الجزیره: اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه پیروز شد/ شهردار استانبول: قلیچداراوغلو امشب رئیس جمهور خواهد شد! – تابناک


بر اساس قانون انتخابات ترکیه بلافاصله پس از پایان رای گیری، شمارش آرا از صندوق ها توسط مسئولان انتخابات و زیر نظر نمایندگان احزاب پذیرفته شده در پارلمان این کشور آغاز شد. در قالب احزاب ائتلافی از دو نامزد در این رقابت در شعبه رای گیری حمایت می کنند.

پیشتازی اردوغان در نتایج اولیه انتخابات

بر اساس دستورالعمل اعلام شده از سوی شورای عالی انتخابات ترکیه، تمامی 191 هزار و 885 صندوق رای در 973 شهر از 81 استان در داخل ترکیه و تمامی صندوق های رای خارج از ترکیه در خارج از این کشور پس از روند رای گیری و شمارش آرا باز شده است. روند رای گیری آغاز شده است.

مردم ترکیه امروز به پای صندوق های رای رفتند تا رجب طیب اردوغان نامزد ریاست جمهوری یا کمال کیلیکداراوغلو، نامزد مورد حمایت ائتلاف این کشور موسوم به احزاب شش میز را به عنوان دو رقیب سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری انتخاب کنند. این کشور.

بر اساس اعلام شورای عالی انتخابات ترکیه، در انتخابات امروز این کشور 60 میلیون و 721 هزار و 745 نفر از واجدین شرایط به پای صندوق های رای رفتند.

«اردوغان» و «پس از شمارش آرا و به دست نیاوردن حد نصاب بیش از 50 درصد آرا توسط هیچ یک از سه نامزد حاضر در دور اول انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که در 14 مه 2023 (24 می 1402) برگزار شد، چلیکدار اوغلو. وی وارد دور دوم این رقابت انتخاباتی شد.

بر اساس نتایج دور اول شمارش آرا، اردوغان بیش از 27 میلیون و 88 هزار رای معادل 49.5 درصد آرا و کمال قلیقداراوغلو با کسب بیش از 24 میلیون و 568 هزار رأی معادل 44.89 درصد آرا به دست آوردند. و به دور دوم راه یافت.سینان اوغان سومین کاندیدای این مسابقه نیز حدود 2 میلیون و 829 هزار رای معادل 5.17 درصد آرای این مسابقه را به دست آورد.

امروز دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در داخل ترکیه برگزار شد، اما این دور از انتخابات با رای 176 نماینده سیاسی ترکیه و 73 کشور از جمله ایران برگزار شد، زیرا تمامی آرای دریافتی نیاز به انتقال داشت. بیش از یک میلیون و 920 هزار شهروند ترکیه در خارج از کشور رای داده اند که چند روز پیش نزدیک به 100 هزار رای در داخل کشور افزایش یافته است.

بر اساس قانون انتخابات ترکیه، آرای دریافتی در خارج از کشور توسط پیک های دیپلماتیک به این کشور منتقل می شد و شمارش تنها پس از پایان انتخابات در این کشور و با آرای سایر صندوق ها آغاز شد.

انتخابات حساس امروز سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ترکیه و دومین دور انتخابات ریاست جمهوری این کشور پس از تغییر نظام سیاسی از پارلمانی به ریاست جمهوری است.

دوره ریاست جمهوری ترکیه پنج سال است و بر اساس اصلاحیه قانون اساسی مصوب 2017، رئیس جمهور عالی ترین مقام اجرایی و رئیس دولت است و اختیارات کامل برای انتخاب وزرا و مقامات دولتی را دارد.

شبکه تلویزیونی تی آر تی به نقل از «احمد ینر» رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه امروز گزارش داد که نتایج انتخابات زودتر اعلام خواهد شد، زیرا تنها دو نامزد در حال رقابت هستند.

بر اساس اعلام وی، نتایج شمارش آرای هر صندوق در سامانه اینترنتی مربوطه ثبت و با تعیین حدود 300 تا 400 نفر از واجدین شرایط برای رای دادن توسط هر صندوق، شمارش انجام خواهد شد. در اسرع وقت.

رئیس شورای عالی انتخابات ترکیه اعلام کرد که نتایج اولیه و غیر رسمی این انتخابات امشب اعلام می شود.

دوره ریاست جمهوری ترکیه پنج سال است و بر اساس اصلاحیه قانون اساسی مصوب 2017، رئیس جمهور عالی ترین مقام اجرایی و رئیس دولت است و اختیارات کامل برای انتخاب وزرا و مقامات دولتی را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید