استاندار فارس: طرح‌های هادی روستاهای اطراف شیراز با دقت بیشتری بازنگری شود

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، محمدهادی ایمانیه پیش از ظهر امروز در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان فارس با بیان اینکه شب گذشته استانداران کشور با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور جلسه‌ای 4 ساعته برگزار کردند، اظهار داشت: در این جلسه مقرر شد خیلی از اختیارات به شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان فارس تفویض شود.

وی افزود: عزم دولت برای تفویض اختیارات بیشتر به شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان‌ها جزم است بنابراین از این به بعد برگزاری جلسات شورای برنامه‌ریزی باید از حالت تشریفاتی بیرون بیاید و هر چیزی که در این شورا مطرح می‌‌شود باید کارشناسی شده و دقیق باشد.

ایمانیه با اشاره به تصمیم دولت برای راه‌اندازی صندوق توسعه استان‌ها، عنوان کرد: این صندوق مانند صندوق توسعه ملی است و بسیاری از درآمدهای استان به آن واریز می‌‌شود و مسئولان استان باید برای هزینه‌کرد آن تصمیم بگیرند و شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان حدود 4 ماه برای خودسازی و ایفای نقش جدید که به آن واگذار می‌شود وقت دارد.

وی با اشاره به عقب‌ماندگی که در حوزه بازنگری طرح‌‌های هادی روستاها در فارس وجود دارد و مشکلاتی که این موضوع برای توسعه روستاها ایجاد کرده است، خاطرنشان کرد: برای اینکه بازنگری طرح‌های هادی شتاب بگیرد باید اولویت‌بندی کنیم و طرح‌هایی که تاخیر در بازنگری آنها به ضرر است سریع‌تر انجام شود و روستاهایی که می‌توانند همچنان با همان طرح قبلی باقی‌ بمانند در اولویت بعدی قرار بگیرند.

استاندار فارس با تاکید بر اینکه بازنگری طر‌ح‌های هادی روستایی در شهرهای بزرگ مانند شیراز و کازرون به دلیل سودجویی‌هایی که ممکن است دلالان داشته باشند باید با تامل بیشتر و کار کارشناسی انجام شود، با بازنگری طرح‌های هادی که در جوار شهرهای کوچک و روستاهای دور از شهرها هستند موافق کرد.

ایمانیه در مورد حمایت از طرح‌های پژوهشی استان نیز گفت: یک درصد بودجه سازمان‌ها که باید به پژوهش اختصاص یاید مبتنی بر توافق‌نامه باشد و هیچ طرح پژوهشی بدون توافق‌نامه بین دو طرف اجرا نشود.

وی همچنین با تاکید بر اینکه برای هزینه‌کرد بودجه محرومیت‌زدایی باید در استان تصمیم‌گیری شود نه در مرکز کشور، زیرا مسئولان استان اشراف بیشتری بر مشکلات دارند به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی فارس فرصت یک هفته‌ای داد تا با توجه به اولویت‌ها و مشکلات مناطق محروم استان بودجه محرومیت‌زدایی را در 5 بخشی که تعیین شده تقسیم‌ کنند تا به رئیس برنامه و بودجه کشور تحویل داده شود.

اجرای طرح هادی در 140 روستای استان اردبیل + فیلمنماینده ولی فقیه در بنیاد مسکن: طرح هادی در ‌اکثر روستاهای بالای 20 خانوار ‌اجرایی شد‌طرح هادی روستایی در پیچ و خم بی‌مهری/چرا مسئولان به توسعه روستا توجه نمی‌کنند؟

اختصاص 1390 میلیارد تومان بودجه محرومیت‌زدایی به فارس

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان فارس نیز در این جلسه با بیان اینکه امسال 1390 میلیارد تومان بودجه محرومیت‌زدایی به استان فارس اختصاص یافته است، اظهار داشت: این بودجه در 5 بخش آب، راه، سلامت، مدارس و آبخیزداری و آبخوان‌داری می‌تواند هزینه شود اما اختیار هزینه‌کرد بودجه بخش بهداشت و راه روستایی به استان است و مابقی بخش‌ها به صورت ملی تعیین تکلیف شده است.

احمدعلی افکاری با اشاره به مجوزی که سازمان برنامه و بودجه برای استفاده از 20 درصد بودجه محرومیت‌زدایی از محل سازمان هدفمندی یارانه‌ها داده است، گفت: بقیه استان‌ها برای این کار اقدام کرده‌اند و اگر استان فارس سریع‌تر برای بودجه محرومیت‌زدایی تصمیم نگیرد از این موضوع عقب می‌ماند.

توسعه بدون ضابطه روستاهای حریم شیراز

فرماندار شیراز نیز در این جلسه با بیان اینکه با پدیده مهاجرت سیل عظیمی از جمعیت که اکثرا از قشر مستضعف جامعه هستند به شیراز مواجه هستیم و چون سکونت در شهر برای آنها سخت است در اطراف ساکن شده‌اند، اظهار داشت: همین مسئله سبب شده روستاها بدون ضابطه توسعه پیدا کنند به طور مثال محدوده روستای کرونی 36 هکتار بوده اما در حال حاضر 180 هکتار در آن ساخت و ساز شده است.

امیری با اشاره به غفلتی که در توسعه مسکونی روستاها انجام شده است، گفت: برای حریم شهر شیراز در 20 سال گذشته چه اقدامی انجام شده است؟ باید الحاقاتی که انجام می‌دهیم طوری باشد که ساکنان آن روستاها مثل ساکنان شهر متعهد شوند که هزینه‌آماده‌سازی مثل آسفالت کوجه‌ها و غیره را پرداخت کنند.

1100 روستای فارس نیازمند بازنگری طرح هادی

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن فارس نیز در این جلسه با بیان اینکه 39 روستا در حریم شیراز شناسایی شده است که برخی از آنها ساخت و ساز غیرمجار داشتند، اظهار داشت: یکی از مشکلات اساسی ما در روستاهای حریم شهر ساخت و سازهای بودن رعایت اصول شهرسازی است ضمن اینکه متولی هرگونه ساخت و ساز غیرمجاز در محدوده روستا دهیار آنجا است.

سید علیرضا حمیدی با بیان اینکه متوسط بهسازی روستاها در کل استان فارس 50 رصد است، گفت: هر طرح هادی بعد از 10 سال نیازمند بازنگری است و در در حال حاضر 1100 روستای فارس نیازمند بازنگری طرح هادی است.

وی با تاکید بر اینکه روستا یک موجود زنده و در حال توسعه است و نباید فکر کنیم که با ارائه خدمات مثل راه، آب، برق و اجرای طرح هادی در یک روستا، کار در آنجا تمام شده است، عنوان کرد: ما از نیازمندی‌های مردم عقب هستیم و همین باعث شده که دلالان و واسطه‌ها با شناسایی نیازمندی‌ها زمینه سودجویی را برای خود فراهم کنند.

انتهای پیام/422/ ز

source article

دیدگاهتان را بنویسید