اسکاتلند: شواهد زیادی از فساد سیستماتیک در دولت جانسون وجود دارد

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، "نیکلا استرجن"، وزیر اول اسکاتلند در سخنانی اتهامات سختی را به "بوریس جانسون"، نخست وزیر انگلیس و حزبش وارد کرده و امروز ( دوشنبه) در میزگردی با خبرنگاران تاکید کرد: شواهد زیادی از فساد سیستماتیک در قلب دولت جانسون وجود دارد. در حال حاضر محافظه کاران در حزب "جانسون" درگیر رسوایی های متعددی هستند، به گونه ای که اکثریت دولت ابتدا از تعلیق یک نماینده این حزب به دلیل لابی گری های نادرست جلوگیری کرد. اون پترسون نماینده محافظه کار انگلیس چندی پیش به دلیل یک رسوایی از مقام خود کناره گیری کرد.

جانسون ابتدا از تعلیق مجازات پترسون حمایت کرده بود، ولی بعد در اقدامی غیرمنتظره، از حمایت خود عقب نشینی کرد. پترسون به دلیل نقض قوانین لابی گری، با تعلیق از نمایندگی در مجلس عوام پارلمان انگلیس روبرو بود.

گفتنی است نحوه برخورد جانسون با پرونده پترسون به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

استرجن در بخش دیگری ازسخنانش تصریح کرد که در قلب دولت جانسون بی اعتمادی عمیق به قواعد و پایبندی به استانداردها وجود دارد. جانسون ظاهرا فکر می کند قواعد و قوانین برای همه به غیر از خود و حزبش اعتبار دارد. اگر ما این گونه رفتارها را در روسیه و یا کشورهای دیگر می دیدیم بوریس جانسون حتما آن را به عنوان فساد محکوم می کرد.

وزیر اول اسکاتلند همچنین با اشاره به طرح استقلال اسکاتلند از انگلیس که توسط حزبش ترویج می شود گفت: رفتار جانسون روز به روز افراد بیشتری را در اسکاتلند متقاعد می کند که آینده خود را در دست گیرند.

تلاش لندن و پاریس برای ارائه روایت‌های متناقض از خروج انگلیس از اتحادیه اروپابحران انرژی در اروپا انگلیس را به فکر واردات گاز از قطر انداخته است

استرجن می خواهد اسکاتلند را به استقلال و بازگشت به اتحادیه اروپا هدایت کند. هدف وی این است که تا سال 2023 یک همه پرسی مجدد برای جدایی از انگلیس برگزار کند.

برای امکان برگزاری همه پرسی مجدد در اسکاتلند لندن باید به پارلمان منطقه ای یک حکم موسوم به "Section 30" را ارائه دهد.

اولین همه‌پرسی استقلال اسکاتلند روز 18 سپتامبر 2014میلادی (27 شهریور 1393) برگزار شد که در جریان آن 55 درصد از رأی‌دهندگان به ماندن در انگلیس و 45 درصد به ترک انگلیس رأی دادند.

با این حال نیکلا استرجن و حامیان برگزاری همه‌پرسی دوباره در مورد حق تعیین سرنوشت اسکاتلند معتقدند که رای انگلیسی‌ها به خروج از اتحادیه اروپا، اوضاع را تغییر داده و این منطقه مایل است که در اتحادیه اروپا باقی‌ بماند.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید