احتمال رایزنی پوتین و اردوغان بر سر معامله غلات – تابناک


به گزارش تابناک به نقل از تاس، روسای جمهور روسیه و ترکیه احتمالا در مورد نتایج توافق غلات گفتگو خواهند کرد.

یک منبع آگاه در آنکارا روز پنجشنبه اعلام کرد که رجب طیب اردوغان و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور ترکیه و روسیه احتمالاً در صورت لزوم در مورد نتیجه مذاکرات توافق غلات در استانبول تلفنی گفتگو خواهند کرد.

این منبع آگاه در ترکیه افزود که این یک احتمال است زیرا همانطور که می دانید اردوغان و پوتین اغلب در صورت وجود چنین نیازی گفتگوهای تلفنی انجام می دهند. توافق دانه بسیار مهم است و در نتیجه آنها می توانند در مورد نتیجه آن بحث کنند.

البته این منبع آگاه از اظهار نظر درباره روند مذاکرات خودداری کرد و گفت باید تا پایان مذاکرات صبر کرد.

امروز پنجشنبه استانبول میزبان دومین روز مذاکرات نمایندگان روسیه، اوکراین، ترکیه و سازمان ملل خواهد بود. مذاکرات حول محور تمدید قرارداد غلات دریای سیاه می چرخد.

لازم به ذکر است که ترکیه، اوکراین، روسیه و سازمان ملل با میانجیگری آنکارا سند «انتقال ایمن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین» را در ۲۲ جولای ۲۰۲۲ در استانبول امضا کردند. تاکنون ده ها کشتی حامل غلات اوکراینی با عبور از تنگه ترکیه راهی بازارهای جهانی شده اند.

یک روزنامه اسپانیایی پیشتر فاش کرده بود که غلات صادر شده از بنادر اوکراین عمدتاً به مقصد قاره اروپا بوده است.

روزنامه اسپانیایی “ال پایس” با استناد به داده های منتشر شده توسط سازمان ملل و آمارهای مربوط به ردیابی کشتی ها در گزارشی اعلام کرد که حداقل 38 درصد غلات صادر شده از اوکراین به کشورهای اتحادیه اروپا ارسال شده است. اساس توافق اخیر بین روسیه و اوکراین با میانجیگری سازمان ملل متحد، صادرات این غلات به کشورهای در حال توسعه آفریقا بود.

دیدگاهتان را بنویسید