ارسال تجهیزات نظامی کانادا به اوکراین – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانخبرگزاری مهر، گروه بین الملل: پنجمین روز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین از زمانی که دادگاه بین المللی دادگستری شکایت اوکراین علیه مسکو را پذیرفت آغاز شده است. دیوان بین المللی دادگستری در لاهه هلند در بیانیه ای مطبوعاتی اعلام کرد که اوکراین درخواستی را به دادگاه ارائه کرده و روسیه را به نقض کنوانسیون 1948 در مورد پیشگیری و مجازات جنایت نسل کشی متهم کرده است.

علاوه بر این، شورای امنیت سازمان ملل متحد اخیراً به تشکیل مجمع عمومی درباره بحران اوکراین رأی داد. با این حال، در جلسه شورای امنیت، روسیه از تصویب پیش نویس قطعنامه جنگ اوکراین با حمایت آمریکا جلوگیری کرد و واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه، حمله به زیرساخت های غیرنظامی در اوکراین را رد کرد. علاوه بر رای منفی روسیه، چین، هند و امارات نیز رای ممتنع دادند، هرچند مجمع عمومی در نهایت رای مثبت داد.

جنگ در اوکراین در حالی ادامه دارد که کانادا اعلام کرده است که تجهیزات نظامی برای ارتش اوکراین ارسال می کند. پیش از این مقامات انگلیسی گفته بودند که لندن یکی از اولین کشورهایی است که به اوکراین سلاح ارسال کرده است. حمایت از تسلیحات از اوکراین پس از آن صورت می گیرد که روز گذشته وزارت دفاع روسیه اعلام کرد: «از آغاز عملیات نظامی، ما 1076 پایگاه نظامی اوکراین را منهدم کرده ایم.

ساعت 18:50 کانادا همچنین تجهیزات نظامی ارتش اوکراین را تامین می کند

کانادا اعلام کرده است که تجهیزات حفاظتی نظامی غیرکشنده مانند کلاه ایمنی و زره بدن را برای ارتش اوکراین ارسال خواهد کرد. این در حالی است که کانادا از اعزام نیرو به اوکراین برای مبارزه با نیروهای روسی خودداری کرده است.

در همین رابطه، ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا روز یکشنبه در یک کنفرانس خبری گفت که نیروهای اوکراینی به زره بدن، کلاه ایمنی، ماسک گاز و تجهیزات دید در شب نیاز دارند.

جولی گفت که این کمک 25 میلیون دلار کانادا (17.6 میلیون یورو) خواهد بود و تاکید کرد که این درخواست را “مستقیما” از معاون نخست وزیر اوکراین دریافت کرده است. آنیتا آناند، وزیر دفاع کانادا نیز تکرار کرد که این کشور ماموریت جنگی در حال انجام برای اوکراین ندارد.

کانادا همچنین در 14 فوریه اعلام کرد که برای اولین بار با 500 میلیون دلار وام به اوکراین سلاح و مهمات ارسال می کند. جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا نیز در توئیتی از ارسال تجهیزات نظامی به اوکراین نوشت: برای کمک به مردم اوکراین در دفاع از خود، ما درخواست تجهیزات نظامی بیشتری از جمله عینک دید در شب کرده ایم. ما جلیقه های ضد گلوله، ماسک های ضد گاز و کلاه ایمنی می فرستیم.»

6:10 پس از بسته شدن حریم هوایی اروپا؛ وزیر خارجه روسیه نمی تواند در نشست سازمان ملل شرکت کند

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: سازمان ملل نمی تواند شرایطی را برای هیئت روسی به رهبری سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه برای حضور در ژنو برای نشست کمیسیون خلع سلاح سازمان ملل و شورای حقوق بشر سازمان ملل ایجاد کند.

وی گفت: دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که نمی تواند شرایطی را برای ورود هیئت روسی به ژنو برای نشست کمیسیون خلع سلاح و شورای حقوق بشر ایجاد کند.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه این مشکل به دلیل بسته شدن حریم هوایی اروپا به روی روسیه است، گفت: او نمی تواند برای سفر به ژنو برای گفتگو در مورد خلع سلاح فوری و مسائل حقوق بشر وارد اروپا شود و مسیر لاوروف لغو خواهد شد. “

ساعت 17:30 بریتیش پترولیوم قصد دارد سهام خود در روس نفت را بفروشد

شرکت بریتانیایی پترولیوم قصد خود را برای فروش سهام شرکت روسی “روس نفت” به دلیل عملیات نظامی روسیه در اوکراین اعلام کرد. بریتیش پترولیوم تایید کرده است که قصد دارد 19.75 درصد از سهام روس نفت را بفروشد.

فایننشال تایمز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که بریتیش پترولیوم به دلیل آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین به طور گسترده مورد انتقاد قرار گرفته است و برخی از سیاستمداران انگلیسی خواستار فروش سهام آن در روس نفت شدند. بریتیش پترولیوم با پذیرش ضرر احتمالی 25 میلیارد دلاری به تجارت خود در صنعت نفت روسیه پایان خواهد داد.

تکمیل…

دیدگاهتان را بنویسید