ادامه نقض آتش بس در یمن توسط عربستان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر، گروه بین الملل – رامین حسین آبادیان: با وجود اعلام آتش بس در یمن از آغاز ماه مبارک رمضان، سعودی ها همچنان به نقض آن ادامه می دهند. اقدامی که پاسخ دردناک مقاومت یمن به حملات متجاوزان را به مشکلی اجتناب ناپذیر تبدیل کرد. حدود یک ماه پیش، هانس گراندبرگ، نماینده سازمان ملل در یمن اعلام کرد که طرف یمنی با آتش بس دو ماهه در این کشور موافقت کرده است.

نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن بر اساس توافقنامه آتش بس در یمن گفت: کشتی های سوخت رسان نیز اجازه ورود به بندر الخدیده را خواهند داشت. وی همچنین از احتمال محدودیت پروازها از فرودگاه صنعا خبر داد و خاطرنشان کرد: آتش بس با توافق طرفین قابل تمدید است.

ائتلاف متجاوز سعودی کمتر از 48 ساعت پس از آتش‌بس در یمن بیش از 100 برابر آتش‌بس را نقض کرد. برقراری این آتش بس واکنش های متعددی را در پی داشته است. در همین راستا، محمدعلی الحسین، یکی از اعضای شورای عالی سیاسی یمن، مردم یمن را به هوشیاری دعوت کرد و گفت: آتش بس سازمان ملل پس از اجرا اجرایی می شود.

از سوی دیگر، محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارالله از اعلام آتش بس سازمان ملل استقبال کرد و گفت که آتش بس به عملیات نظامی پایان می دهد، فرودگاه بین المللی صنعا را بازگشایی می کند و به تعدادی از کشتی ها اجازه می دهد برای سوخت گیری وارد الحدیده شوند. . تا دو ماه آینده در دسترس خواهد بود.

با وجود وعده های عربستان سعودی مبنی بر پایبندی به مفاد توافق آتش بس یمن، کمتر از 48 ساعت از انتشار گزارش های مختلف رسانه های یمنی می گذرد: «عربستان بیش از 100 بار آتش بس در یمن را نقض کرده است». این خبر تنها 48 ساعت پس از اعلام توافق آتش بس کافی بود تا به دولت نجات ملی یمن اطمینان دهد که ریاض به توافق آتش بس پایبند نیست.

نقض آتش بس یمن از سوی عربستان همچنان ادامه دارد

اما این پایان ماجرا نیست، زیرا کمتر از یک هفته پس از اعلام آتش بس، عربستان سعودی برخلاف تعهدات خود یک کشتی یمنی دیگر حامل سوخت را توقیف کرد. در همین راستا، عصام متوکل، سخنگوی شرکت ملی نفت یمن گفت که ائتلاف سعودی آتش بس دیگری را نقض کرده و یک کشتی سوخت رسان یمنی دیگر را توقیف کرده است. سخنگوی شرکت ملی نفت یمن گفت: ائتلاف متجاوزان سعودی برای افزایش محاصره مردم یمن یک کشتی سوخت موسوم به دیتون را توقیف کردند.

تداوم توقیف کشتی‌های سوخت‌رسان یمنی نقض آشکار آتش‌بس یمن است وی افزود: این در حالی است که کشتی قبلاً بازرسی را پشت سر گذاشته و مجوز ورود به آب های یمن را از سازمان ملل دریافت کرده است. توقیف کشتی‌های سوخت‌رسان یمنی توسط عربستان نقض آشکار قوانین بین‌المللی است. سعودی ها زمانی یک تانکر سوخت یمنی را توقیف کردند که قول دادند بر اساس توافق آتش بس به 18 نفتکش اجازه ورود به آب های یمن را بدهند.

با این حال مقامات سعودی با توقیف یک تانکر سوخت کمتر از یک هفته پس از آغاز توافق آتش بس، نشان دادند که نه تنها مصمم به اجرای تعهدات خود هستند، بلکه سعی دارند طرف مقابل را برای جنگ افروزی تحریک کنند. به نور با همه این اوصاف، دولت نجات ملی یمن و همچنین ارتش و کمیته های مردمی یمن برای دوری از دام توطئه ابداع شده توسط سعودی ها در روزهای ابتدایی آتش بس، «صبر راهبردی» از خود نشان دادند.

نکته سازمان ملل عملاً در کنار متجاوزان است و در مورد حوادث یمن سکوت می کند. در این زمینه سکوت سنگین سازمان ملل مهم است. این سازمان به عنوان یکی از حامیان توافق آتش بس، هنوز کوچکترین واکنشی به نقض مکرر آتش بس توسط ائتلاف متجاوز سعودی نشان نداده است. سازمان ملل متحد با سکوت در برابر نقض مکرر آتش بس توسط متجاوزان، بار دیگر تاکید کرد که نه تنها یک بازیگر بی طرف در رویدادهای منطقه ای و بین المللی است، بلکه کاملا متعهد به حمایت متحدان آمریکا از جمله ریاض است.

حمایت آشکار سازمان ملل و نماینده ویژه آن در امور یمن، حتی صدای مقامات سیاسی یمن. محمدعلی الحوثی با اشاره به سفر برنامه ریزی شده هانس گروندبرگ به صنعا گفت: «اگرچه سازمان ملل تمایلی به اجرای خواسته های انصارالله ندارد، گروندبرگ اصرار دارد که به صنعا سفر کند». این برای ما یک شگفتی است.»

نقض آتش بس یمن از سوی عربستان همچنان ادامه دارد

وی گفت: «هیچ یک از خواسته هایی که از سازمان ملل برای کاهش درد و رنج مردم یمن مطرح کرده ایم برآورده نشده است. سوال ما این است که کدام یک از شرایط رعایت شده است؟ با توجه به مطالب فوق، بسیار واضح است که در عربستان سعودی تمایل چندانی برای موفقیت آتش بس و توافق صلح در یمن وجود ندارد. این موضوع از عدم احیای فرودگاه صنعا که یکی از تعهدات اصلی سعودی ها در توافق آتش بس بود، به خوبی قابل درک است.

در همین راستا حسین العزی معاون وزیر امور خارجه دولت نجات ملی یمن واکنش نشان داد و از لغو سفرهای تجاری متجاوزان ائتلاف به عربستان سعودی از فرودگاه صنعا به شدت انتقاد کرد. معاون وزیر امور خارجه دولت نجات ملی یمن گفت: عقب نشینی عربستان سعودی از تصمیم قبلی برای سفر از فرودگاه صنعا ساعاتی پیش بود که تعداد زیادی از اسرای ائتلاف را به صورت یکجانبه آزاد کردیم.

به گفته یمنی ها، ادامه روند کنونی و نقض مکرر آتش بس از سوی ائتلاف سعودی واکنش دردناکی را از سوی آنها به دنبال خواهد داشت. این فعال یمنی ادامه داد: این اقدامات ائتلاف متجاوزان سعودی نشان داد که ریاض تمایلی به حرکت به سمت صلح ندارد و به هیچ وجه به دنبال برداشتن گامی برای اعتمادسازی نیست.

در هر صورت واضح است که پنجره صلح یمن به دلیل نقض مکرر توافق آتش بس توسط ائتلاف متجاوز سعودی هر روز بسته می شود. اما باید در نظر داشت که صبر استراتژیک یمنی ها در نهایت لبریز خواهد شد و متجاوزان تلخی حملات دردناک مقاومت را احساس خواهند کرد. این را محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله به وضوح بیان کرد.

در همین راستا، محمد عبدالسلام، سخنگوی جنبش انصارالله یمن از تشدید حملات متجاوزان سعودی به استان مأرب به شدت انتقاد کرد. سخنگوی جنبش انصارالله گفت: پاسخ سانا به نقض آتش بس سازمان ملل برای ریاض و ابوظبی دردناک خواهد بود. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن برای مقابله با متجاوزان سعودی و متحدانش آمادگی کامل دارند. بر این اساس بدیهی است که واکنش دردناک مقاومت یمن به متجاوزان سعودی و اماراتی به مشکلی اجتناب ناپذیر تبدیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید