امکان افزایش ظرفیت عرضه اوراق دولتی در بازار سرمایه وجود دارد/انصاری: تامین مالی اقتصاد ایران از بورس همچنان محدود است

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حجت‌الله انصاری با بیان اینکه، شرکت‌های تامین سرمایه از طریق انتشار ابزارهای مالی مانند اوراق بدهی، اوراق مشارکت، صکوک اجاره، استصناع و مرابحه تامین مالی می‌شود، گفت: خریداران این اوراق سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی بوده که عمدتا خریداران حقوقی فعالیت و‌حضور پر رنگ تری دارند.

وی افزود: سهم تامین مالی اقتصاد از بازار سرمایه بین 10 تا 12 درصد است و عمده تامین مالی کشور به صورت سنتی از طریق بانک‌ها انجام می‌شود.

این فعال بازار سرمایه در مورد اینکه امسال چقدر تامین مالی از طریق بازار سرمایه انجام گرفت، گفت:‌ امسال از طریق اوارق اجاره سهام و اوراق تبعی 12 هزار و 500 میلیارد تومان تامین مالی انجام شد.

انصاری در برابر این پرسش که آیا دولت برای تامین کسری بودجه خود می‌تواند به بازار سرمایه مراجعه کند؟، گفت:‌ همان گونه که شرکت‌ها تامین مالی خود را از بازار سرمایه انجام می‌دهند، دولت هم می‌تواند تامین مالی کند و این کار معمول است که از طریق انتشار اوراق بدهی انجام می‌شود.

وی افزود: اگر دولت بخواهد از بانک مرکزی استقراض کند، باعث افزایش پایه پولی و ایجاد تورم می‌شود، در حالی که بانک مرکزی علاقمند به کنترل تورم است.

این فعال حوزه تأمین سرمایه در مورد اثرگذاری انتشار اوراق دولتی بر نرخ بهره اظهار داشت: انتشار اوراق دولت نرخ‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد اما باید بازار سرمایه ظرفیتی باشد که هم دولت و هم شرکت‌ها برای تامین مالی به این بازار مراجعه کنند. البته افزایش انتشار اوراق باعث افزایش نرخ بهره می‌شود.

این کارشناس اقتصادی در خاتمه گفت: با افزایش عرضه اوراق، قیمت اوراق در بازار کاهش یافته و به همین دلیل نرخ اوراق در بازار ها افزایش می‌یابد. اما به هر حال سهم اوراق دولتی در بازار سرمایه باید افزایش یابد.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید