متولی اصلی معدن است ولی تمام کارها از شناسایی معادن و تأیید موارد و تهیه طرح‌های مختلف بر عهده سازمان است که عمکلرد خوبی ارائه کرده است و این از خروجی اطلاعاتی که سازمان صمت دارد مشخص می‌شود.

وی اعلام کرد: جزو برنامه‌های خود داریم که برخی معادن که به دلایلی مانند نبود بازار و سرمایه در گردش تعطیل هستند را شناسایی و با ارائه تسهیلاتی به چرخه دوباره بازگردانیم، همچنین در راستای ایمنی کار در معادن به دنبال معرفی مسئول فنی واجد شرایط به تمام معادن هستیم.

جوانشیر تأکید کرد: بخش معدن در خراسان جنوبی جزو مؤلفه‌های اصلی اقتصادی و اشتغال است که همه اعضاء لازم است در کنار هم با رفع موانع، به ارتقاء سطح استان در این زمینه کمک کنیم.

و اما…

مشکل اینجا است که خراسان جنوبی جزو استان‌های معدنی کشور محسوب می‌شود که به دلیل مرزی و محروم بودن از اهمیت بیشتری برخوردار است و مسئولان استان و کشور لازم است که هر چه سریع‌تر به این موضوع وارد شوند و با رفع مشکلات و احصاء دلایل اعتراضات برای توسعه این بخش تلاش شود، چرا که اگر تمام یک سازمان در کنار هم کار انجام ندهند و همدل نباشند، شاهد خروجی درستی نخواهیم بود و اینکه مسئولان یک سازمان انتقادات را قبول نداشته باشند هم پسندیده نیست به دلیل اینکه همین انتقادات باعث رشد و پیشرفت یک مجموعه می‌شود.

انتهای پیام/ ۳۶۳۶

شما می توانید این مطلب را ویرایش نمایید

این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید وزارت صنعت معدن و تجارت نظام مهندسی معدن این خبر توسط افراد زیر ویرایش شده است

اخبار مرتبط

  • نبودصنایع فرآوری،باعث تعطیلی معادن استان

  • برگزاری نمایشگاه سنگ و معدن در اصفهان

source

دیدگاهتان را بنویسید