امیر عبداللهیان: امیدواریم در نشست مسکو پیام قوی مبنی بر تمرکز ترکیه و سوریه بر راه حل سیاسی ارائه شود.


به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که صبح امروز (چهارشنبه 30 اردیبهشت) برای شرکت در اولین نشست وزرای امور خارجه وارد مسکو شد. امور چهار کشور ایران، روسیه، سوریه و ترکیه در خصوص سوریه از جمله خبرنگاران بود. وی گفت: سال گذشته شرایط بسیار سختی در منطقه ایجاد شد و احتمال درگیری نظامی در مناطق نظامی سوریه از سوی ترکیه تقویت شد و تلاش‌های دیپلماتیک زیادی برای جلوگیری از وقوع یک جنگ انجام شده است. جنگ و درگیری جدید در منطقه و مرز مشترک ترکیه و سوریه.

وی افزود: شاید اوج تلاش جمهوری اسلامی ایران و تلاش مشترک ایران و روسیه، نشست سران آستانه در تهران بود که به همت جناب آقای دکتر رئیسی برگزار شد و خوشبختانه یکی از نتایج آن بود. نشست آستانه در تهران بر روی راه حل سیاسی متمرکز بود.

وزیر امور خارجه با اشاره به اولین نشست چهارجانبه وزرای امور خارجه ایران، روسیه، ترکیه و سوریه که امروز در مسکو برگزار می شود، گفت: امیدواریم اقدامات انجام شده تا کنون و جلساتی که قبلا در سطح وزرای دفاع و دفاع برگزار شده است، انجام شود. کارشناسان سطح بالا می تواند منجر به پیام قوی در نشست روز چهارشنبه (امروز) شود مبنی بر اینکه ترکیه و سوریه بر راه حل سیاسی و خروج نیروهای نظامی و خروج نیروهای اشغالگر آمریکا از مناطق شمالی سوریه تمرکز می کنند و در عین حال. پناهجویان سوری بازگشته باید با خیال راحت و در اسرع وقت به مناطق خود منتقل شوند.

به گزارش فارس، چهارمین نشست چهارجانبه وزرای خارجه ایران، روسیه، سوریه و ترکیه درباره سوریه امروز چهارشنبه 30 اردیبهشت ماه با حضور وزرای امور خارجه چهار کشور در مسکو برگزار می شود. بر اساس اعلام قبلی، سرگئی لاوروف، مولود چاووش اوغلو و فیصل المقداد وزرای خارجه روسیه، ترکیه و سوریه نیز در این نشست شرکت خواهند کرد.

امیر عبداللهیان در حاشیه این دیدار با همتایان خود دیدار و گفتگو خواهد کرد.

این سومین باری است که مسکو در دو ماه گذشته میزبان نشستی درباره سوریه است. اولین نشست در سطح معاونان وزرای خارجه و نمایندگان ویژه چهار کشور در 14 تا 15 آوریل 1402 در مسکو برگزار شد و در 15 آوریل سرگئی لاوروف در این نشست شرکت کرد و مقرر شد وزرای خارجه نیز حضور یابند. در مسکو ملاقات کنند. در 5 می سال جاری، وزرای دفاع و مقامات ارشد امنیتی چهار کشور در مسکو گفتگو کردند.

در همین راستا ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه از حضور امیر عبداللهیان در نشست هفتگی با خبرنگاران در روز دوشنبه 28 اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: ما به عنوان ایران همواره بر حل و فصل سیاسی اختلافات سوریه و ترکیه تمرکز داشته ایم. چارچوب تماس‌ها و ما در گفت‌وگوهای دوجانبه‌ای که با مقامات سوریه و ترکیه داشتیم و همچنین در چارچوب نشست‌هایی که برای تامین امنیت روند آستانه از جمله نشست سران سه‌جانبه در تهران داشتیم، بر این موضوع تاکید کردیم. ما همیشه گفته‌ایم که در حالی که نگرانی‌های امنیتی ترکیه در سوریه را درک می‌کنیم، معتقدیم هیچ راه‌حل نظامی برای این مشکلات وجود ندارد و گفت‌وگوی سیاسی باید مبنای اقدام باشد. با تلاش های صورت گرفته، پیشرفت های چشمگیری در این راستا حاصل شده و اجماع برای تبدیل نشست های سه جانبه روند آستانه به نشست چهارجانبه شکل گرفته است. ما معتقدیم که نشست وزرای خارجه با اراده سیاسی چهار کشور شرکت‌کننده می‌تواند نتایج خوبی داشته باشد که به تحکیم صلح و ثبات در منطقه و تکمیل روند سیاسی و حل و فصل در سوریه و اختلافات بین سوریه و سوریه کمک می‌کند. انشاءالله ترکیه در این چارچوب حل خواهد شد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید

دیدگاهتان را بنویسید