اشک، کلید ورود به ضیافت رحمت الهی در شب قدر – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر محسن رفیعی وردنجانی وی در یادداشتی ویژه به خبرگزاری مهر به تشریح آثار و خواص گریه و گریه پرداخت که در ادامه می خوانیم:

اشک و اشک ارزش، ارتباط خاص آه تو با حالات روحی و درونی انسان. از آنجایی که ماه ضیافت الهی به عنوان ماه خودسازی و معنویت و ارتباط با خدا آغاز می شود، همه مدعوین برای بهره مندی بیشتر از این سفره الهی تلاش می کنند. حال یکی از سوالات این است که اشک و گریه چه کارکردهایی برای استفاده بهتر از شب دارد؟

رمز ورود به ضیافت رحمت الهی در شب قدر

شب قدر از نظر رحمت الهی در رأس روز است به اندازه ای که از هزار ماه گذشته است. اما این بدان معنا نیست که همه به یک اندازه از لطف خداوند متعال بهره مند شوند. بلکه هر کس می تواند به اندازه ای که در شب قدر داده می شود از فیض خداوند و دریای فیض بنوشد. از جمله عوامل ظرفیت سازی برای جلب رحمت الهی در طول سال و البته شب قدر، گریه و گریه از ترس خداوند متعال و تمامی کاستی های خدمت در پیشگاه اوست.

امیرالمومنین امام علی (ع) در این در باره میگویند: «البُکااءُ es خَشیَةِ خدا کلید است الرَّحمةِ; [۱] «گریه از ترس خدا کلید فیض است». هرگاه بر درگاه او گریه می کنیم، باید منتظر دم از لطف او باشیم.

معجون ماورایی دعا را مستجاب می کند

یکی از ویژگی های ماه میهمانی خدا این است که دعا به عنوان پیام خداوند مستجاب می شود صلّی الله علیه و آله در آستانه ماه مبارک رمضان فرمودند: دُعَاؤُکُمْ فِیهِ مُسْتَجَابٌ »[۲] در این میان، شب قدر به عنوان نقطه اوج این ماه ارزشمند، جایگاه ویژه و منحصر به فردی را به خود اختصاص داده است، زیرا نه تنها سرعت اجابت دعای بیشتری دارد، بلکه موید تمام مقدرات سال پیش روی انسان است.

به همین دلیل شب قدر با هر زمان دیگری متفاوت است و ارزش آن را دارد که هر چه بیشتر در آن دعا کنیم و این نیاز به ظرفیت معنوی بیشتری دارد و یکی از راه های آن بهره مندی است. مندیجا از گریه و گریه تا ترس از خدا.

امام علی (علیه السلام) می فرماید: خَشْیَةُ الْقُلُوبِ es رَحْمَةِ اللّهِ تَعالَی ذِکْرُهُ فَإِذَا وَجَدْتُمُوهَا فَاغْتَنِمُوا الدُّعَاء; [۳] گریان چشم ها و خوف دل نشانه لطف خداوند متعال است; «هنگامی که این دو را در خود یافتی، نماز را غنیمت بشمار». پس یکی از راه‌های استجابت دعا این است که قبل از دعا، مژه‌های خود را با قطره اشک تازه کنید.

کوه های پاداش

شاید داستان پادشاهی را شنیده باشید که یک شب لشکریانش به صحرا رسیدند و از آنها خواستند که هر چه در توان دارند از سنگ های آن بیابان ببرند. اما بدانید آنها چه هستند برمی من فردا پشیمان خواهم شد برای آنچه که دارند و برای کارهایی که انجام نمی دهند. با گذشت زمان در زمین رانندگی کردند، همه دیدند که این سنگ ها سنگ نیستند، بلکه قطعات طلا هستند. حالا همه متاسف بودند. آنهایی که سنگ نگرفتند از این محرومیت پشیمانند و آنهایی که گرفتند پشیمان نیستند که چرا بیشتر گرفتند.

این داستان ممکن است تخیلی باشد، اما زندگی یک فرد را نمی توان به عنوان ارزشمندترین دارایی او ارزیابی کرد، مگر اینکه آن را به درستی به پاداش و حواله ترجمه کنیم. چنان که حضرت علی می فرماید: «بقیه عمر المُؤمِنِ لا قیمَةَ لَها یُدرِکُ بِها ما قَد فاتَ و یُحیی ماتَ;[۴] «بقیه عمر مؤمن بی ارزش است که به وسیله آن گذشته را جبران کند و مرده را برگرداند».

در این میان شب قدر گل سرسبد زندگی ماست که باید برای جبران گذشته و تولد دوباره و از دست ندادن آن با هزینه اندک از آن استفاده کنیم. یکی از راه های انجام این کار این است که آن را در گریه و ترس صرف کنید ترس الهی است.

رسول خدا صلّی الله علیه و آله در خطبه حجة خداحافظ خطاب به زائران خانه خدا فرمودند: «و من می کنم ذَرَفَتْ عَیناهُ es خَشیةِ خدا کانَ لَه بکلِّ قَطةٍ es دُموعِهِ خوشم می آید تپه اُحُدٍ یکونُ قیمت مزِهِ es الأجْرِ; [۵] همه از ترس خدا اشک می ریزند. «به ازای هر قطره اشک او به اندازه کوه احد به قدر کارش پاداش می دهند».

اشک مثل مروارید درخشان اند در روز قیامت به جای هر دانه ای کوهی از اجر الهی به انسان داده می شود تا صاحبش در آخرت یکی از بهترین و نیکوکاران باشد. زیباترین ها اولین.

دستور العمل برای درمان خشکی چشم در شب

متأسفانه اشک – مروارید این راه حل در درگاه خدا و با همه عواقب و برکات دنیوی و اخروی اش – برای عده ای تنگ شده است و البته باید به دنبال درمان باشند; زیرا حضرت علی (ع) فرمود: «ما نیستیم الدُّمُوعُ جز لِقَسْوَهِ الْقُلُوبِ وَ ما قَسَتِ الْقُلُوبُ جز لِکَثْرَهِ الذُّنُوبِ; [۶] چشم ها او فقط به خاطر سختی دل و قلبش پژمرده نشده است، جز گناه کبیره.

اما نگران نباش! در ماه مبارک رمضان این بیماری سخت با نسخه های بسیار ساده قابل درمان است.

از پیامبر اعظم صلّی الله علیه و آله گویند: «ََنْ فَطَرَ صائِما قیمت شهر رَمَضانَ مِنْ کَسْبٍ حَلالٍ صَلَّتْ عَلَیْهِ الْمَلائِکَهُ لَیالیَ رَمَضانَ کُلَّها و صافَحَهُ جَبْرائیلُ شب الْقَدْرِ و من صافَحَهُ جَبْرائیلُ یَرِقُّ قَلْبُهُ و تَکْثُرُ دُمُوعُهُ …[۷]
کسی که با مالی که از راه حلال به دست آورده روزه ماه رمضان را تخطئه کند شبهای فرشتگان رمضان به او سلام می کنند و در شب قدر جبرئیل با او دست می دهد; «و هر کس جبرئیل را با خود تکان دهد، قلبش نرم و چشمانش پر از اشک است».

پس اگر از نعمت و ثواب اشک و گریه در پیشگاه خداوند محروم هستید و یا می خواهید این رژیم غذایی را افزایش دهید، می توانید این نسخه را از مجله خدا دریافت کنید. صلّی الله علیه و آله تجربه کنید و مطمئن باشید که شیرینی گریه در پیشگاه خداوند متعال را هرگز فراموش نکنید. برایت چنین اشک های شکرگزاری در شب آرزو می کنم!

PS:
[۱] عیون الحکم و المواعظ (لیثی) ص 62، ح 1617
[۲] شانس. فرصت آثار، جلد 1، ص.
[۳] بحارالانوار (بیروت) جی. 90، ص 336.
[۴] مقدار خرد؛ ح 14333; دعوت نامه ها: 122/298.
[۵] دریا سبک (بیروت) جی. 90، ص 334، ح 55.
[۶] تجهیزات شیعه جی. 16، ص 45، ح 20938.
[۷] الترغیب و الترهیب، جی.ص 95، ح 25.

دیدگاهتان را بنویسید