افزایش 2 تا 5 برابری قیمت انواع آجیل/ کاهش برداشت محصولات و صادرات دلیل حذف خشکبار از سبد خرید شهروندان

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان ، غیر از افزایش قیمت کالاهای اساسی و مواد پروتئینی، این بار نوبت گرانی به خوراکی های سبد خانوار رسیده و با افزایش قیمت آجیل در بازار باعث شده حتی سفره شب یلدای مردم از این خوراکی های رنگارنگ و متنوع خالی بماند.

علیرضا حمصیان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به شیب افزایش قیمت آجیل اظهار داشت: از 2 ماه پیش قیمت انواع آجیل با نسبت های مختلف به خصوص اقلام صادراتی آن حدود 15 درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به افزایش قیمت پسته افزود: امسال برداشت پسته از باغات به دلیل خشکسالی کاهش 40 تا 50 درصدی نسبت به سال گذشته داشته و همین امر باعث شده قیمت پسته اکنون به کیلویی 260 تا 400 هزار تومان برای پسته درجه یک برسد.

دبیر اتحادیه آجیل و خشکبار اصفهان با اشاره اینکه افزایش قیمت مغز بادام متاثر از سرمازدگی بود، بیان کرد: با کاهش برداشت بادام و افزایش مصرف آن، قیمت مغز بادام از مهرماه روند صعودی پیدا کرده و قیمت آن هر کیلو 300 تا 400 هزار تومان رسید. همچنین قیمت فندق نیز از 230 هزار تا 300 هزار تومان و فندق درجه یک هر کیلو 350 هزار تومان به فروش می رسد.

وی با اشاره امکان افزایش قیمت آجیل در شب یلدا ادامه داد: باتوجه به نزدیکی شب یلدا، از لحاظ روانی و تحت تاثیر افزایش تقاضا در این چند شب، ممکن است میزان کمی افزایش پیدا کند. البته قدرت خرید مردم در طول سال برای خرید آجیل بسیار کاهش پیدا کرده است.

گرانی مواد اولیه ‌به صنف شیرینی‌فروشان رسید‌/ افزایش قیمت پلکانی شیرینی در مشهد‌ عضو کمیسیون عمران مجلس: گرانی مصالح ساختمانی نباید احداث سالانه مسکن را تحت‌الشعاع قرار دهد 80 درصد قیمت کالا ناشی از گرانی مواد اولیه بسته‌بندی‌ها/ محدودیت سقف بازرگانی تجار به ضرر صنعت چاپ است

حمصیان گفت: بسیاری از واحدهای آجیل فروشی اجازه ای در یک سال گذشته به دلیل افزایش قیمت خرید آجیل و کاهش خرید مردم، مجبور به تعطیلی واحدهای خود کرده اند.

وی با اشاره به افزایش قیمت نخودچی و کشمش نسبت به سال گذشته تصریح کرد: قیمت هر کیلو نخودچی در سال گذشته 30 الی 40 هزار تومان بوده و امسال به 80 هزار تومان رسیده است. نخود از محصولات صادراتی است و به تبع آن نخودچی که از مشتقات آن است، افزایش قیمت پیدا کرده آیت.قیمت کشمش نیز نسبت یک سال گذشته 40 هزار تومان افزایش یافته است.

دبیر اتحادیه آجیل و خشکبار اصفهان با اشاره به افزایش سرسام آور قیمت تخمه جات گفت: قیمت تخمه ژاپنی سال گذشته از کیلو 70 تا 80 و امسال 170 تا 180 آزار تومان به فروش می رسد. تخمه کدو نیز که سال گذشته 90 هزار تومان در خرده فروشی ها به فروش می رسیده امسال با افزایش 2 برابری و حدود 170 تا 180 هزار تومان به فروش می رسد.

وی اضافه کرد: تخمه هندوانه نیز امسال به دلیل کیفیت پایین و از بین رفتن آن، با افزایش 5 برابری از کیلویی 25 تا 30 هزار تومان به 125 هزار تومان برای مغازه داران و برای فروشنده به دلیل کار شستشو و بوواری که انجام می دهند،با قیمت 140 تا 150 هزار تومان به مشتری بفروشند.

حمصیان در خصوص قیمت بادام هندی در بازار بیان کرد: این نوع مغز در بازار روتین و معمول نیست. بادام هندی به صورت قاچاق به کشور می آید و اجازه واردات ندارد.در کشور نیز تولید نمی شود اما نسبت به پسته نسبتا قیمت پایین تری دارد. قیمت هر کیلو بادام هندی حدود 350 تومان تا 400 تومان است.

وی با اشاره به نظارت اتحادیه بر واحدهای صنفی گفت: اتحادیه به همه واحدها نظارت دارد و قیمت زیاد بعضی خرده فروشی ها نسبت به بقیه این است که آجیل درجه یک ارائه می کند.اما در صورت مشاهده گران فروشی، مردم می توانند شکایات خود را به اتحادیه اعلام تا پیگیری صورت گیرد.

دبیر اتحادیه آجیل و خشکبار اصفهان با اشاره به اینکه برای آجیل نمی توان قیمت مصوب تعیین کرد، خاطر نشان کرد: چند سال پیش نیز موضوع تعیین قیمت مصوب برای آجیل مطرح شد، اما به نتیجه نرسید. آجیل تنوع بالایی در بازار دارد و از هر محصول آجیل نیز با کیفیت ها مختلفی وجود دارد. قیمت آن متاثر از میزان عرضه و تقاضا و صادرات و یا برداشت محصولات است و نمی توان برای آن قیمت مشخص تعیین کرد.

انتهای پیام/163/ ع

source article

دیدگاهتان را بنویسید