افزایش 1 درصدی ذخیره آب سدها در پی بارش های اخیر/ 64 درصد ظرفیت سدها خالی است

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، در طی 10 روز اخیر بارش های نسبتا خوبی را در کشور شاهد بودیم اما این بارش ها تنها یک درصد به حجم ذخایر سدهای کشور اضافه کرد.

آمار دفتر اطلاعات و داده های آب کشور نشان می دهد با سپری شدن 94 روز از سال آبی ، تا 4 دی ماه ( سال آبی 1401-1400) میزان کل حجم آب در مخازن سدهای کشور حدود 18.20 میلیارد متر مکعب است که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته 32درصد کاهش نشان می دهد.

حجم مخازن سدهای کشور حدود 50 میلیارد و 500 میلیون مترمکعب است که وجود 18 میلیارد و 200 میلیون مترمکعب آب در پشت سدها، نشان دهنده پرشدگی 36 درصدی مخازن سدهای کشور و خالی بودن 64 درصد این ظرفیت است.

فیروز قاسم زاده، مدیرکل دفتر اطلاعات و داده های آب کشور در این خصوص گفت: بررسی وضعیت سدهای کشور نشان می دهد، میزان کل حجم ورودی به سدهای کشور از ابتدای مهرماه تا تاریخ 4 دی ماه معادل 4.82 میلیارد مترمکعب است که کاهشی معادل 39 درصد نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته را نشان می­دهد.

وی افزود: میزان پرشدگی سدهای مهمی چون زاینده رود، شمیل و نیان و سفید رود در شرایط فعلی حدود 13 تا 21 درصد است؛ همچنین در استان­های خوزستان و تهران، میزان پرشدگی متوسط مخازن طی سال آبی جاری به ترتیب در حدود 41 درصد و 19 درصد است.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید