اراضی ملی کهگیلویه و بویراحمد لقمه‌ای چرب و نرم برای سودجویان است

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، استان کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن منابع طبیعی بسیار از جمله آب، نفت و گاز، معادن، جنگل‌های بلوط، گیاهان دارویی از استان‌های مستعد کشور در این زمینه به شمار می‌رود.

اراضی ملی در استان کهگیلویه و بویراحمد همواره لقمه‌ای چرب و نرم برای افراد سودجو به شمار می‌روند و این افراد به بهانه‌های مختلف سعی در تصرف این اراضی دارند.

واگذاری اراضی ملی به طرح‌های مختلف به ظاهر به نام توسعه و در واقع به کام سودجویان هفته گذشته داد علی احمدزاده استاندار کهگیلویه و بویراحمد را درآورد.

وی نسبت به چپاول و واگذاری اراضی ملی به افراد سودجو در قالب سرمایه‌گذاری واکنش نشان داد و گفت: واگذاری اراضی ملی برای طرح‌های مختلف با نگاه کارشناسی، به میزان لازم و مشروط به فعالیت مستمر طرح انجام شود.

بعد از هیاهوی تصرف هکتارها زمین از اراضی ملی به بهانه اجرای طرح‌های گردشگری و آلاچیق سازی در شهر یاسوج، حال مردم عشایر نشین منطقه خوش آب و هوای سردسیری «سرگچینه دشتروم» در شهرستان بویراحمد نسبت به تصرف غیرقانونی 57 هکتار از اراضی اسکان قریب 500 خانوار عشایری در فصل تابستان، معترض هستند.

یکی از اهالی منطقه عشایری دشتروم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: قریب به 500 خانوار عشایری در منطقه «سرگچینه دشتروم» دارای وُرد (محل اسکان موقت عشایر) هستند که در سال‌های گذشته فردی تحت عنوان کشت و تولید گیاهان دارویی با رأی دیوان عدالت اداری سعی دارد قریب به 500 هکتار از اراضی در این منطقه را تصرف کند.

یکی دیگر از اهالی گفت: بارها نسبت به موضوع اعتراض نموده‌ایم و در سطح استان از مراجع مختلف نظیر منابع طبیعی هیچ‌گونه مجوزی به این فرد داده نشده، اما در دیوان رأی منوط به واگذاری صادر و هم‌اکنون نزدیک به 500 خانوار عشایری برای اسکان خود در آینده بلاتکلیف مانده‌اند.

30 هکتار از اراضی ملی در شهرستان "قلعه گنج" رفع تصرف شد 2028 مترمربع اراضی تصرف شده غیرقانونی نطنز از متخلفان خلع ید شد معضل قطعه قطعه شدن زمین های کشاورزی در کشور/ تقسیم اراضی باید در مجلس جرم انگاری شود

وی افزود: در طی این چند سال اعتراض خود را نسبت به این موضوع به مراجع ذیصلاح اعلام کردیم و بارها قرار بوده با برگزاری جلسه شورای تأمین نسبت به تعیین تکلیف اقدام کنند اما متأسفانه تاکنون اقدامی صورت نگرفته است.

مدیر روابط عمومی منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد، 50 هکتار از اراضی منطقه سرگچینه دشتروم در سنوات گذشته به سازمان همیاری شهرداری مشروط به ایجاد یک طرح صنعتی بزرگ با فرجه دوساله واگذار شد، که با توجه به عدم تحقق موضوع این اراضی از طرف منابع طبیعی استان بازپس گرفته شد.

اردوان یزدانپناه اظهار داشت: پس از بازپس گیری اراضی مورد نظر از سازمان همیاری شهرداری شرکت دیگری که در زمینه گیاهان دارویی فعالیت داشت تقاضای واگذاری نمود که موضوع پس از طرح در کمیته فنی به دلیل وجود معارض رد شد.

وی افزود: فرد متقاضی با طرح دعوی در دیوان عدالت اداری رأی واگذاری گرفت و موضوع از طریق واحد حقوقی سازمان مورد اعتراض قرار گرفت که هم‌اکنون در حال بررسی است.

مجید احمدی فرماندار شهرستان بویراحمد اظهار داشت داشت: فرد سرمایه‌گذار به هر نحو و تحت هر عنوانی مجوز این اراضی را اخذ نموده‌ که در صورت برگزاری نشست شورای تأمین درباره این موضوع تصمیم مقتضی گرفته می‌شود.

وی افزود: به دلیل وجود معارضات محلی و شبهه در این موضوع از فعالیت سرمایه‌گذار تحت هر عنوانی در این اراضی جلوگیری خواهد شد.

انتهای پیام/544/س

source article

دیدگاهتان را بنویسید