امام‌جمعه قم:‌ ‌مردم با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند/همه دستگاه‌ها برای رفع رنج مردم مسئول هستند

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، آیت‌الله علیرضا اعرافی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه که در مصلی قدس برگزار شد، اظهار داشت: رعایت حرمت و کرامت دیگران براساس اسلام مورد تاکید است و همچنین اهانت دیگران نکوهش شده است.

وی افزود: در دین اسلام عالمان دینی از جایگاه بزرگ و منزلت عظیم برخوردارند، عالمی که دارای شرایط تقوا باشد باید احترام ویژه ای به وی گذاشته شود، در رساله حقوق امام سجاد(ع) آمده عالم دین و معلم اخلاق و معنویت از منزلت ویژه ای برخوردار است.

امام‌جمعه قم بابیان اینکه جامعه اسلامی جامعه‌ای است که نسل جوان نسبت به سالمندان احترام می‌گذارد،بیان کرد: کسی که سابقه‌ای در دین دارد و عمر بیشتری سپری کرده در روایات نسبت به احترام به آن شخص تاکید شده است.

رفع نیاز محرومین مورد تاکید مسئولین باشد

مدیر حوزه‌های علمیه تصریح کرد: دین اسلام احترام به فقرا را مورد تاکید قرار داده است، جامعه اسلامی جامعه‌ای است که همه در برابر فقر و رفع نیاز محرومین مسئول هستند و اگر کسی گرسنه باشد و همه‌کسانی که توانایی داشتند و اقدامی انجام ندهند در این زمینه مسئول هستند.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در تقوا تشبیهات و تعبیرات متعدد و زیادی واردشده است، امیرالمؤمنین(ع) ابتدا گناهان را مرکب‌های سرکشی می داند که سبب هلاکت انسان می‌شود و همچنین می فرماید تقوا سبب رسیدن انسان به سر مقصد سعادت می‌شود.

آیت الله اعرافی با اشاره به فرارسیدن سال روز شهادت شهید مدرس گفت: این شهید والامقام بی‌باکانه در برابر نقشه‌های انگلیس ایستادگی کرد و در برابر تمام کفر و توطئه‌های پیچیده یک تنه بود و هیچ ترس و اشتباه و خطا نداشت و بصیرت و شجاعت وی نقشه‌های دشمن را نقش بر آب کرد.

مجلس با بهره‌مندی از ظرفیت نخبگان برای رفع مشکلات جامعه اقدام کند

استاد حوزه علمیه عنوان کرد: مجلس شورای اسلامی دو وظیفه مهم دارد که باید با پاکی و علم و تقوا به آن بپردازد که یکی حل مشکلات مردم و همچنین نظارت بر اجرا است، از مجلس شورای اسلامی انتظار می‌رود با بهره‌مندی از ظرفیت نخبگان تلاشی مضاعف داشته باشد.

انتقاد امام جمعه تهران از صنعت خودروسازی؛ این ساختار آلوده و فسادزاست/ اروپا در مذاکرات منافع خود را به آمریکا گره نزندامام جمعه زاهدان: دانشگاه باید برای حل مشکلات جامعه طرح‌های با پیوست فرهنگی ارائه دهدامام جمعه اردبیل: سلامت اجتماعی با دقت قضات در صدور احکام محقق می‌شود ‌

وی افزود: مجلس انقلابی باید مردم‌گرا و عالم و اندیشمند باشد و قوانین را برپایه اسلام و در راستای مشکلات مردم انجام دهد، امروز مردم با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و مجلس باید با نظارت صحیح برای رفع مشکلات جامعه اقدام کند و همه دستگاه‌ها برای رفع رنج مردم مسئول هستند.

روح و فرهنگ بسیجی در هر جا حضور داشته باشد سبب رفع مشکلات می‌شود

امام‌جمعه قم با اشاره به هفته بسیج بیان کرد: بسیج مظهر اقتدار کشورمان است و جوانان بسیجی کشور را از دست دشمن نجات دادند، روح و فرهنگ بسیجی در هر جا حضورداشته باشد سبب رفع مشکلات می‌شود، در دفاع مقدس و هر سنگری که روح بسیج جلوه‌گر شد مشکل کاهش پیدا کرد.

شهر مقدس قم پایگاه علم، اخلاق و انقلاب است

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره جایگاه شهر مقدس قم تصریح کرد: شهر قم شهری است که ده‌ها روایت از معصومین درباره آن واردشده است و بیش از هزار سال پایگاه علم و دانش و اجتهاد بوده است، امروز قم مهم ترین قطب دانش و علم الهی است و از این شهر معارف دینی به همه عالم منعکس می‌شود و همچنین پایگاه علم و اندیشه و اخلاق و انقلاب است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: شهر قم شهری است که نهادهای انقلابی و حوزوی و دینی در آن قرار دارد، مقام معظم رهبری بارها ارادت خود را به آن ابراز کردند، این شهر چرا باید آسیب‌های اجتماعی داشته باشد و چهره شهر باید در حد شهری اسلامی باشد.

کنترل آسیب و مفاسد اجتماعی قم مورد تأکید مسئولان باشد

آیت الله اعرافی با تاکید براینکه طلاب، فضلا، بازاریان و اصناف نسبت به چهره شهر قم مسئول هستند، گفت: دستگاه‌های مسئول برای کنترل آسیب و مفاسد اجتماعی و هر چیزی که چهره ایمانی شهر را از بین می‌برد مسئول هستند و همه باید نقش موثری ایفا کنیم.

استاد حوزه علمیه عنوان کرد: هر اداره و تشکیلات و صنفی باید برای احیای امربه‌معروف و نهی از منکر تلاش کنند، حاشیه‌نشینی و مشکلات معیشتی شهر قم مهم است ولی رفع مشکلات فرهنگی و اجتماعی شهر نیز باید مورد توجه قرار بگیرد.

انتهای پیام/452/ش

source article

دیدگاهتان را بنویسید