انتقاد شدید رفتارهای خشونت‌آمیز اروپا علیه پناهندگان/ چراغ سبز شورای اروپایی به لهستان برای ساخت حصارمرزی

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "تاگس شاو" آلمان ، "فیلیپو گراندی"، کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در سخنانی در پارلمان اروپا انتقاد شدیدی به رفتارهای اتحادیه اروپا با پناهندگان وارد کرده و تاکید کرد که همواره و بارها و بارها شاهد اخراج های خشونت آمیز و حقه های قانونی پناهندگی هستیم. یک اتحادیه اروپا که مبتنی بر حاکمیت قانون است باید بهتر عمل کند.

وی اتحادیه اروپا را به نقض قانون در برخورد با پناهندگان متهم کرده و تاکید کرد: ما در برخی مناطق شاهد به عقب بازگرداندن های خشونت آمیز علیه پناهندگان همراه با ضرب و شتم آن ها هستیم. پناهندگان و مهاجران گاهی وقت ها برهنه می شوند و به رودخانه ها پرتاب می شوند و یا به حال خود رها می شوند تا در دریا غرق شوند.

گراندی افزود: اتحادیه اروپای مبتنی بر قانون باید و می تواند بهتر عمل کند.

کارشناس غربی: بزرگترین بحران اخلاقی اتحادیه اروپا در مرزهای لهستان رخ می‌دهدوضعیت مرزهای بلاروس-لهستان موضوع مذاکرات پوتین و لوکاشنکو/ امکان تشدید تحریم‌ علیه مینسک

این مقام سازمان ملل همچنین با اشاره به شرایط فاجعه بار پناهندگان در مرزها با لهستان بدون اینکه از کشوری نام ببرد این را غیر قابل قبول دانست که دولت ها افراد آسیب پذیر را به سفرهای خطرناک تشویق می کنند.

در مناطق مرزی بین لهستان و بلاروس در حال حاضر حدود 2 تا 4 هزار مهاجر گرفتار شده اند. هر دو کشور نیروهایی را در این منطقه مرزی مستقر کرده اند.

یلوا یوهانسون، کمیسر امور داخلی اتحادیه اروپا هم به عقب بازگرداندن پناهندگان در مرزها انتقاد وارد کرده و در مصاحبه ای با آر ار دی آلمان اعلام کرد که چنین رویکردی به هیچ عنوان نباید عادی و یا قانونی باشد. وی افزود: اتحادیه اروپا باید به ارزش های خود پایبند باشد.

هم زمان وی بر وظیفه اتحادیه اروپا برای حفاظت از مرزهای خود و جلوگیری از عبورهای مرزی غیر قانونی تاکید کرد.

اتحادیه اروپا "الکساندر لوکاشنکو"، حاکم بلاروس را متهم می کند که عمدا مهاجران را از بلاروس روانه مرزهای اتحادیه اروپا می کند تا در برابر تحریم های بروکسل واکنش تلافی جویانه نشان دهد. "هایکو ماس"، وزیر امور خارجه آلمان هم شب گذشته لوکاشنکو را به گسترش و تشدید تحریم های اتحادیه اروپا تهدید کرد.

در پی افزایش ورود پناهجویان از بلاروس، دو کشور لهستان و لیتوانی در مرزهای خود با آن کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده‌اند.

وضعیت پناهندگان در مرز بین لهستان و بلاروس و در سایه سخت گیری های ورشو بسیار فاجعه بار است.

لهستان مرتبا اقدامات و سیاست های خود در مرزها علیه مهاجران را تشدید می کند.

ورشو از دوم سپتامبر یک وضعیت استثنایی را در مناطق مرزی کشورش با بلاروس ایجاد کرده که بر اساس آن اجازه ورود به این منطقه به سازمان های حقوق بشری و خبرنگاران داده نمی شود.

پارلمان لهستان هم اخیرا چراغ سبز برای ساخت یک حصار مرزی دائمی در مرزها با بلاروس را نشان داده و مجوز نهایی برای آن را صادر کرد. دولت ملی محافظه کار لهستان می خواهد با این پروژه که حدود 353 میلیون یورو هزینه در بر خواهد داشت به مسئله هجوم پناهندگان واکنش نشان دهد.

این حصار مرزی قرار است به طول بیش از 100 کیلومتر در امتداد مرزهای شرقی اتحادیه اروپا گسترش یابد.

ورشو در هفته های اخیر هزاران سرباز را در این مرزها مستقر کرده و یک حصار موقت در امتداد این مرزها کشیده و کنترل ها را به شدت تشدید کرده است

حالا در این شرایط و با وجود اختلافات زیادی که درباره چگونگی رفتار با مهاجران در اتحادیه اروپا شکل گرفته است چارلز میشل، رئیس شورای اروپایی به نمایندگی از 27 عضو این اتحادیه همبستگی کامل خود در این مناقشات با لهستان را نشان داده است.

موافقت شورای اروپایی با کمک مالی به لهستان برای ساخت حصار مرزی علیه مهاجران

وی سه شنبه شب هم کمک کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای لهستان در حفاظت ازمرزهایش در برابر پناهندگان را درخواست کرده و گفته بود: یکی برای همه و همه برای یکی.

وی تاکید کرد که اتحادیه اروپا باید پاسخ مشترکی به سیاست های بلاروس در روانه کردن مهاجران به سمت مرزهای اتحادیه اروپا از خود نشان دهد.

وی همچنین به این مسئله اشاره کرد که اتحادیه اروپا بحثی را برای کمک مالی برای ساخت زیر ساخت ها برای ایجاد حصارها در مرزهای لهستان آغاز کرده است.

حدود دو هفته پیش بود که سران کشورهای اروپایی در دیداری دربروکسل در این باره بحث کردند که آیا اتحادیه اروپا باید به تامین مالی در ساخت دیوار و حصار مرزی در مرزهای با بلاروس کمک کند. با وجود اینکه این طرح مخالفان و موافقانی داشت اما کمیسیون اروپایی با آن مخالفت کرد.

اما حالا به نظر می رسد چارلز میشل رویکرد متفاوتی را در پیش گرفته است. وی در این باره گفت: از نظر حقوقی تامین مالی زیر ساخت های فیزیکی برای حفاظت از مرزها از محل بودجه اتحادیه اروپا امکان پذیر است.

چارلز میشل امروز در حالی که این ایده را در چمدان داشت به لهستان سفر کرده و در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با نخست وزیر لهستان در این باره ابراز خرسندی کرد که اروپا در این باره با یک رای سخن می گوید.

چار میشل همچنین از تصمیمات اروپا برای تشدید تحریم ها علیه بلاروس خبر داد.

تماس تلفنی مرکل و پوتین

به نوشته رویترز، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هم در تماسی تلفنی با ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه درخواست کرده است با میانجیگری مانع از آن گردد که دولت بلاروس از پناهجویان همچون حربه‌ای سیاسی علیه اتحادیه اروپا بهره‌گیری کند.

اشتفن زایبرت، سخنگوی دفتر صدراعظم آلمان با اشاره به این گفت‌وگوی تلفنی تاکید کرد آلمان استفاده سیاسی از پناهجویان را امری غیرقابل قبول می‌داند.

انتهای پیام/

source article

دیدگاهتان را بنویسید