ادامه تحرکات آمریکا در نقض حریم هوایی عراق/ بلوکه شدن دارایی عراق در فرانسه

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق ادامه تحرکات آمریکا در نقض حریم هوایی عراق و تعدی به حاکمیت آنرا محکوم کرد.

«بدر الزیادی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق به المعلومه گفت: نقض حریم هوایی عراق از سوی جنگنده‌های آمریکایی به مثابه نقض حاکمیت عراق است.

وی افزود: هواپیماهای آمریکایی در آسمان عراق، پروازهای مسافربری را در معرض خطر قرار می‌دهند.

الزیادی از دولت عراق خواست که موضع بین المللی برای ممانعت از پرواز هواپیماهای آمریکایی در آسمان عراق و نقض حریم هوایی عراق از سوی آنها انجام دهد.

حمله کار صهیونیست‌ها بود

«محمد البلداوی» نماینده فراکسیون پارلمانی صادقون تاکید کرد که هواپیماهایی که حشد شعبی را هدف قرار دادند، متعلق به رژیم صهیونیستی بودند.

وی بر ضرورت اقدامات بازدارنده برای ممانعت از تکرار این قبیل حوادث تاکید کرد.

امنیت مرز عراق و سوریه در بهترین وضعیت از سال 2003 است

«عبدالخالق العزاوی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق گفت: امنیت مرزهای عراق و سوریه در بهترین حالت از سال 2003 تاکنون قرار دارد.

وی با اشاره به امنیت هشتاد درصدی مرزها به نقش استفاده از ابزارهای جدید از جمله دوربین‌های حرارتی اشاره کرد.

العزاوی گفت: تقویت امنیت مرز عراق و سوریه وارد مرحله سوم شده است که شامل توسعه شعاع نصب دوربین‌ها و دکل‌های دیده بانی و ایجاد پست‌های امنیتی است که به نیروهای امنیتی امکان خنثی کردن هرتحرکی را می‌دهد.

دستگیری دو سرکرده بارز داعش در شرق فلوجه

یک منبع وابسته به فرماندهی عملیات الانبار از دستگیری دو سرکرده بارز داعشی در شرق فلوجه خبر داد.

این منبع بیان کرد: این داعشی‌ها در جریان عملیات آزادسازی مناطق از لوث داعش گریخته بودند و به تازگی به این مناطق بازگشته‌اند که نیروهای امنیتی پس از دریافت اطلاعات امنیتی آنها را بازداشت کردند.

منبع مذکور اعلام کرد: دو سرکرده دستگیر شده در میان تدابیر امنیتی شدید به مراکز امنیتی برای انجام بازجویی برده شدند.

دارایی بلوکه شده عراق در فرانسه برای خرید جنگ افزار

«محمدرضا آل حیدر» رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق با اشاره به نیاز تسلیحاتی ارتش عراق اعم از نیروی هوایی، پدافند و نیروی زمینی این کشور در زمینه کم و کسر تسلیحاتی و تانک و نفربر به ویژه پس از نبرد با داعش، تصریح کرد: وابسته نظامی فرانسه و نماینده سیاسی سفارت فرانسه نشستی با اعضای کمیسیون امنیتی پارلمان داشت و تفاهم اولیه در زمینه قرارداد خرید جنگنده‌های رافائل و نیز رادارهای پیشرفته فرانسوی و سامانه دفاع هوایی حاصل شد.

وی افزود: تاکنون قراردادی به امضا نرسیده است اما تفاهمات وجود دارد. وزیر دفاع عراق دوباره به فرانسه رفته و درباره برخی تسلیحات توافق کرده است و جدولی در این زمینه وجود دارد که کمیسیون امنیت پارلمان از آن مطلع است.

آل حیدر گفت: عراق از فرانسه طلب‌هایی دارد که مربوط به سال‌های دهه هشتاد و نود است که هنوز به عراق پرداخته نشده است ما میزان آنرا نمی‌دانیم. کمیته‌ای در دوره دولت‌های سابق برای بحث این پرونده تشکیل شده و این کمیته متشکل از افسران نیروی هوایی و دفاع هوایی است که اطلاعات کامل دارند و اعضای کمیسیون امنیت هم با آنها دیدار کرده است.

وی افزود: افسران اطلاعات کاملی از دارایی بلوکه شده دارند، اما این پول‌ها هنوز به عراق نرسیده و موضوع در حال بحث و بررسی است.

رئیس کمیسیون امنیت و دفاع پارلمان عراق بیان کرد: عراق امکان طرح موضوع و دریافت سلاح با پول‌هایی بلوکه شده را دارد زیرا عراق پول خرید سلاح را به فرانسه پرداخته کرده ، اما در زمان تحریم عراق، نزد فرانسه بلوکه شده است.

وی تصریح کرد: برخی افسران موضوع را به شکل داوطلبانه مطرح و کمیته بررسی تشکیل داده‌اند. کمیته دیگری هم برای رفتن به فرانسه تشکیل شد، اما موضوع روند درستی طی نکرد.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید