اظهارات مذاکره کنندگان روسیه و چین درباره مذاکرات – تابناک


به گزارش ایرنا به نقل از ایرنا در وین، وانگ کوان مذاکره کننده ارشد چین پنجشنبه شب پس از مذاکرات در هتل کوبورگ مبنی بر ادامه مذاکرات برای رفع تحریم ها به ایرنا گفت: مذاکرات همچنان ادامه دارد.

میخائیل اولیانوف، مذاکره کننده ارشد روسیه، که دقایقی بعد هتل کوبورگ را ترک کرد، گفت که مسکو معتقد است توافق نهایی برای ازسرگیری توافق 1994 تا فوریه می تواند حاصل شود. وی افزود که نه تنها روسیه، بلکه سایر کشورها نیز اذعان دارند که مذاکرات در حال پیشرفت است

اولیانوف پیش از این در توییتی اعلام کرد که با نمایندگان سه کشور اروپایی برای بررسی آخرین وضعیت مذاکرات دیدار کرده است. وی در توییتی نوشت: «امروز با همکاران اروپایی خود دیدار کردم تا یادداشت‌های مربوط به وضعیت مذاکرات در وین را مقایسه کنم.

این دیپلمات روس همچنین با چوی جونگ کان معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی که به وین سفر کرده و راه های حل مسئله دارایی های مسدود شده ایران را بررسی می کند، دیدار کرد. وی نوشت: امروز با معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی که برای اعلام حمایت از مذاکرات برجام وارد وین شده و برای رایزنی با شرکت کنندگان در این توافقنامه درباره دارایی های بلوکه شده ایران در بانک های کره جنوبی وارد وین شدم.

بدهی کره جنوبی به ایران در ازای خرید میعانات گازی در دو بانک این کشور بالغ بر 7 میلیارد دلار بوده که از سپتامبر 2018 (شهریور 1397) به بهانه تحریم های آمریکا بازپرداخت نشده است.

چوی جان کن صبح امروز همچنین با علی باقری کنی معاون وزیر امور خارجه ایران در وین دیدار کرد تا در مذاکرات رفع تحریم ها شرکت کند. معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی در نشستی به درخواست طرف کره ای که در دفتر جمهوری اسلامی ایران در وین برگزار شد، درباره پول بلوکه شده ایران با کره جنوبی توضیح داد و گفت: این کشور در تلاش است تا بدهی خود به ایران را پرداخت کند.

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: صرف نظر از نتیجه مذاکرات وین، دولت کره جنوبی باید ارز بلوکه شده ایران را آزاد کند و تحریم های یکجانبه آمریکا نمی تواند عدم پرداخت بدهی به ایران را توجیه کند.

همچنین گفته شد که امتناع غیرقانونی و غیرموجه کره جنوبی از پرداخت بدهی های خود به ایران نقطه تاریکی در تاریخ روابط دو کشور خواهد بود و سئول باید هر چه سریعتر برای آزادسازی منابع ایران اقدام کند.

بر اساس این گزارش، میخائیل اولیانوف امروز با هیئتی از عربستان سعودی دیدار کرد. وی در توییتر خود نوشت که آخرین وضعیت مذاکرات در جریان مذاکرات در جریان مذاکرات مورد بحث قرار گرفت. اما وی امشب در جمع خبرنگاران تاکید کرد که دیدار با طرف های سعودی و کره ای در حاشیه مذاکرات وین انجام شده و ربطی به مذاکرات نداشته است.

هشتمین دور مذاکرات در وین از دوشنبه گذشته (26 دسامبر) آغاز شد و مذاکرات در سطوح و قالب های مختلف در حال انجام است.

دیدگاهتان را بنویسید