افزایش مهاجرت از عربستان در سایه سیاست‌های سرکوبگرانه رژیم سعودی

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سرکوب و ارعاب دولت عربستان علیه بازداشت شدگان و فعالان سعودی منجر به ترس آن‌ها برای بازگشت به کشور خود و افزایش مهاجرت شده است.

آمار مهاجرت به خارج از عربستان سعودی در سال‌های اخیر همزمان با سرکوب وحشیانه «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی علیه مردم این کشور افزایش یافته است.

در این زمینه، « علیا الهذلول» خواهر « لجین الهذلول» بازداشت شده سابق سعودی اعلام کرد که او مدت‌هاست می‌خواهد به عربستان سفر کند، اما با توجه به احتمال زیاد دستگیری‌اش در این کشور، از آینده خود وحشت دارد.

بیانیه علیا الهذلول بیانگر محرومیت و ترسی است که مردم کشور در نتیجه سرکوب وحشیانه‌ای که به دلایل مسالمت آمیز مربوط به ابراز عقیده یا فعالیت‌های بشردوستانه علیه آنها اعمال می‌شود، تجربه کرده‌اند.

رژیم آل سعود به جای اینکه از استعداد نخبگان خود در کشور استفاده کند ، با اقدامات متزلزل خود بهترین جوانان و استعدادهای این کشور را به مهاجرات وادار می‌کند.

به دلیل فساد رژیم آل سعود و سردرگمی سیاست‌های آن، مهاجرت از عربستان افزایش می‌یابد که بسیاری از جوانان در سال‌های اخیر مهاجرت بی‌سابقه‌ای به کشورهای دیگر برای جستجوی امنیت و آزادی داشته‌اند.

اخیرا آمارها نشان دادند که هزاران جوان سعودی به دلیل سرکوب شدید آزادی‌های عمومی و هرگونه انتقاد از رژیم آل سعود به کشورهای اروپایی و کانادا مهاجرت کردند. آمارهای کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان نشان می‌دهد که مهاجرت در ابتدای سال 2015 با درصد زیادی افزایش یافت و به 1150 مرد و زن سعودی رسید، در حالی که تعداد پناهجویان سعودی در سال 2017 به 2392 مورد رسید.

شرایط کرونایی جدید عربستان سعودی برای عمره‌گزارانموضع دولت جدید آلمان درباره صادرات سلاح به عربستان چیست؟عربستان قرارداد اوپک پلاس را برای ثبات بازار نفت ضروری می‌داند

بر اساس ارقام موجود، پنج کشور غربی در سال 2017 میزبان اکثر پناهجویان سعودی بودند، به طوری که 1114 نفر به ایالات متحده پناهنده شدند، 453 نفر دیگر کانادا را ترجیح دادند و حدود 191 نفر به استرالیا پناه بردند. انگلیس نیز 184 نفر و آلمان 147 نفر را پذیرفت.

«آدام کوگل» پژوهشگر بخش خاورمیانه در دیده‌بان حقوق بشر به این شبکه آمریکایی گفت: «مردم (عربستان سعودی) از سرکوبگری سیاسی فرار کرده‌اند و این موضوع به روشنی به محمد بن سلمان و کارهایی که او انجام داه، مرتبط است و به نظرم، آمارها (تعداد مهاجران و پناهجویان) تاییدکننده این موضوع است».

از جمله فعالانی که در آن زمان در خواست پناهندگی کردند،«هاله الدوسری» نویسنده واشنگتن پست بود که در سال 2015 به اطلاعاتی مبنی بر وجود کمپین بازداشت علیه فعالان حقوق بشری دست یافت.

الدوسری اعلام کرد: برخی درباره فعالیت‌های من پرس‌وجو کردند. توصیه‌هایی که برخی بازداشت‌شدگان به من کردند این بود که به عربستان برنگرد؛ چراکه حتما بازداشت خواهی شد».

در دوره قبل از به قدرت رسیدن «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان، الدوسری در بسیاری از رویدادهای حمایت از حقوق زنان سعودی شرکت کرد.

وی تاکید کرد: در سال 2015 با به قدرت رسیدن ملک سلمان، دو مقاله در فارین پالیسی و گاردین نوشتم زیرا از دستگیری فعالان زن و ارجاع آنها به دادگاه تروریسم بسیار ناراحت بودم. این دو مقاله موضع رسمی مقامات سعودی را در مورد من تشکیل داد، اما من احساس نمی‌کردم که موضوع آنقدر خطرناک باشد، تا اینکه پس از قتل خاشقجی مجبور شدم در تبعید بمانم.

پیش از این، سعودی‌هایی که درخواست پناهندگی می‌کردند یا به دلایل تبعیض جنسی یا مذهبی این کار را انجام می‌دادند، اما از زمانی که ملک سلمان پسرش را به عنوان ولیعهد منصوب کرد، تعداد پناهندگان سیاسی افزایش یافته و الگوی پناهندگی سیاسی متفاوت شده است.

هاله الدوسری تاکید کرد که تعداد پناهجویان سعودی بسیار بیشتر از آن چیزی است که سازمان‌های حقوق بشر تخمین می‌زنند.

الدوسری آنچه در عربستان سعودی اتفاق می‌افتد را «مک کارتیسم» توصیف می‌کند و می گوید: «کسانی مانند سلمان العوده و دیگران که در تامین وفاداری ملی به محمد بن سلمان شرکت نمی‌کنند یا موضع بی طرفی اتخاذ نمی‌کنند، او را به خیانت متهم می‌کنند. شما باید از محاصره قطر، جنگ یمن و سرکوب فعالان حمایت کنید، در غیر این صورت شما را در لیست سیاه سعود القحطانی قرار می‌دهند که بر اساس اطلاعات رسمی بیش از 3000 نفر را شامل می‌شود.

هاله الدوسری که امروز به عنوان محقق مقیم در مرکز حقوق بشر و عدالت بین‌المللی در دانشکده حقوق دانشگاه نیویورک کار می‌کند، تاکید کرد که تعداد سعودی‌های بازداشت شده در زندان‌های بن سلمان «بسیار بیشتر از آن چیزی است که ما می‌دانیم، زیرا خانواده‌ها از رجوع به رسانه‌ها برای افشای ربوده شدن فرزندانشان خودداری می‌کنند».

بر اساس گزارش این فعال سعودی، رژیم آل سعود به خانواده‌ها هشدار می‌دهند که صحبت با رسانه‌ها مانع از آزادی فرزندان آن‌ها می‌شود و پرونده آنها را پیچیده می‌کند. اکثر مردم ترجیح می‌دهند با مقامات روبه رو نشوند.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید