استاندار سمنان: عشایر نباید در بروکراسی اداری گرفتار شوند

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، سیدمحمدرضا هاشمی در نشستی با مسئولان حوزه عشایری استان سمنان اظهار داشت: عشایر در چرخه اقتصاد و تولید، نقش تأثیرگذاری را ایفا می‌کنند.

وی افزود: به‌منظور رسیدگی بهتر در زمان‌بندی مشخص به مطالبات عشایر استان، کمیته‌ای ویژه ‌برای پیگیری دغدغه‌های عشایر استان تشکیل شود.

استاندار سمنان افزود: تأمین علوفه، مباحث اداری، دغدغه‌های آب‌رسانی و تأمین تانکر آب‌رسانی، خرید تضمینی دام، بازگشایی راه‌های عشایر و مسائل مرتبط با جابجایی دام، از جمله مباحثی است که باید به‌صورت ویژه در کمیته پیگیری امور مرتبط با عشایر بررسی و برطرف شود تا حمایت‌های لازم برای تقویت تولید عشایر محقق شود.

هاشمی گفت: امر تولید، تنها شامل تولیدات مرتبط با بخش صنعت در استان نیست، بلکه تولیدات عشایر، دامداران، کشاورزان و حوزه گردشگری نیز از تولیدات مهم استان است.

وی خاطرنشان کرد: عشایر ما نباید دغدغه‌ای جز مباحث قشلاق و ییلاق و تردد داشته باشد تا بتواند به بهترین ‌نحو ممکن، به بحث تولید بپردازند؛ لذا مدیران لازم است تا تمام توان خود را در بررسی، پیگیری و رفع دغدغه‌های این عزیزان به کار گیرند.

نماینده عالی دولت در استان سمنان تصریح کرد: دولت، امروز دولت جهادی و میدانی است و به مباحث مردم توجه جدی دارد، لذا پسندیده نیست که امروز مدیران استان در انتظار 15 درصد اعتبارات تملک دارایی باشند و باید تلاش ویژه و میدانی برای جذب اعتبارات در سطح ملی را در دستور کار قرار دهند.

هاشمی گفت: ما مقید به ساعات اداری نیستیم، امروز کشور در جنگ اقتصادی به سر می‌برد و لازم است تا به‌صورت ویژه و میدانی، مباحث عشایر که در این شرایط سخت به امر تولید می‌پردازند، پیگیری و برطرف شود.

وی تصریح کرد: در بحث اعتبارات تملک دارایی استان، مبلغ اعتبار در نظر گرفته‌شده در سال جاری نسبت به گذشته رشد داشته و از 2 میلیارد و 500 میلیون تومان به 15 میلیارد تومان افزایش‌یافته که نیاز است تا سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، در این میان توجه ویژه‌ای به حوزه عشایر و مباحث مرتبط با آنان داشته باشد.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری سمنان نیز گفت: خشک‌سالی، تأمین ارز برای نهاده‌های دامی و سایر موارد ازاین‌دست، مشکلات متعددی را برای عشایر استان ایجاد کرده است.

سلامتی گفت: جلسات متعددی برای حل مشکلات و کمبودهای موجود در بخش عشایری در استان و همچنین پیگیری از طریق مرکز، انجام شد و تاکنون عملکرد قابل قبولی در حوزه اقدامات برای عشایر استان صورت گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: امروز با توجه به آغاز شروع 6 ماهه دوم سال و نزدیکی کوچ عشایر، جلسه امور عشایری استان برای بررسی و رفع مشکلات موجود برگزار شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری سمنان نیز افزود: تأمین علوفه و پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت برای حفظ سرمایه در گردش و تأمین نقدینگی برای خرید و توزیع علوفه دستی برای عشایر و دامداران، ضرورت دارد.

خداداد اضافه کرد: تأمین و توزیع علوفه و نهاده دامی و زراعی به قیمت یارانه‌ای و مناسب با بازپرداخت سررسیدی برای عشایر استان، از مباحث قابل‌توجه است.

وی گفت: تسریع در خرید تضمینی دام مازاد عشایر، تأمین و انتقال و آب‌رسانی به دام عشایر در مناطق قشلاقی، پیگیری تأمین اعتبارات عمرانی برای اجرای طرح‌های پیشگیرانه، ایجاد تسهیلات و تأمین منابع و گسترش پوشش بیمه محصولات کشاورزی و دامی از دیگر ‌مباحثی است که مورد توجه است.

وی اضافه کرد: در بحث جابجایی دام، نیاز است تا حمل‌ونقل جاده‌ای برای این مهم مساعدت‌ها و نظارت لازم را داشته باشند.

سرپرست اداره کل امور عشایری استان سمنان نیز گفت: 3 هزار و 181 خانوار عشایری با جمعیتی حدود 14 هزار و 436 نفر با 72 طایفه در استان سمنان مستقر هستند.

جلالی گفت: یک‌میلیون و 14 هزار رأس دام سبک و 2 هزار و 754 رأس دام سنگین و 2 هزار و 18 نفر شتر در اختیار عشایر استان قرار دارد. 319 رأس دام، سرانه عشایری استان است که حدود 3 برابر میانگین کشوری است.

2.83درصد، نسبت دام عشایر استان سمنان به کشور است

سرپرست اداره کل امور عشایری استان سمنان افزود: نسبت ‌جمعیت عشایر استان به جمعیت استان، 2.06 درصد است و 2.83 درصد نسبت دام عشایر استان سمنان به کشور است.

وی با بیان اینکه 72 درصد عشایر مستقر در استان باسواد هستند که بیشتر از میانگین‌ کشوری است گفت: 62 درصد دام ‌سبک استان در اختیار عشایر قرار دارد که اهمیت بحث توزیع نهاده دام سبک را بیش‌ازپیش نمایان می‌سازد.

سرپرست اداره کل امور عشایری استان سمنان خاطرنشان کرد: 43 درصد گوشت قرمز و 3.6 درصد تولید شیر استان به عهده عشایر استان است.

حضور نماینده ولی فقیه در استان ایلام در جمع عشایر/ دستور امام جمعه برای خرید ‌دام مازاد عشایروزیر جهاد کشاورزی: خرید تضمینی ‌دام عشایر پیش‌بینی شد‌روایت وزیر کشور از ‌‌دیدارهای پیش‌بینی‌نشده ‌رئیس جمهور با مردم / 2 دستور مهم رئیسی برای سد "تنگ سرخ" و "عشایر"

جلالی گفت: راه‌های عشایری استان به طول حدود 6 هزار و 500 کیلومتر است که برخی نقاط آن نیاز به اصلاح دارد و باید در اولویت اول قرار ‌گیرند.

انتهای پیام/363/ش

source article

دیدگاهتان را بنویسید