اختلافات بر سر لایحه بایدن در مورد حق رای؛ رقابت دموکرات ها و جمهوری خواهاندموکرات‌ها لایحه «حق رای» را آخرین فرصت برای تصویب یک محدودیت جدید انتخاباتی تحت رهبری جمهوری‌خواهان قبل از انتخابات عمومی 8 نوامبر 2022 می‌دانند.

دموکرات ها می گویند این لایحه از دسترسی به صندوق های رای، به ویژه برای اقلیت ها و گروه های کم درآمد محافظت می کند. رأی دهندگان رنگین پوست به طور سنتی به دموکرات ها رأی می دهند.

قانونگذاران جمهوری خواه در 19 ایالت ده ها قانون را تصویب کرده اند که رأی گیری را دشوارتر می کند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، در تلاش برای تصویب رای سنا پس از جلسه سنا دموکرات‌ها اعتراف کرد که لایحه پیشنهادی او در مورد حق رای نمی‌تواند برای تغییر قانون انتخابات تصویب شود.

او روز پنجشنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: «نمی‌دانم می‌توانیم این لایحه را تصویب کنیم یا خیر». امیدوارم بتوانیم این کار را انجام دهیم اما مطمئن نیستم.

بنابراین بایدن قول داد که به مبارزه برای اصلاحات انتخاباتی و قانون حق رأی ادامه دهد، حتی زمانی که جمهوری خواهان بار دیگر تلاش برای تغییر قانون را متوقف کردند.

رئیس جمهور افزود که اگر بار اول موفق نشدیم برای بار دوم تلاش خواهیم کرد.

بایدن هشدار داد که شکست می تواند انتخابات را خراب کند.

این لایحه روز پنجشنبه در مجلس نمایندگان تحت رهبری دموکرات ها تصویب شد، اما لایحه سنا که به نام فیلی باستر شناخته می شود باید اصلاح شود تا مخالفان جمهوری خواه در سنا را شکست دهند. بر اساس این لایحه، این لایحه باید توسط 60 سناتور از 100 سناتور تصویب شود، در حالی که دموکرات ها تنها 50 کرسی دارند.

فیلی باستر یک فرآیند پارلمانی است که در آن اختلافات بر سر بخشی از روند قانونگذاری که در آن یک یا چند نماینده رای گیری را به طور کلی تعلیق یا مسدود می کنند، ایجاد می شود.

کمیسیون مرکزی انتخابات آمریکا قرار است در 8 نوامبر 2022 برابر با 17 آبان 1401 برگزار شود که در آن تمامی 435 کرسی مجلس نمایندگان و 34 کرسی از 100 کرسی سنا مورد رقابت قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید