احضار سفیر روسیه به وزارت امور خارجه دانمارک


به گزارش سرویس بین الملل فارس، وزارت امور خارجه دانمارک روز یکشنبه اعلام کرد که پس از نقض حریم هوایی دانمارک توسط هواپیمای روسی، سفیر روسیه را برای مذاکره احضار کرده است.

جف کوفود وزیر امور خارجه دانمارک به نقل از DPA گفت: «این کاملا غیرقابل قبول و به ویژه نگران کننده در شرایط فعلی است.

دانمارک و سوئد هر دو ادعا کردند که یک هواپیمای ملخی روسی AN-30 عصر جمعه گذشته وارد حریم هوایی هر دو کشور شد و از جزیره بورنهولم در دریای بالتیک به سمت شرق پرواز کرد.

استکهلم شنبه شب اعلام کرد که یک هواپیمای شناسایی روسیه حریم هوایی سوئد را نقض کرده است. این رویداد در زمانی رخ داد که ساولی نینیستو، رئیس جمهور فنلاند روز شنبه اعلام کرد که اهمیت پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو با اقدامات روسیه در اوکراین مرتبط است.

پکا هاویستو وزیر امور خارجه فنلاند پیشتر گفته بود که این کشور نباید درخواست عضویت در ناتو را به تاخیر بیندازد.

او در مصاحبه ای گفت: «بدتر از آن، فنلاند باید ناتو را در نظر بگیرد.

از زمان تهاجم روسیه به اوکراین بیش از دو ماه پیش، بحث های شدیدی در سوئد و فنلاند در مورد عضویت در ناتو وجود داشته است. روسیه بارها به هر دو کشور اتحادیه اروپا نسبت به چنین اقدامی هشدار داده است. دانمارک در حال حاضر یکی از اعضای ناتو است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو درباره عضویت سوئد و فنلاند در ناتو گفت: «اگر فنلاند و سوئد تصمیم بگیرند درخواست خود را ارسال کنند، ما به گرمی از آنها استقبال می‌کنیم و انتظار می‌رود روند به سرعت پیش برود.»

استولتنبرگ گفت: در این بین، زمانی که دو کشور اسکاندیناوی درخواستی ارائه کنند و 30 کشور عضو آن را تأیید کنند، می‌توان به توافق رسید و همکاری نظامی زودتر آغاز شد.

انتهای پیام/.
در صفحه اول توصیه کنید

دیدگاهتان را بنویسید