اعلام تغییر قوانین بین المللی داوری تکواندو – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی فدراسیون تکواندو، کمیته داوران فدراسیون جهانی به منظور افزایش جذابیت ورزش تکواندو و استفاده کامل از ضربات فنی، قوانین این رشته را تغییر داد. علاوه بر تسریع در روند مبارزه، قوانین به صورت رسمی در مسابقات تکواندو از اول تا 20 خرداد اجرا می شود.

به همین منظور پس از هماهنگی سازمان تیم های ملی و کمیته داوران، آموزش و آشنایی تکواندوکاران حاضر در اردوی تیم ملی در خصوص تغییرات فوق توسط داوران بین المللی در دستور کار قرار گرفت.

شهرام اربابی رئیس هیئت داوران فدراسیون تکواندو قوانین داوری و تغییرات انجام شده را به شرح زیر تشریح کرد:

* با توجه به اهمیت و حساسیت این ورزش المپیک باید زمان مسابقه را طوری زمان بندی کنید که فوق العاده زیبا باشد و شرایط بازی مستقیماً از طریق رسانه های بین المللی قابل دسترسی است. به همین منظور تغییری در ساختار مسابقات ایجاد شده است که جذابیت و پویایی مبارزات را در 3 راند مختلف فراهم می کند.

* برای پویایی بیشتر تکواندو مقرر شد برنده هر راند توسط داور مشخص شود و ورزشکار در هر دور برای پیروزی تلاش کند. هر تکواندوکار می تواند در 2 راند برنده بازی شود برف خودتان آن را انجام دهید. برای این منظور در صورت تساوی بین دو ورزشکار، در راند طلایی که برنده مسابقه را مشخص می کند؛ به طور کامل حذف شد.

* نمرات روی تابلو مشخص است و همه از امتیازات و ورزشکار و رم آنها می توانند نتیجه ضربات برنده خود را روی تخته ببینند.

* اگر دو بازیکن در یک دور امتیاز مساوی داشته باشند، چندین قانون جدید برای تعیین برنده وضع شده است. به عنوان مثال در شروع، بالاترین ضربات چرخش هر بازیکن بررسی می شود. اگر امتیاز ضربه چرخشی بین دو تکواندوکار برابر باشد. بالاترین امتیاز برای هر تکنیک شمرده خواهد شد. یعنی شخصی که بر سرش نوبت می گیرد رقیب به کسی که هوگو را می زند ضربه می زند اصابت این ارجح است. اگر باز هم این ضربات در بین تکواندوکاران یکسان بود. تعداد ضربه های تکواندو هوگو حریف را بردند اما امتیاز ثبت نشد و قدرتش ثبت شد اما به امتیازات کافی نرسید. در مرحله نهایی داوران رای نهایی را اعلام می کنند، حتی اگر تا به حال همه چیز به تساوی کشیده شده باشد. اگر 3 خط‌نما در مسابقه حضور داشته باشند، داور وسط نقشی ندارد و برنده توسط 3 خط‌نما مشخص می‌شود. اگر مسابقه با 2 داور برگزار شود، داور بازی را برای تعیین برنده اعلام می کند.

* برخی از قوانین فنی تغییر کرده است. تشویق بازیکنان به نوبت هشدار سقوط حین چرخش ضربه امتیاز حذف شد.

* اگر بازیکنی در هر دور 12 امتیاز اختلاف ایجاد کند، می تواند در همان دور پیروز شود و شانس خود را برای بردن کل بازی در دورهای بعدی افزایش دهد.

* ورزشکاری که 5 اخطار دریافت کند از راند منصرف می شود.

* وقتی دو بازیکن قبل از تغییر قوانین به هم می چسبند، داور بازی را متوقف می کند و بازی را ادامه می دهد و باعث کوتاه شدن زمان بازی می شود. در این میان دو تکواندوکار باید از یکدیگر جدا شده و به مبارزه ادامه دهند. اگر بازیکن حریف را در حالی که او را نگه داشته است بگیرد یا بگیرد یا دستش زیر آرنج حریف برود که در بین تکواندوکاران رایج است، فرد مقصر محسوب می شود و به او اخطار داده می شود.

* همچنین اگر بازیکن در حالی که حریف را نگه داشته است، پای خود را پشت کلاه بگذارد، نقطه این ضربه باطل می شود.

* طبق قوانین جدید سرمربی می تواند درخواست ویدیویی ضربه به کلاه حریف را کنترل کند.

* طبق قوانین جدید بازیکن می تواند با بالا بردن زانو حداکثر 2 ضربه وارد کند و باید پاهای خود را پایین بیاورد در غیر این صورت توسط داور اخطار خواهد شد.

* وزنه برداری در رده سنی 12 تا 14 سال نیز تغییر کرده است. فیزیک بازیکن باید با نمودار BMI بر اساس قد و وزن مطابقت داشته باشد و در صورت واجد شرایط بودن می تواند در مسابقه شرکت کند.

اربابی ضمن بیان مطلب فوق گفت: تکواندو یک ورزش المپیکی است و باید استانداردهای ورزش المپیک رعایت شود. بنابراین تکواندو علاوه بر حفظ سلامت بازیکنان و رعایت ایرادات فنی، باید مخاطب پسند باشد و در دو بخش مرد و زن، هواداران جهانی را به خود جذب کند.

رئیس هیئت داوران ادامه داد: تمام فدراسیون هایی که می خواهند به المپیک بیایند یا در این مکان بمانند باید این ویژگی را امتحان کنند. با وجود رعایت استانداردها و تقویت مقررات پزشکی، جذابیت تکواندو در سال های اخیر کمرنگ شده است.

وی در پایان گفت: قبلاً بازیکنان به دلیل حساسیت و شناخت نقاط ضعف یکدیگر، در دور آخر انرژی خود را صرف تقسیم می کردند تا با فعالیت زیاد در 50 ثانیه پایانی دور آخر، بازی را انجام دهند. ” برف خودشان را تمام کنند. این تاکتیک پویایی تکواندو را کاهش داد و جذابیت تکواندو را تحت تأثیر قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید