اصلاح نظام بانکی و کنترل تورم در دستور کار بانک مرکزی قرار دارد


به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، علی صالح آبادی در نخستین نشست هم اندیشی با کارشناسان و اساتید اقتصادی با موضوع راهکارهای مهار تورم و ثبات قیمت ها، هدف از برگزاری این جلسات را استفاده از بانک مرکزی عنوان کرد. دیدگاه های لتونی نخبگان اقتصاد کشور ادامه خواهد داشت، وی گفت: توانایی بانک ها برای حرکت به سمت بخش های مولد اقتصاد و اولویت فعلی بخش بانکی باید باشد و اصلاح و تغییر نظام بانکی و همچنین توجه بیشتر به بانکداری اسلامی. ، ما باید این قدم را برداریم.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به تاکید رئیس جمهور بر تسهیل دسترسی به خدمات بانکی، ادامه داد: پرداخت دستگاه های خرد به مردم باید بر اساس اعتبارسنجی و کاهش نیاز به رویه های موجود برای بانک ها انجام شود.

وی افزود: کفایت سرمایه بانک ها، اصلاح عدم تعادل در سیستم بانکی، عادلانه بودن بانک ها و تغییر فرآیندها از دیگر مواردی است که بانک مرکزی در تلاش است تا نظام بانکی را اصلاح کند تا خلق پول را کنترل کند. و نقدینگی».

قائم مقام بانک مرکزی در این نشست با بیان اینکه ریشه تورم عدم تعادل عرضه و تقاضا در اقتصاد و عملکرد سیستم بانکی است، گفت: بازتعریف اقتصاد مقاومتی در حوزه بانکی و اصلاح عملیات بانکی. سیستم پول در سیستم بانکی برای کنترل تورم ضروری است.

کارشناسان حاضر در جلسه نیز به ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات خود برای حل مشکلات نظام بانکی پرداختند.

مدیریت یکپارچه ریسک در بانک ها، نظارت هوشمند بانک مرکزی بر نظام بانکی، لزوم ورود ارزهای صادراتی به چرخه اقتصاد ملی و راهکارهای موجود، تعریف ابزارهای جدید در نظام بانکی، لزوم تمرکز بر حاکمیت ریالی و. تاکید بر عدم استقراض دولت از بانک مرکزی مهمترین موضوعات مطرح شده از سوی کارشناسان اقتصادی در این جلسه بود.

انتهای پست/در صفحه اول توصیه کنید

دیدگاهتان را بنویسید