اعتبارت گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد برگشت خورد

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، علی شهابی نسب در نشست شورای اقتصاد مقاومتی استان کهگیلویه و بویراحمد، اظهار داشت: 6 میلیارد و 500 میلیون تومان از اعتبارات اختصاص یافته از صندوق توسعه ملی به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان اختصاص یافت که بخش زیادی برگشت خورد.

وی با ابراز گلایه از برگشت خوردن برخی از این اعتبارات در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، بیان کرد: این اعتبارات با رایزنی بسیار اخذ شده بود و عدم جذب آن خسارات زیادی به استان وارد می‌کند.

شهابی نسب افزود: در صورت رفع مشکلات پروژه‌های گردشگری و جذب اعتبارات اختصاص یافته می‌توانستیم شاهد ایجاد اشتغال پایدار خوبی در سطح مناطق هدف باشیم.

وی خطاب به مدیران دستگاه‌های اجرایی بیان کرد: مدیران با توجه به رشد اعتبارات استان کهگیلویه و بویراحمد در جذب اعتبارات اختصاص یافته تلاش کنند و در صورت عدم توانایی در جذب اعتبارات با سازمان برنامه و بودجه مشکلات را مکاتبه کنند تا این اعتبارات با جابجایی به دیگر پروژه‌ها تزریق شود.

شهابی نسب خاطرنشان کرد: در سال گذشته از محل صندوق توسعه ملی در قالب طرح‌های اقتصاد مقاومتی قریب به 26 میلیارد تومان اعتبار به دستگاه‌های اجرایی و خدمات رسان اختصاص داده شد.

وی گفت: برای سه سد کوهبرد، ایلی آباد و احمدغریب اعتبار بالغ بر پنج میلیارد و 600 میلیون تومان به جهاد کشاورزی استان اختصاص داده شد و از این اعتبارات دو میلیارد تومان به بسیج سازندگی برای پروژه دهکده اقتصاد مقاومتی اختصاص داده شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی از جنس رویکرد بوده و اگر ما رویکردها را تغییر بدهیم اقتصاد خود به خود حرکت می‌کند و پویا می‌شود.

سید احسان عسکری افزود: ساختار اقتصادی فضای کسب و کار مشکل دارد و بیکاری طبیعی بالا است و اگر بتوانیم نرخ بیکاری طبیعی را پائین بیاوریم ساختارهای اقتصاد مقاومتی تغییر و فراهم می‌شود.

معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری کهگیلویه و بویراحمد افزود: تیم‌های کارشناسی باید تشکیل شود و 24 بند اقتصاد مقاومتی به تفکیک دستگاه‌های اجرایی، را آنالیز کنند و باید نسبت به تشکیل تشکل‌ها و نهادهای اقتصاد مقاومتی از بدنه مردم اقدامات لازم را انجام بدهیم.

عسکری خواستار حمایت مدیران دستگاه‌های اجرایی از سرمایه گذاران شد و ادامه داد: باید در کنار تعریف پروژه‌ها، فرآیندهای اقتصاد مقاومتی را تغییر داد تا شاهد جهش اقتصادی در جامعه باشیم.

جهش مناسبات گردشگری با چین در گرو همکاری‌ با پژوهشگاه استجاده‌سازی غیر اصولی و گردشگری غیرمسئولانه عوامل اصلی نابودی کوهستان"جذب گردشگر از کشورهای همسایه" بهترین راهبرد برای توسعه گردشگری ایران در شرایط کرونا

رئیس اتاق بازرگانی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی به معنای جذب اعتبارات آماده از طرف دولت و تعریف کردن پروژه‌های عمرانی نیست و باید ظرفیت‌های موجود در استان را شناسایی و فعال کنیم تا شاهد رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال پایدار باشیم.

جبار کیانی‌پور افزود: این استان دارای ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بسیار مناسبی بوده که اگر نگاه خود را از اعتبارات دولتی برداریم و در تعریف پروژه‌ها، بخش خصوصی در اجرا دیده شود می‌توانیم رشد و جهش مناسبی در اقتصاد را شاهد باشیم.

وی با اشاره به اینکه باید بتوانیم از ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی موجود برای شکوفایی ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم، یادآور شد: برای مثال فاضلاب شهر یاسوج به اراضی کشاورزی بسیاری خسارت وارد کرده‌ و معنای اقتصاد مقاومتی این است که بتوانیم از این تهدید برای ایجاد ظرفیت کشاورزی استفاده بهینه کنیم.

انتهای پیام/544/ی

source article

دیدگاهتان را بنویسید