اثربخشی نوبت سوم واکسن در پیشگیری از بیماری عروق کرونر قلب


به گزارش «تابناک»، دکتر جلیلی موسوی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه واکسیناسیون و رعایت دستورالعمل های بهداشتی ضروری و مکمل است، افزود: واکسیناسیون و تکمیل آن (دریافت 2 دوز) ضروری است، اما کافی نیست و رعایت شود. دستورالعمل های بهداشتی باید جدی گرفته شود.

وی ادامه داد: بررسی های انجام شده در دو هفته گذشته (11 بهمن تا 14 بهمن) نشان می دهد از 4 بیمار بستری در بزرگترین مرکز قلب استان، 4 نفر (24 درصد) واکسینه نشده اند، 4 نفر (2.5 درصد) دوز اول را دریافت کرده اند. 2 بیمار (45%) دوز دوم و 2 بیمار (5.5%) دوز سوم را دریافت کردند.

موسوی خاطرنشان کرد: دوز دوم واکسن حدود 3 درصد و نوبت سوم 2 تا 5 درصد در پیشگیری موثر است.

این فوق تخصص عفونی تصریح کرد: اگرچه ممکن است واکسیناسیون تا حدودی قابل پیشگیری باشد، اما مهمترین اقدام واکسن پیشگیری از شدت بیماری و مرگ است، به طوری که 4 درصد از مرگ و میرها واکسینه نشده اند و تنها 2.5 درصد از یک سوم دوز تزریق شده است. “.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان با اشاره به آخرین وضعیت بستری شدن و فوتی های ناشی از کرونا در استان تصریح کرد: در حال حاضر 503 بیمار مبتلا به سندرم حاد تنفسی در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد 321 نفر مشکوک و مشکوک هستند. بقیه تایید شده است.»

وی از ثبت 2 فوتی به ازای هر تاج طی 24 ساعت گذشته خبر داد و گفت: 7286 نفر براثر تاج در استان جان خود را از دست دادند.

دکتر موسوی خاطرنشان کرد: تاکنون پنج میلیون و 539 هزار و 636 دوز واکسن در بین افراد واجد شرایط در استان تزریق شده است.

وی یادآور شد: واکسیناسیون و رعایت دستورات، هم حق روح است و هم حق الناس. رعایت نکردن آنها ظلم به خود و ظلم به دیگران است.

دیدگاهتان را بنویسید