انگلیس و روسیه متهم می کنند: کرملین به دنبال حمایت در کیف است


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، پس از اقدامات تحریک آمیز انگلیس و تشدید تنش ها بین اوکراین و روسیه، دولت لندن مدعی شد که نقشه های مسکو برای سرنگونی دولت فعلی کی یف را کشف کرده است.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه بریتانیا صبح یکشنبه کرملین را به تلاش برای انتصاب رئیس جمهور طرفدار روسیه در اوکراین متهم کرد.

لندن مدعی است که عوامل اطلاعاتی روسیه به عنوان بخشی از یک توطئه با یک سیاستمدار سابق اوکراینی تماس داشته اند.

با این حال، وزارت خارجه بریتانیا از ارائه شواهدی برای اثبات اتهامات خود علیه مسکو در برهه حساسی از تنش های فزاینده بین روسیه و غرب بر سر اوکراین خودداری کرد.

بر اساس این گزارش، لندن مدعی است اطلاعاتی در اختیار دارد مبنی بر اینکه دولت روسیه یوهان مورایف، نماینده سابق اوکراین را به عنوان نامزد ریاست جمهوری کیف انتخاب کرده است.

لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا در توییتر خود نوشت: ما توطئه کرملین برای ایجاد یک رهبر طرفدار روسیه در اوکراین را تحمل نخواهیم کرد. کرملین می داند که تهاجم نظامی یک اشتباه استراتژیک بزرگ خواهد بود و بریتانیا و شرکای ما هزینه های هنگفتی را بر روسیه تحمیل خواهند کرد.

یک منبع وزارت خارجه انگلیس به رویترز گفت که اشتراک گذاری اطلاعات رایج نیست و جزئیات تنها پس از بررسی دقیق برای جلوگیری از تجاوز روسیه از حالت طبقه بندی خارج شدند.

وزارت دفاع در بیانیه‌ای اعلام کرد: «برخی از این افراد در حال حاضر با سازمان‌های اطلاعاتی روسیه که در طرح‌های حمله به اوکراین مشارکت دارند، در تماس هستند».

از ماه گذشته، رسانه‌های آمریکایی از حمله احتمالی روسیه به اوکراین در اوایل سال جاری جاسوسی کرده‌اند و تنش‌ها را در شرق اروپا افزایش داده‌اند. روسیه به شدت این اتهامات را رد کرد، اما اصرار داشت که ادامه آتش توپخانه اوکراین به منطقه خودمختار روسی زبان، واکنش شدید مسکو را برانگیخت.

برای کاهش تنش با اوکراین، مسکو پیشنهادهایی برای تضمین امنیت غرب روسیه ارائه کرده است، از جمله خروج نیروهای ناتو از منطقه بدون گسترش ائتلاف نظامی ناتو به مرزهایش. هفته گذشته نماینده روسیه با آمریکا و ناتو دیدار کرد تا در مورد این پیشنهاد گفتگو کند، اما در نهایت غرب آن را رد کرد.

روز جمعه، نیروهای بریتانیایی یک تیپ عملیات ویژه را به اوکراین اعزام کردند تا به سربازان کی یف نحوه استفاده از سلاح های جدید ضد تانک برای مقابله با تهدید احتمالی اوکراین را آموزش دهند. (برای اطلاعات بیشتر)

انتهای پیام/لطفا این را در صفحه اول پیشنهاد دهید.

دیدگاهتان را بنویسید