اوتیسم چیست و چه ابعادی دارد؟ – روشن


در شروع بیماری، کودک هیچ علاقه ای به اتفاقات اطرافش نشان نمی دهد، حتی انگیزه شنیدن، محبت والدین و اطرافیانش. به طوری که به مرور زمان والدین به شنوایی کودک مشکوک می شوند. اما آزمایشات کاهش شنوایی را نشان نمی دهد. کودک صدا را می شنود اما توجه نمی کند و به گفته روانکاوان، ادراک صوتی را پس می زند و وانمود می کند که صدا را نمی شنود. اگرچه به برخی صداهای شناخته شده به خوبی پاسخ می دهد و حتی ممکن است از شنیدن آن خوشحال شود. این نشان می دهد که شنوایی سالم است.

یکی از شایع ترین خصوصیات این کودکان گوشه گیری و میل به تنهایی است که یک بیماری اجباری است. حضور مادر یا اطرافیان و حتی در آغوش گرفتن و در آغوش گرفتن نوزاد واکنشی در او ایجاد نمی کند. مادرانشان اغلب این نوزادان را ساکت و بدون درد می دانند. برخی از مادران شکایت دارند که نوزادشان دوست ندارد لبخند بزند، دوست ندارد او را نوازش کنند و ببوسند و اگر او را در آغوش بگیرند مثل یک بت نشسته است و سعی می کند هر چه زودتر از شر او خلاص شود. اگر راه رفتن را یاد گرفته باشد همیشه از دیگران فرار می کند. حضور یا عدم حضور مادر برای او امری است که اگر مادر وارد اتاق شود، نوزاد خوشحال نمی شود و پس از خروج مادر از اتاق ناراحت نمی شود.

صدا، گفتگوی دیگران و حتی حرکت اسباب بازی ها در اطراف کودک توجه او را جلب نمی کند. به طور کلی این کودکان بسیار آرام هستند و هیچ گونه تاثیر فیزیکی و روانی بر محبت دیگران از خود نشان نمی دهند. آنها بسیار ساکت هستند و به نظر می رسد راحت آنها را رها کنید، اما گاهی اوقات بسیار عصبانی و بی قرار و خشن هستند و صداهای عجیبی از خود در می آورند. دست می زنند، موهایشان را کوتاه می کنند. این کودکان به روشی غیرعادی خود را بدون نیاز به دیگران می یابند. مثلاً اگر کودک مبتلا به اوتیسم به خودش صدمه بزند، کمی گریه کند و اگر تب دارد یا عصبانی است، از دیگران کمک نمی خواهد. این علائم نشان دهنده اختلال عاطفی در این کودکان است. ارتباط عاطفی با این کودکان غیرممکن است. عدم پاسخگویی کودک اغلب باعث می شود که والدین با او به عنوان یک کودک خودخواه رفتار کنند.

در این کودکان گفتار و جمله سازی تکراری و یکنواخت همیشه کامل نیست، دایره لغات بسیار ضعیف است و حتی کودک معنای «بله» را نمی داند. به همین دلیل در گفتگو با دیگران اغلب جملاتی را که به صورت طوطی گفته می شود بدون اینکه معنی آن را بفهمد تکرار می کند. بیمار از ضمیر «تو» برای خود و از ضمیر «من» برای دیگران استفاده می کند. این کودکان علاقه زیادی به اسباب‌بازی‌ها به‌ویژه بازی با مهره‌ها دارند و جای تعجب است که نحوه چیدمان قطعات و تعداد آنها در حافظه کودک باقی می‌ماند، به طوری که اگر یکی از آنها گم شود یا مهره‌ها جابه‌جا شوند. کودک در یک نگاه خواهد دید. این کودکان حتی به چیدمان یکنواخت وسایل منزل و نحوه چیدمان آنها عادت کرده اند و هرگونه تغییر یا تغییر مبلمان آنها را ناامید می کند.

کودکان مبتلا به اوتیسم با تمرین یا پیروی از آداب خاصی مانند راه رفتن با انگشتان، تکان دادن دست ها در مقابل چشم، پیچاندن نخ و سیم روی انگشتان و همچنین حرکات سر و تکرار و مواردی از این دست، کارهای خاصی را انجام می دهند. بدن یا تحریک بدن شما عاشق خودارضایی و غیره است.

این کودکان در برابر یادگیری بسیار مقاوم هستند و منفی های زیادی دارند، مثلا یاد می گیرند با قاشق و چنگال کمتر غذا بخورند.

کودکان مبتلا به اوتیسم معمولا زیبا، خوش اندام، قدرت بدنی زیادی دارند و در ابتدا باهوش به نظر می رسند.

علل اوتیسم

دیدگاهتان را بنویسید