التماس اتحادیه اروپا از کشورهای جهان برای دریافت گاز – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، تنش بین روسیه و اوکراین در دو ماه اخیر به اوج خود رسیده است و قیمت جهانی نفت و گاز، دلار و طلا با این موضوع ارتباط مستقیم دارد.

در ابتدا، این ایالات متحده بود که آغاز آمادگی روسیه برای جنگ با اوکراین را اعلام کرد، اما روسیه بارها احتمال آغاز جنگ توسط مقامات آمریکایی را باطل کرده است. توهم آنها می خواهند.

با توافق جنگی روسیه در مرز با اوکراین، آمریکا احتمال حمله را بسیار زیاد می داند. در نتیجه، ایالات متحده اخیراً اعلام کرد که شریک آن، اتحادیه اروپا، بدون شک روسیه را تحریم خواهد کرد و دیگر واردات نخواهد داشت. گاز از این کشور نورد استریم 2 نیز به پایان نمی رسد.

از آن روز، ایالات متحده و اروپا در رایزنی نزدیک با کشورهای مختلف گازی در سراسر جهان بوده و اتحادیه اروپا را برای صادرات گاز متقاعد کرده اند.

تا حد امکان کمک خواهیم کرد

آخرین کشوری که برای تامین گاز به اتحادیه اروپا و ایالات متحده رفته است، نروژ است، اما همچنان مدیر این شرکت است قبیله Equi نروژ آب پاکی را به دست اروپایی ها ریخت و اعلام کرد که نمی تواند تمام نیازهای اروپا را برآورده کند.

وی افزود که نروژ می تواند در بهار و تابستان بخشی از گاز طبیعی خود را به اروپایی ها بفرستد تا اتحادیه بتواند تاسیسات ذخیره گاز خود را دوباره پر کند.

تعهد نروژی ناشی از نگرانی مداوم در مورد عرضه گاز در ماه های گرم سال است، زمانی که ذخیره سازی گاز معمولاً در دوره اوج تقاضای زمستانی به اوج خود می رسد. سال گذشته، اکثر کشورهای اروپایی نتوانستند تأیید کنند که گاز کافی در زمستان دارند و این امر باعث ایجاد یک بحران گاز جدی برای اتحادیه شد. ایجاد شده آورده شده.

انداز اوپد الاوپد الاوپد الاوپد الاوپد الاوپد الاوپد الاوپدال یکی از مسئولین شرکت اعتدال نروژ به بلومبرگ گفت: نروژ همیشه یک شریک قابل اعتماد در اروپا بوده و تا حد امکان به تامین گاز این قاره ادامه خواهد داد. اما مشکل در اروپا این است که نروژ قرار است کمتر از نیمی از نیاز خود را به اتحادیه صادر کند و در واقع می تواند بسیار کمتر باشد.

کمیسیون اروپا: ما حدود 47 درصد گاز را از روسیه دریافت می کنیم

یورواستات اتحادیه اروپا در نیمه اول سال گذشته 46.8 درصد گاز طبیعی را از روسیه وارد کرده است. نروژ، به عنوان بخشی از آن، 20.5 درصد از واردات گاز طبیعی را در آن دوره به خود اختصاص داده است که کمتر از نیمی از واردات روسیه به اتحادیه اروپا است.

مطابق با ژل آبیدر اواخر سال 2021، نروژ بیش از 2.9 میلیارد متر مکعب گاز در هفته به اتحادیه اروپا صادر کرد. ولی، گازپروم در نیمه اول امسال بیش از 3 میلیارد متر مکعب در هفته جریان داشت، اما نروژ هرگز به این سطح نرسید.

این نشان دهنده بزرگترین مشکل اتحادیه اروپا، ایمنی تامین گاز است. اتحادیه اروپا سال هاست که بیش از حد به روسیه وابسته بوده است. این امر باعث رضایت و اطمینان مقامات اتحادیه اروپا شده است که روسیه بدون توجه به اینکه چه اتفاقی بیفتد به ارسال گاز به اروپا ادامه خواهد داد.

روسیه با این رویکرد موافق است با این حال حمله به اوکراین و احتمال تحریم گاز اوکراین همه معادلات را تغییر داد و بازار انرژی را تکان داد.

دولت اروپا اکنون برای یافتن یک تامین کننده جایگزین روسی برای رفع نیازهای آنها عجله دارد.این یک چالش است تحریک آمیز تر این همان چیزی بود که آنها انتظار داشتند.

نروژ ممکن است بتواند حداکثر پمپاژ را در دراز مدت حفظ کند، اگرچه ممکن است برای حفظ خط لوله، توقف صادرات گاز به اروپا ضروری باشد.

پوتین: نورد استریمینگ یک پروژه اقتصادی است نه یک پروژه سیاسی

مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی بین المللی (CSIS) اعلام کرد که انتقال گاز روسیه از اوکراین از 140 میلیارد متر مکعب (1 میلیارد متر مکعب) در سال 1998 به کمتر از 42 میلیارد متر مکعب در سال 2021 کاهش یافته است.

اندیشکده ها افزودند، سال گذشته اوکراین یک کریدور ترانزیتی روسیه بود که عمدتاً برای انتقال گاز به اسلواکی بود. باز کن در اتریش و ایتالیا استفاده می شود.

اگر روسیه به اوکراین حمله کند، تحریم‌ها می‌تواند بر خط لوله یامال-اروپا تأثیر بگذارد. نورد خروج از جریان 1 و جریان تأثیر زیادی در طرف دیگر خط لوله دارد نورد استریم 2 نیز منتظر صدور گواهینامه برای انتقال گاز روسیه به اوکراین است.

دولت آمریکا اعلام کرد اگر روسیه به اوکراین حمله کند نورد استریم 2 کار نمی کند. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه اعلام کرد که این خط لوله یک پروژه صرفا تجاری برای تقویت امنیت انرژی اروپا است.

نروژ: تمام گاز اروپا قابل تامین نیست

اما نروژ به وضوح نمی تواند تمام گازی را که روسیه در حال حاضر به اروپا عرضه می کند، پوشش دهد. این کشور همچنین قادر نخواهد بود تقاضای گاز اضافی آلمان را برآورده کند زیرا قصد دارد نیروگاه های زغال سنگ و هسته ای را ببندد.

آلمان برنامه ریزی شده نورد استریم 2 وعده توقف استفاده از زغال سنگ را داده بود، اما در شرایط فعلی این امر غیرممکن به نظر می رسد.

خط لوله نورد جریان 1 در حال حاضر بیش از یک سوم صادرات گاز روسیه را به اروپا ارسال می کند.با ساخت خط لوله ظرفیت این خط لوله را دو برابر کنید نورد جریان 2 البته دولت بایدن اگر روسیه را تهدید به تحریم نکنیم، بیش از دو سوم گاز روسیه را به اروپا صادر خواهیم کرد.

به جز نروژ چه گزینه های دیگری در اروپا دارید؟

آسیای مرکزی به ویژه جمهوری آذربایجان یکی از گزینه های تامین گاز اروپا است و در حال حاضر گاز خود را از طریق کریدور گاز جنوبی که به ایتالیا ختم می شود ارسال می کند.

اگرچه ظرفیت پایانه واردات LNG محدود است، اما اروپا به مدت سه ماه در طول بحران انرژی واردکننده اصلی گاز طبیعی مایع در ایالات متحده بود.

به گزارش رویترز، ماه گذشته 75 درصد از صادرات LNG آمریکا به اروپا رفت. تا کنون در این ماه، نیمی از محموله های LNG ایالات متحده به اروپا ارسال شده است.

قطر و استرالیا دیگر گزینه های LNG اتحادیه اروپا هستند.این اتحادیه حتی در حال تحقیق است ضد انحصار برای قطر که اخیراً به انرژی قطر تغییر نام داد، این ماه آن را به حالت تعلیق درآوردیم. این ممکن است نشانه ای از تمایل اتحادیه اروپا برای دادن امتیاز در ازای گاز باشد.

امین محمودی؛ خبرنگار اقتصادی بین المللی

دیدگاهتان را بنویسید