ادعاهای انگلیس درباره تلاش روسیه برای تعیین رهبر جدید در اوکراینبه گزارش رویترز، وزارت خارجه انگلیس، علیرغم ادعای اینکه روسیه در تلاش است رهبران طرفدار مسکو را موثر نشان دهد، شواهدی ارائه کرد که نشان می‌دهد نیروهای روسی-غربی در حال تجمع در نزدیکی مرز با اوکراین در بحبوحه تشدید تنش‌ها هستند.

وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرد که اطلاعاتی در اختیار دارد مبنی بر اینکه دولت روسیه یوهان مورایف، نماینده سابق پارلمان اوکراین را به عنوان نامزد احتمالی طرفدار روسیه برای رهبری اوکراین معرفی کرده است.

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای گفت: «اطلاعات منتشر شده میزان طراحی فعالیت‌های روسیه برای سرنگونی اوکراین را توضیح می‌دهد.

تراس گفت: “روسیه باید تنش ها را کاهش دهد، به کارزار تجاوز و اطلاعات غلط پایان دهد و همچنین دیپلماسی را از سر بگیرد، زیرا همانطور که بریتانیا و شرکای ما بارها اعلام کرده اند، هرگونه تجاوز نظامی روسیه به اوکراین یک اشتباه استراتژیک پرهزینه است.” سنگین خواهد بود.

بیانیه بریتانیا اوایل صبح یکشنبه به وقت مسکو و کیف منتشر شد و تاکنون هیچ واکنشی از سوی کرملین یا موری صورت نگرفته است.

اوکراین، ایالات متحده، ناتو و برخی از متحدان غربی واشنگتن مدعی هستند که روسیه قصد دارد به اوکراین حمله کند و مقامات ارشد مسکو بارها به صراحت اعلام کرده اند که چنین طرحی در دستور کار کرملین نیست.

روسیه بارها از دولت اوکراین خواسته است تا با نمایندگان دو منطقه برای دستیابی به توافق و حل مناقشه مشورت کند، اما کی یف اتهامات مسکو را به حمایت و تشویق جدایی طلبان و مشورت با نمایندگان منطقه رد می کند.

دیدگاهتان را بنویسید