اقتصاد اوکراین قربانی جنگ روانی آمریکا علیه روسیه شدایرنا به نقل از خبرگزاری اوکراینی RBKA اوکراین و هوانوردی و گردشگری به اوکراین گفت: این رقم شامل تعلیق سرمایه گذاری و فرصت های سرمایه گذاری از دست رفته در اقتصاد اوکراین و همچنین افزایش تورم و کاهش حمل و نقل است.

به گزارش شورما، در این شرایط، بودجه اوکراین از همکاری با موسسات مالی در کشورهای دیگر درآمد دریافت می کند.

پیش از این، ویکتور سوسلوف، وزیر اقتصاد سابق اوکراین گفته بود که تشدید تنش ها در غرب از طریق حمله ادعایی روسیه به اوکراین، میلیاردها دلار خسارت به اقتصاد اوکراین وارد می کند و خرابکاری اقتصادی تلقی می شود.

به گزارش ایرنا، سوسلو یکی از کارشناسان برجسته اقتصادی اوکراین اخیرا در یادداشتی در روزنامه «گلرد» اوکراین نوشته است که اقدامات برخی غربی ها که به تنش ها بر سر حمله روسیه دامن می زد، ماهیت خرابکاری اقتصادی دارد.

وزیر سابق اقتصاد اوکراین تصریح کرد: کشورهای دارای اقتصاد آزاد از جمله اوکراین در برابر جنگ های اطلاعاتی با هدف تأثیرگذاری بر اقتصاد بسیار آسیب پذیر هستند.

این مقام سابق دولت اوکراین گفت: وضعیت ویژه در اوکراین در ماه های اخیر این بوده است که جنگ اطلاعاتی برای بی ثبات کردن اوکراین توسط کشورهای غربی و اعضای ناتو، در درجه اول توسط ایالات متحده و انگلیس که مقامات اوکراینی آنها را شریک می نامند، به راه انداخته اند. در یادداشتی نوشت ، آغاز شد.

سوسلوف افزود: نقشه این جنگ روانی به گونه ای بود که با ادعای حمله روسیه به اوکراین با کمک بمب های هوایی، موشک، تانک و تانک، تنش بر سر اوضاع اوکراین ایجاد شد.

وی خاطرنشان کرد که اقدامات جهان غرب پیامدهای گسترده ای برای اقتصاد اوکراین داشته است، به گفته ولادیمیر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین، 12.5 میلیارد دلار سرمایه در ژانویه برداشته شد.

به گفته وی، بسیار بعید به نظر می رسد که سرمایه گذارانی که دارایی های خود را از اوکراین خارج کرده اند، در آینده نزدیک مایل به بازگشت به این کشور باشند و ترجیح دهند در کشورهای با ثبات سرمایه گذاری کنند.

به گزارش ایرنا، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه با استناد به اطلاعات منتشر شده از سوی ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین گفت: اقتصاد اوکراین به دلیل حمله ادعایی روسیه به این کشور نزدیک به 12.5 میلیارد دلار است. 8 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می دهد.

در حالی که ایالات متحده و متحدان غربی آن در روزهای اخیر مدعی شده اند که روسیه در حال حمله به اوکراین است، نه تنها این درگیری و جنگ روانی علیه مسکو محقق نشد، بلکه روسیه اخیرا برخی از نیروهای خود را از نزدیک مرز اوکراین خارج کرده است. این اتهامات همچنان توسط واشنگتن برای افزایش فشار روانی بر مسکو هماهنگ می شود.

مقامات روسیه بارها اعلام کرده اند که قصد حمله نظامی به اوکراین را ندارند و به دنبال تضمین های امنیتی برای جلوگیری از گسترش ناتو به مرزهای غربی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید