اظهارات مذاکره کنندگان روسیه و چین درباره مذاکرات – تابناک


به گزارش ایرنا به نقل از ایرنا در وین، وانگ کوان، مذاکره کننده ارشد چین عصر پنجشنبه پس از مذاکرات در هتل کوبورگ به ایرنا گفت: مذاکرات برای رفع تحریم ها در جریان است و مذاکرات رو به جلو است.

میخائیل اولیانوف، مذاکره کننده ارشد روسیه که دقایقی بعد هتل کوبورگ را ترک کرد، گفت که مسکو تخمین زده است که توافق نهایی برای احیای توافقنامه 1994 تا فوریه حاصل می شود. وی افزود که نه تنها روسیه، بلکه سایر طرف ها نیز اذعان دارند که مذاکرات در حال انجام است.

اولیانوف پیش از این گفت که با نمایندگان سه کشور اروپایی برای بررسی آخرین وضعیت مذاکرات دیدار کرده است. وی در توییتی نوشت: امروز با همتایان اروپایی خود دیدار کردم تا یادداشت‌های مربوط به وضعیت مذاکرات وین را با هم مقایسه کنم.

این دیپلمات روس همچنین با چوی جونگ کان معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی که به وین سفر کرده و راه های حل مسئله دارایی های بلوکه شده ایران را بررسی می کند، دیدار کرد. وی نوشت: امروز با معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی که برای اعلام حمایت از مذاکرات برجام وارد وین شده و برای رایزنی با شرکت کنندگان در این توافقنامه درباره دارایی های بلوکه شده ایران در بانک های کره جنوبی وارد وین شدم، دیدار کردم. “

بدهی کره جنوبی به ایران در ازای خرید میعانات گازی در دو بانک این کشور در مجموع به ارزش هفت میلیارد دلار که از سپتامبر 2018 (شهریور 1397) به بهانه تحریم های آمریکا پرداخت نشده است.

چوی جونگ کان صبح امروز همچنین با علی باقری کنی معاون وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در مذاکرات لغو تحریم ها به وین سفر کرده است، دیدار کرد. در این دیدار که به درخواست طرف کره ای و در دفتر جمهوری اسلامی ایران در وین برگزار شد، معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی در خصوص پول بلوکه شده توضیحاتی ارائه کرد.ایران با کره جنوبی اعلام کرد که این کشور تلاش برای بازپرداخت بدهی خود به ایران

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: صرف نظر از نتیجه مذاکرات وین، دولت کره جنوبی موظف است پول بلوکه شده ایران را آزاد کند و تحریم‌های یکجانبه آمریکا نمی‌تواند توجیهی برای عدم پرداخت بدهی به ایران باشد.

همچنین گفته شد که امتناع غیرقانونی و غیرقانونی کره جنوبی از بازپرداخت بدهی های خود به ایران نقطه عطفی در تاریخ روابط دو کشور خواهد بود و سئول باید هر چه سریعتر برای آزادسازی منابع ایران اقدام کند.

بر اساس این گزارش، میخائیل اولیانوف امروز با هیئتی از عربستان سعودی دیدار کرد. او در توییتر خود نوشت که آخرین وضعیت مذاکرات در جریان مذاکرات در حال بررسی است. وی امشب در جمع خبرنگاران تاکید کرد اما دیدار با طرف های سعودی و کره ای در حاشیه مذاکرات وین انجام شده و ربطی به مذاکرات نداشته است.

هشتمین دور مذاکرات در وین از دوشنبه گذشته (6 آذر) آغاز شد و مذاکرات در سطوح و قالب های مختلف در حال انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید