اوضاع راه‌ها در سمنان مناسب نیست؛ کریدور شمال – جنوب راه خروج از بن‌بست مواصلاتی

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، وقتی با خودروی خود از استان‌های غربی کشور به‌سوی مشهد مقدس مسافرت کنید و از استان پهناور سمنان رد شوید؛ گرمسار، آرادان، سرخه و سمنان و همچنین دامغان و شاهرود و میامی را تجربه کرده‌اید. مسافران عبوری از جاده کیاسر به سمت ساری نیز شهرستان زیبای مهدی‌شهر در استان سمنان را دیده‌اند. همچنین اصفهانی‌ها و اهالی جنوب کشور نیز با احتمال زیاد عبور از مسیر اصفهان – معلمان – جندق – دامغان را تجربه کرده‌اند، مسیری که گرچه هنوز نامناسب و خطرناک است؛ اما تا استان گلستان هم ادامه دارد.

عبور محورهای ترانزیتی بین‌المللی از جمله محور تهران-مشهد و قم-گرمسار-مشهد و نیز اصفهان-دامغان-گرگان از استان سمنان، این استان را به شاهراه کریدوری ایران بدل کرده است.

اما نیازهای توسعه جاده‌ای در این چهارراه طلایی یکی از دغدغه‌هایی است که همواره مسئولان و مردم این استان نگران آن بوده و آن را از مدیران ملی حوزه راه در کشور مطالبه کرده‌اند.

سوانح پرتعداد جاده‌ای در استان سمنان، سهم بسیار بالا و نگران‌کننده واژگونی در این جاده‌ها و وجود نقاط حادثه‌خیز متعدد در محورهای مواصلاتی این استان موضوعاتی است که همیشه از زبان مسئولان پلیس‌راه و رسانه‌های ششمین استان پهناور ایران مطرح‌شده است.

تا جایی که عباس گلرو، نماینده حوزه انتخابیه مرکز استان سمنان در مجلس شورای اسلامی سفر وزیر راه به این استان را غنیمت شمرده و صراحتاً از عدم مدیریت در اجرای پروژه‌های راه‌سازی در حوزه انتخابیه خود گلایه کرد.

گرچه اختصاص اعتبار لازم برای تکمیل قطعه دوم آزادراه حرم تا حرم و همچنین محور مهم مواصلاتی سمنان – فیروزکوه در سفر رئیس‌جمهوری به استان سمنان نشان می‌دهد که در دولت جدید عزم‌ها برای ارتقا و ایمنی راه‌های کشور جزم شده است؛ اما نیازهای بالای استان سمنان در حوزه جاده‌ای با توجه به ترددهای پرشمار از جاده‌های این استان، می‌طلبد که این نگاه ویژه تا پایان نگرانی‌ها همچنان ادامه یابد.

نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی با ابراز نارضایتی از وضعیت راه‌های استان سمنان، ایجاد کریدور شمال – جنوب را راه خروج این استان از بن‌بست مواصلاتی عنوان کرد و گفت: اوضاع راه‌ها در استان سمنان خراب است.

عباس گلرو در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، اظهار داشت: امروز سمنان در یک بن‌بست اساسی قرار داشته و ازاین‌رو گشایش استراتژیک شمال – جنوب نیاز مهم جاده‌ای در این منطقه است.

وی با اشاره به افتتاح قطعه نخست از محور مهم مواصلاتی سمنان – فیروزکوه و آغاز قطعه دوم از این مسیر پر سانحه و پرتردد خاطرنشان کرد: این مسیر باید از سمنان – تا معلمان و اصفهان ادامه یابد تا کریدور شمال – جنوب از مسیر سمنان ارتقاء پیدا کند.

عضو مجمع نمایندگان استان سمنان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اخذ مجوزهای لازم برای ارتقای محور سمنان-معلمان-اصفهان در سال گذشته عنوان کرد: تکمیل این مسیر و الحاق آن به محور مهم سمنان – فیروزکوه، فاصله جاده‌ای از شمال کشور به سمت کویر را 110 کیلومتر کاهش می‌دهد و این یک فرصت بسیار ارزشمند است که استان سمنان را از کریدور شمال به استان‌های جنوبی و جنوب شرق کشور متصل خواهد کرد.

گلرو با تأکید بر اینکه تکمیل و ارتقای محور بسیار مهم سمنان – فیروزکوه باید مورد توجه جدی مدیران حوزه راه این استان باشد بیان کرد: تعلل در تکمیل پروژه‌های جاده‌ای مانند آنچه که در سال‌های گذشته رخ‌داده است؛ هزینه این پروژه‌ها را چندین برابر افزایش می‌دهد؛ ضمن اینکه افزایش سوانح و تلفات جاده‌ای یکی دیگر از آسیب‌های این مهم است که با رقم و ریال جبران نخواهد شد.

وی با اشاره به سوانح پرشمار و تلفات زیاد جاده‌ای در محور مواصلاتی سمنان – فیروزکوه تصریح کرد: در سفر وزیر راه و شهرسازی به استان سمنان نیز مطرح کردم که این پروژه، پروژه‌ای برای نجات جان انسان‌هاست؛ چراکه این مسیر تقریباً هر هفته تلفات جاده‌ای دارد و بیشتر قربانیان سوانح این مسیر نیز جوان هستند. شاید خطای انسانی نیز در تصادفات اثر دارد، اما جاده در این محور کیفیت نداشته و بسیار خطرناک است.

نماینده مردم شهرستان‌های سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات مالی در روند احداث پروژه مهم قطعه دوم آزادراه حرم تا حرم تصریح کرد: خوشبختانه در سفر رئیس‌جمهور و وزیر راه و شهرسازی به استان سمنان، اعتبار خوبی برای این پروژه به تصویب رسیده است و امیدواریم شاهد تحول در اجرای این پروژه باشیم و آزادراه حرم تا حرم از این بن‌بست خارج شود.

گلرو با اشاره به عبور سالانه میلیون‌ها زائر حرم مطهر رضوی از این مسیر خاطرنشان کرد: تکمیل آزادراه حرم تا حرم می‌تواند سوانح پرشمار جاده‌ای در این محور را کاهش دهد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان سمنان نیز با اشاره به نیازهای اساسی حوزه راه در این استان از حل مشکلات پیش روی پروژه‌های راه‌سازی به‌عنوان دستاورد بزرگ سفر رئیس‌جمهور به استان پهناور سمنان یاد کرد و افزود: اعتبارات بسیار خوبی برای تکمیل پروژه‌های راه‌سازی استان سمنان در این سفر اختصاص‌یافته است.

حسین دهقان، آزادراه حرم تا حرم را مهم‌ترین مصوبه حوزه راه در این سفر عنوان و بیان کرد: اعتبار مناسبی از محل اعتبارات این سفر به تکمیل قطعه دوم آزادراه حرم تا حرم از گرمسار تا سمنان اختصاص‌یافته است.

وی از اختصاص اعتبار لازم برای قطعه دوم محور مواصلاتی سمنان – فیروزکوه در استان سمنان خبر داد و افزود: بیش از 340 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل این پروژه نیاز است که با دستور وزیر راه و شهرسازی عملیات اجرایی این پروژه نیز آغازشده است.

نماینده مرکز کهگیلویه و بویراحمد از تاخیر در تکمیل پروژه‌های راهسازی انتقاد کردوزیر راه و شهرسازی: تکمیل پروژه‌‌های راهسازی استان بوشهر در اولویت استمسیر توسعه استان ایلام از بهبود شرایط راه‌های مواصلاتی می‌گذرد/ لزوم سرعت در تکمیل پروژه‌های راهسازی

مدیرکل راه و شهرسازی استان سمنان بیان کرد: اختصاص اعتبار برای پروژه مهم چهار بانده کردن محور دامغان – جندق – معلمان یکی دیگر از دستاوردهای سفر دولت به استان سمنان بوده است.

انتهای پیام/363/ ع

source article

دیدگاهتان را بنویسید