استولتنبرگ: نتوانستیم به مواضع خود در شرق دست پیدا کنیم – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو روز جمعه اعلام کرد که ائتلاف در گسترش نیروهای خود به شرق مداخله نخواهد کرد.

استولتنبرگ به رادیو لهستان گفت: “ما در نقطه حساسی برای امنیت اروپا هستیم و باید با روسیه صحبت کنیم، به عنوان مثال، موضع متحدان را به مسکو اعلام کنیم. اگر این یک اصل باشد، ما مصالحه نخواهیم کرد.” . . هر کشوری حق دارد در مورد مسیر و ترجیحات خود تصمیم بگیرد که آیا می خواهد به یک اتحاد نظامی بپیوندد، خواه ناتو باشد یا نه.

وی گفت: «اما حق ما برای محافظت از همه متحدان و نیروهایمان در شرق ناتو نیز بسیار مهم است.

وی گفت: در عین حال ما باید صحبت کنیم، بنابراین پیشنهاد کرده‌ایم در مورد کنترل تسلیحات، شفافیت رزمایش‌های نظامی، مکانیسم‌های کاهش خطر مثلاً تصادفات و بسیاری مسائل دیگر صحبت کنیم.

وی دیروز در یک کنفرانس خبری در بروکسل گفت: «احتمالات خاص برای محدود کردن موشک‌های روسیه و ناتو نباید آشکارا مورد بحث قرار گیرد، زیرا این امر شانس موفقیت را تضعیف می‌کند».

استولتنبرگ در یک کنفرانس خبری در پایان نشست شورای ناتو با روسیه در روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که اختلافات جدی بین متحدان ناتو و روسیه وجود دارد که غلبه بر آنها آسان نیست، اما آغاز گفتگوها مهم است. هر دو طرف خواستار ادامه مذاکرات هستند.

بروکسل روز چهارشنبه میزبان نشست شورای ناتو-روسیه به عنوان مقر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی بود.

این اولین نشست شورای ناتو-روسیه از سال 2019 است و قرار بود بر تبادل نگرانی های امنیتی تمرکز کند.

ریاست این شورا بر عهده ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، و ریاست هیئت های ایالات متحده و روسیه به عهده وندی شرمن و سرگئی ریابکوف، معاونان وزیر امور خارجه بود.

دیدگاهتان را بنویسید