از نوای جوشن کبیر تا دعای خاص شب نوزدهم: تابناک


از نوای جوشن کبیر تا دعای خاصه شب نوزدهم

بر اساس برخی اخبار، شب ضربت خوردن حضرت علی در حرم مسجد کوفه احتمالاً شب قدر است. بر اساس اخبار معصومین (علیهم السلام) استفاده از روایات، اعتبار ماه مبارک رمضان، ویژگی در وجود شب قدر است، و همین شب ماه رمضان را از ماه های دیگر

ماه رمضان یکی از مهمترین نعمت های الهی است که در طول سال به بندگانش ارزانی داشته است، چرا که در حالت روزه است که بنده با قطع رابطه حیوانی ارتباط خود را با خدا بیشتر می کند. 🔻این موقعیت در زمان های دیگر کمتر دیده می شود. از این رو بزرگان علما هر سه ماه رجب و شعبان و رمضان را روزه می گرفتند که رسول خدا می فرمایند سلام و صلوات الله علیه. روی آن باشد.

تمایل و استعداد انسان برای جذب نعمت های اقدس الهی در این شرایط به دست می آید. اگر پرهیز از گناه و انحراف از رضای الهی از گرسنگی و غفلت در روزه مطلقاً مشهود و محسوس باشد.

جویندگان راه خدا باید قدر این سه ماه به ویژه ماه رمضان را بدانند و تاکید کنند که هر چه در رفتار و گفتار و اندیشه مراقبه بیشتر باشد، تدبر موجب تجرد روح و در نتیجه تجرد بیشتر می شود. صمیمیت را نزدیک تر از نور قیمت الهی استفاده کنید بزرگان راه با نصیحت شاگردان خود، حتی آنان را از تفکر بر خلاف خواست خدا برحذر داشتند و آن را موجب سردرگمی و محرومیت از فیض خاص می دانستند.

صحبت های بی مورد، انباشته شدن اخبار و تصاویر، افطاری زیاد در سحر، رفت و آمد با مردم دنیا، اتلاف فرصت و وقت، مجادله بر سر مسائل بیهوده، نادیده گرفتن اشتباهات دیگران، نادیده گرفتن کاستی ها، نادیده گرفتن مسائل اجتماعی و زندگی روزمره، مشارکت در جلسات و هیأت‌هایی که بیشتر غرور، حس‌گرایی، هیاهو، ازدحام، ازدحام، تبلیغات و جنجال است و اطلاعیه‌های رسانه‌های گروهی برای رونق مجلس خود تلاش می‌کنند. و جماعت انسان را کاملاً از درک لطف و رنج این ماه بزرگ و فرصت بی نظیر و اصلاح ناپذیر محروم خواهند کرد.

اهمیت این مراقبه بزرگ در تجلی آمدن شب قدر برای انسان روشن می شود. آن شب را شبی رقم می زند که سرنوشت سال انسانی را رقم می زند.

بنابراین انسان در این ایام ماه مبارک رمضان هر چقدر هم برای تهذیب باطن، تزکیه نفس تلاش کند، کم کاری کرده است. در مورد شب قدر، اینکه هر فرد تا چه اندازه با ولی کامل همراه است، که حضرت بقیة الله روح فداه است، سرنوشت او مشخص می شود و کیفیت ارتباط انسان با روح حضرت ولی عصر (عج). در سرنوشت آینده او نقش تعیین کننده ای ایفا می کند، هر چه این پیوند پاک و خالص تر، هموارتر، هموارتر، هموارتر و پاک تر باشد، نسبت موفقیت روزگار و روزگار او تغییر می کند.

در مورد موارد خاص شب نوزدهم چند نکته وجود دارد.

اولین. صد بار از خدا عذرخواهی کن و به سوی او توبه کن.

دوم اینکه خداوند متعال امیرالمؤمنین را صد بار کشت.

سوم، التماس یا ذوال پذیرفته شده در سوگند چهارم را بخوانید.

قرائت چهارم.

خداوند آن را از امر حرام امر قضا و قدر قرار داده است.

خدایا، آنچه را که تصمیم گرفتی قرار بده، سرنوشت مشخصی را رقم بزن

و سپس جدایی از امر حکیم در شب قدر است و در قضاوت کسی که چنین نمی کند.

و آنچه تو را از فرمان حکیمانه ات جدا می کند، شب قدر و در آن قیامت است، و آنقدر که برمی گردی و

أردُ وَلا یُبَدَّلُ أَنْ تَکْتُبَنی مِنْ حُجَجَی بَیْتِکَ الْحَرَمِ الْمَبْرُورِ حَجُّهُمُ.

در میان زائران بیت الحرام (کعبه) که زیارتشان تغییری در نوشتن نام من ایجاد نشده است.

بدبخت ها، بدبختی هایشان، گناهان گناهانشان، کافران، بدی هایشان و کارشان.

پذیرفته می شوند، زحماتشان قدردانی می شود، گناهانشان بخشیده می شود، بدی هایشان بخشیده می شود.

فیما تَقْضى وَتُقَدِرُ أَنْ تُطِلَ عُمْری وَتُوَسِّعَ عَلَیَ فِی رزاق..

چیزی که شما تصمیم گرفتید این است که عمر من را طولانی کنید و روزم را طولانی کنید

وَتَفْعَلَ بی کذا وَ کَذا به جای این کلمه حاجت خود را ذکر کنید.

و این و آن را در مورد من انجام دهید.

با صدای سوره روم عبدالباسط

سوره 30 قرآن «روم» نام دارد. «رم» در واقع به روم شرقی یا امپراتوری بیزانس اشاره دارد که بر «فلسطین» در سوریه حکومت می کرد و بر قبایل خاصی از شبه جزیره عربستان اعمال نفوذ و قدرت می کرد. سوره روم در مکه کشف شد و شصت آیه دارد. این سوره را با صدای مرحوم عبدالباسط عبدالصمد از قاریان بزرگ قرآن مصر می شنوید.

سوره عنکبوت با صدای عبدالباسط

سوره عنکبوت بیست و نهمین سوره قرآن با 69 آیه است. این سوره مانند دیگر سوره های مکه از مبدأ، معاد، تاریخ پیامبران پیشین، لشکر حق، پیروزی بر باطل سخن می گوید. نام این سوره به دلیل تشبیهی است که در آیه 41 این سوره آمده است که مشرکانی که بر غیر خدا توکل می کنند مانند عنکبوت هایی هستند که خانه هایشان ضعیف است. سوره عنکبوت مرحوم عبدالباسط عبدالصمد، یکی از بزرگترین قاریان قرآن در مصر را می شنوید.

دعای جوشش بزرگ

دعای جوشن کبیر در بلادالامین و مصباح قفامی و به روایت حضرت سید الساجدین، پدرش، جد بزرگوارش حضرت رسول ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ است. این دعا را جبرئیل علیه السلام در یکی از جنگ ها برای پیامبر آورد، در حالی که بدن پیامبر صلی الله علیه و آله درد داشت و سنگین بود. از آن بدن مبارک آزرده شد. پس جبرئیل گفت که یا محمد، پروردگارت، به تو درود می فرستد. لذا شرح فضیلت این دعا می گوید حجیت برنامه کامل نیست. مثلاً هر که در جوانی این را بنویسد حق تعالی شرم دارد که او را به آتش عذاب کند و هر که رمضان را به نیت اولی بخواند، خداوند متعال شب قدر به او عنایت کند و هفتاد را برایش بیافریند. هزار فرشته که خدا را تسبیح و تقدیس می کنند و عطای او را بر او می گذارند، پس فضیلت فراوانی را نقل کرد، تا این که فرمود هر که آن را بخواند در ماه رمضان سه بار او را نهی کند خداوند بدنش را جهنم کند. آتش و بهشت ​​را بر او واجب کن. و دو پادشاه به او امانت دهند تا او را از گناهان حفظ کند تا آخر عمر از خدا در امان باشد و در آخر خبر است که امام حسین علیه السلام فرمود: «پدرم علی بن ابی طالب این دعا را به من وصیت کرد که آن را بر دیوارش بنویسم و ​​به قوم خود بیاموزم و به خواندن آن ترغیب کنم، هزار نام است، اسم اعظم فقرا همین است که می گوید. در این خبر از دو مورد استفاده شده است. در «تابناک» دعای قوشان کبیر را با صدای محسن فرهمند می شنوید.

سیل گناه با صدای محمود کریمی

نماهنگ «سیل گناه» با نوای حاج محمود کریمی به مناسبت ماه مبارک رمضان را در «تابناک» می شنوید.

دیدگاهتان را بنویسید