امسال 400نفر با اجرای طرح‌های تعاون روستایی در استان کرمانشاه شاغل می‌شوند

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، ایرج صفایی در نشست خبری که امروز برگزار شد با اشاره به اینکه فعالیت‌های تعاون روستایی در قالب برنامه‌های بازرگانی، خدمات فنی و مهندسی و نظام‌های بهره‌برداری برنامه‌ریزی شده است اظهار داشت: در حوزه فعالیت‌های بازرگانی 147 هزار تن خرید و فروش محصولات پیش‌بینی شده بود که در سال گذشته دو برابر این میزان معادل 282 هزار تن عملکرد داشتیم که شامل خریدهای تضمینی و توافقی گندم و کلزا بود.

صفایی با بیان اینکه کلزا به طور صد در صد توسط سازمان تعاونی‌های روستایی با استفاده از ظرفیت تشکل‌ها خریداری و تحویل دولت شد عنوان کرد: پرداخت به موقع بهای محصولات اثر بسزایی در افزایش تولید و ترغیب کشاورزان به کشت به ویژه محصولات استراتژیک و تأمین معیشت کشاورزان دارد.

مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه از ابتدای تأسیس سازمان تعاون روستایی تأمین سوخت روستاییان توسط این سازمان انجام می‌شود گفت: سال گذشته 102 میلیون لیتر مواد سوختی تأمین و بین روستاییان توزیع شده است.

صفایی با بیان اینکه بخشی از آرد مورد نیاز روستاییان به صورت یارانه‌ای توسط دولت تأمین و توزیع می‌شود افزود: سال گذشته نزدیک به 14 هزار تن آرد در چند شهرستان توزیع شد و برنامه داریم در سال‌های آینده با مقادیر بالاتر و به صورت صد در صد توزیع شود.

مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه با اشاره به تأمین و توزیع نهاده‌های کشاورزی توسط سازمان تعاونی‌های روستایی عنوان کرد: سال گذشته 21 هزار و 400 تن انواع کود شیمیایی تأمین و توزیع شده است.

صفایی با بیان اینکه توزیع انواع بذور اصلاح شده گفت: در سال‌های گذشته حدود صد درصد بذور اصلاح شده را سازمان تعاونی روستایی فراوری و توزیع می‌کرد اما با ورود بخش خصوصی سال گذشته حدود 4000 تن انواع بذور کشاورزی تأمین و توزیع شده است.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته 8700 تن نهاده دامی بین دامداران و مرغداران توزیع شد افزود: در سال گذشته 41 تن سموم کشاورزی توزیع شده است.

افتتاح 114 طرح محرومیت زدایی و اشتغالزایی سپاه پاسداران در "قلعه گنج" + تصاویرکاهش اشتغال شهری در زمستان 99/کاهش 611هزار نفری جمعیت فعالافتتاح 114 طرح محرومیت زدایی و اشتغالزایی سپاه پاسداران در "قلعه گنج" + تصاویر

صفایی با بیان اینکه یک نماینده توزیع ماشین‌آلات کشاورزی در اسلام‌آباد غرب وجود دارد عنوان کرد: هر ساله کشاورزان برای این موضوع ثبت‌نام می‌کنند و سال گذشته 114 دستگاه انواع تراکتور و 235 دستگاه ادوات دنباله‌بند محصولات در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه 113 میلیارد ریال تسهیلات توسط تشکل‌ها و اتحادیه‌ها جذب شده است گفت: آموزش یکی از مسائل زیربنایی هر سیستم است و سال گذشته 853 نفر روز برای نظام‌های صنفی کشاورزی آموزش دیدند.

صفایی بیان کرد: با توجه به تغییر ساختار نظام صنفی و اصلاح ساختار آن از امسال در هر شهرستان مشاغل کشاورزی به هفت صنف تقسیم‌بندی شده و هر کدام اتحادیه ویژه خود را دارند و اتاق اصناف کشاورزی تشکیل می‌دهند و در اتاق اصناف کشاورزی کشور عضویت پیدا می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه 40 شرکت تعاونی برای مدیریت آب و خاک در استان فعال است گفت: منابع مناسبی در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری شده و با استفاده از ظرفیت آن‌ها در زمینه سامانه گرمسیری و مهار آب‌های مرزی 53 هزار هکتار از اراضی دیم به آبی تبدیل شده است.

صفایی با اشاره به ایجاد شرکت کشت و صنعت در میاندربند با ظرفیت 40 هکتار و اشتغالزایی 170 نفر افزود: مقرر شده در این شرکت گلخانه‌ای صنعتی برای تولیدات محصولات کشاورزی اقتصادی و گل‌های زینتی به مساحت 22 هکتار ایجاد شود و این موضوع حدود 30 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تلاش می‌شود تا پایان امسال به بهره‌برداری برسد.

مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه با بیان اینکه امسال 4260 تن کلزا و 33 هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده است گفت: با وجود خشکسالی و ایجاد مشکلاتی برای مرغداران و دامداران تا پایان مرداد 27 هزار تن نهاده دامی توزیع شد در حالی که در 12 ماه سال گذشته 8600 تن نهاده تأمین و توزیع شد.

صفایی با اشاره به اینکه پایانه صادراتی در بنرماه داریم محصولاتی که از مرز استان صادر می‌شود بدون برنامه صادر می‌شود و چارچوب صادرات استانداری وجود ندارد و به همین دلیل بارانداز و پایانه صادراتی پیش‌بینی شده و سال گذشته در کارگروه توسعه صادرات مصوب شد.

وی با بیان اینکه زمین این بارانداز در سطح سه هکتار در منطقه ویژه اقتصادی قصرشیرین مشخص شده است عنوان کرد: سردخانه‌ای با ظرفیت 2000 تن، مؤسسه حمل و نقل و ترانزیتی برای صادرات مستقیم و سورتینگ جزئی از این مجموعه هستند.

صفایی بیان کرد: مزرعه پرورش ماهی در شهرستان کنگاور با ظرفیت سالانه 50 تن ماهی سردابی قزل‌آلا که 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی با اشاره به ایجاد روستا بازارهایی در نقاط مختلف استان گفت: در سال گذشته روستا بازار صحنه افتتاح شد و حدود 145 هزار تن کالا و محصولات کشاورزی در آن عرضه شده و امسال نیز روستا بازارهایی در شهرستان‌های کرمانشاه، اسلام‌آباد غرب، پاوه، روانسر و جوانرود راه‌اندازی می‌شود.

مدیر تعاون روستایی استان کرمانشاه با اشاره به مزیت‌های روستا بازارها گفت: با ایجاد این بازارها محصولات کشاورزی به طور مستقیم از کشاورز خریداری و در این بازارها عرضه می‌شوند و افزایش هزینه‌های حمل و نقل، واسطه‌گری و دلالی حذف می‌شود.

وی با بیان اینکه مقرر شده امسال 65 نفر اشتغالزایی از طریق این سازمان در استان ایجاد شود افزود: اما با راه‌اندازی طرح‌های عنوان شده 400 نفر اشتغال مستقیم ایجاد می‌شود.

انتهای پیام/832/س

source article

دیدگاهتان را بنویسید