اجرای طرح بیمه زنان خانه دار و با در نظر گرفتن وضعیت شغلی زنان خانه دار / تقریبا 10 هزار زن خانه دار در فارس بیمه شده اند.


به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، اداره خانه از دیرباز با زندگی یک زن ایرانی گره خورده و به هر حال جزء لاینفک زندگی اوست.

جدای از خروج از بافت سنتی و به خود گرفتن شکلی مدرن با پیشرفت زندگی ماشینی و وجود ابزار و وسایل مختلف، کانون گرم خانواده خانه‌داری است که با مراقبت از همسر و فرزندانش خانه‌های روشن را آماده می‌کند.

چیزها کمتر به چشم می آیند، بنابراین خانه گاهی اوقات به عنوان یک شغل فراموش می شود و زن خانه دار انواع مشاغل را مدیریت می کند.

اما موقعیت کاری او فراموش می شود زیرا زندگی و کار یک زن خانه دار به هم گره خورده است و مادر یا شوهر این کار را با عشق و بدون چشمداشت انجام می دهند و توجهی به دریافت حقوق ندارند، هر چند قانوناً زن می تواند. او باید برای کاری که انجام می دهد پاداش بگیرد. در خانه، اما از نظر اجتماعی و اخلاقی، چون رسیدگی به خانه بر عهده مرد است، زن نیز متولی خانه است و در این کار، گویی در شغل دیگری خانه دار است، باید سرمایه گذاری اضافی انجام دهد. انرژی در اداره خانه

یکی از طرح هایی که می توان آن را وضعیت شغلی خانه دار دانست، طرح بیمه زنان خانه دار است. این طرح به زنان خانه دار این امکان را می دهد که علاوه بر بیمه، خدماتی را که در برخی مشاغل دیگر دیده می شود نیز دریافت کنند. به ویژه تسهیلاتی که شامل بازنشستگان می شود تا حدودی آینده زنان خانه دار را تضمین می کند.

این طرح که از یک سال پیش کلید خورد و در دو ماه اخیر بازتاب گسترده ای در رسانه ها داشت، با استقبال بانوان خانه دار مواجه شد.

در گفت و گوی ساده با تعدادی از زنان خانه دار میزان رضایت از این طرح با توجه به مزایایی که برای این قشر دارد رضایت بخش است و می توان انتظار داشت که توجه زنان خانه دار از سوی نهادهای اجتماعی بیش از پیش افزایش یابد. برای تامین سلامت روحی و جسمی این گروه.

9 هزار و 171 زن خانه دار بیمه شده اند

رئیس اداره بیمه سازمان تامین اجتماعی فارس در گفت وگو با خبرنگار فارس، گفت: از ابتدای امسال 9 هزار و 171 زن خانه دار در استان فارس بیمه شده اند.

کیانی درباره بیمه زنان سرپرست خانوار ادامه داد: آمار خانوارهای فعال تحت پوشش زنان تحت پوشش کمیته مددکاری و بهزیستی 8441 مورد است.

وی در خصوص استقبال گسترده از طرح بیمه زنان خانه دار گفت: این طرح حدود یک سال است که شروع به کار کرده است و با توجه به بیمه نامه خانواده کاسکو، سازمان تامین اجتماعی در سال گذشته اطلاعات بیشتری برای اجرای این طرح ارائه کرده است. “

کیانی با اشاره به حفظ وضعیت مشاغل خانگی در این طرح گفت: پیش از این اصناف یا افراد باید برای دریافت مجوز بیمه اقدام می کردند، اما اکنون زنان خانه دار به دلیل شرایط کاری می توانند خود را بیمه کنند.

بیمه زنان سرپرست خانوار

وی درباره روند بیمه زنان سرپرست خانوار گفت: مددجویان تحت پوشش کمیته مددکاری و رفاه اجتماعی با توجه به مابه التفاوت درصدی که از محل هدفمندی یارانه ها دریافت می کنند، بیمه می شوند.

رئیس اداره بیمه انجمن بیمه های اجتماعی فارس افزود: البته در حال حاضر شرایطی برای جذب زنان خوداشتغال جدید وجود ندارد.

کیانی بیان کرد: این طرح در قالب تعیین سه نرخ 12، 14 و 18 درصدی بر اساس حداقل دستمزد محاسبه می شود.

وی افزود: بر این اساس ماهانه 318 هزار تومان برای نرخ 12 درصد، 370 هزار تومان برای نرخ 14 درصد و 478 هزار تومان برای نرخ 18 درصد در نظر گرفته شده است.

کیانی گفت: علاوه بر مستمری 18 درصدی مزیت دیگری نیز وجود دارد و آن بیمه شده ازکارافتادگی است یعنی در دوران بیمه اگر خانم خانه دار با نظر پزشک معتمد تامین اجتماعی بیمه شود. اگر معلول شناخته شود مستحق معلولیت است.

رئیس اداره بیمه های سازمان بیمه اجتماعی فارس با اشاره به بیمه سلامت گفت: درمان خانم خانه دار اختیاری است و در صورت بیمه نبودن همسر بیمه شده، خانم خانه دار می تواند هزینه درمان را که معادل 71 هزار تومان است، پرداخت کند. و تحت پوشش قرار دهد.» رفتار سازمان تأمین اجتماعی.

انتهای پیام/
این را برای صفحه جلد پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید