ابوترابی: تغییر ساعت‌ها هیچ تاثیری در کاهش هزینه‌ها ندارد/ طرح مجلس برای منتفی کردن جابجایی‌ ساعت‌ها

– اخبار سیاسی –

ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف آباد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم،‌ با اشاره به طرح لغو تغییر ساعت‌ها نیمه اول سال گفت: 67 درصد از کشورهای پیشرفته دنیا از جمله کشورهای اروپایی که اخیراً ابلاغ شده است که می‌توانند ساعت‌های خود را ثابت نگه‌ دارند،‌ ساعت‌های خود را تغییر نمی‌دهند.

وی افزود: اساس تغییر ساعت‌ها به یک قرن پیش بازمی‌گردد که برخی کشورها با هدف کاهش مصرف شمع، ساعت‌ها را یک ساعتی به جلو می‌کشیدند تا از میزان ساعات روشنایی در 24 ساعت استفاده بیشتری ببرند. با این حال مطالعات مراکز علمی معتبر بیانگر این است که تغییر ساعت نه تنها تاثیر چندانی در مصرف انرژی ندارد بلکه در هر تغییر به ویژه در روزهای ابتدایی میزان اختلالات رفتاری که در قالب تصادفات و درگیری‌های فیزیکی خود را نشان می‌دهد، بسیار بالا می‌رود.

ابوترابی گفت:‌ نکته دوم اینکه ما در وزارت نیرو و مرکز پژوهش‌های این وزارتخانه در دو دولت گذشته، دو گزارش کاملا متفاوت را داشته‌ایم که واقعا جای تعجب دارد؛ به طوری که در دوره آقای احمدی‌نژاد وزارت نیرو اعلام کرد که تغییر ساعت‌ها تاثیر ملموسی در کاهش هزینه‌ها ندارد ولی در عین حال وزارت نیرو در دولت سابق بر اثربخش بودن این تغییر ساعت‌ها تاکید کرده بود. این مسئله نشان می‌دهد که این اقدام دولت‌ها اساساً هیچ ارتباطی به موضوع صرفه‌جویی اقتصادی ندارد.

نماینده نجف آباد در مجلس خاطرنشان کرد:‌ با توجه به مطالبی که بیان شد بنده طرحی را آماده کردم که هم‌اکنون در نوبت بررسی در صحن مجلس است تا تغییر ساعت در 6 ماه اول ساعت منتفی شود که نهایت تلاش ما این است تا مراحل تصویب این طرح تا پیش از پایان سال طی شده و از فروردین سال آینده شاهد اجرایی شدن این طرح باشیم.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید