اردوغان خواستار گفتگوهای روسیه و اوکراین برای پایان دادن به جنگ شدبه گزارش ایرنا، الجزیره افزود: راه حل مسالمت آمیز می تواند از طریق گفتگو و با حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت اوکراین حاصل شود.

اردوغان شامگاه دوشنبه افزود: ما به تلاش های خود برای به نتیجه رسیدن موفقیت آمیز مذاکرات استانبول و جلب رضایت هر دو طرف و جامعه بین المللی ادامه خواهیم داد.

مارتین گریفیتس، مسئول امور بشردوستانه سازمان ملل، اوایل این هفته گفت که به ترکیه سفر خواهد کرد تا با اردوغان و دیگر مقامات درباره میزبانی از مذاکرات بشردوستانه بین اوکراین و روسیه گفتگو کند.

پیش از این آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه دیدار و درباره جنگ در اوکراین و درگیری در سرزمین های اشغالی گفتگو کرد.

سازمان ملل متحد روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که گوترش حمایت خود از تلاش‌های ترکیه در رابطه با جنگ اوکراین و نیاز به ایجاد کریدورهای بشردوستانه برای توزیع و تخلیه کمک‌ها را تکرار کرده است.

به گزارش ایرنا، آنکارا با وجود مخالفت مسکو، حمله روسیه به اوکراین را محکوم کرد و هواپیماهای بدون سرنشین به کی یف فروخت.

در همین حال، ترکیه با تحریم های غرب علیه مسکو مخالف است و در مورد خودداری از متهم کردن هر دو طرف محتاط است.

ترکیه دو بار میزبان مذاکرات مستقیم روسیه و اوکراین بوده است که آخرین آن در 29 مارس در استانبول برگزار شد، اما مقامات ترکیه می گویند که فضای مثبت در سایه حادثه بوچا تحت الشعاع قرار گرفته است.

در 21 فوریه 2022 (2 مارس 1400)، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، بی توجهی غرب به نگرانی های امنیتی مسکو را پذیرفت و به استقلال جمهوری های خلق دونتسک و لوگانسک از منطقه دونباس اذعان کرد.

سه روز بعد، در روز پنجشنبه 24 فوریه 1400، پوتین به اصطلاح “عملیات ویژه” را علیه اوکراین آغاز کرد و تنش بین مسکو و کیف را به یک رویارویی نظامی تبدیل کرد. جنگ در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه ادامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید